Jak dbać o skórę konia?
Pielęgnacja skóry i sierści konia powinna być procesem całoroczym dostosowanym do bieżącej kondycji konia, wieku, zdrowia ogólnego i zdrowia skóry, pogody. Unikać należy wymiany między końmi szczotek, kopystek, grzebieni itp dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób skóry.
JESIEŃ - okres, w którym konie porastają zimową, dłuższą i gęstszą sierścią. Dbać należy o rozczesywanie i usuwanie bieżących powierzchniowych zabrudzeń szczotką z włosiem oraz plastikową.
Szczególną uwagę należy zwracać na higienę kopyt i dolnych partii nóg - nie zawsze widać urazy na zabłoconych końskich nogach. Podczas cieplejszych dni mocnym strumieniem można spłukać zabrudzone nogi równocześnie masując mięśnie i ścięgna.

ZIMA - ze względu na najdłuższą i najgrubszą sierść w ciągu roku ten okres wymaga szczególnej pielęgnacji. Konie więcej czasu niż latem spędzają w stajni, częściej więc kładą się tu, czego efektem jest posklejana sierść. Suche zlepy rozczesywać plastikową szczotką.
Staw skokowy wymaga szczególnej pielęgnacji - silne zabrudzenia należy odmoczyć nasączając ciepłą wodą aplikując na miejsce wodę gąbką. Zabieg stosować w ciepłym miejscu stajni, staw po wyczyszczeniu natrzeć ręcznikiem.

WIOSNA - konie gubią zimową sierść więc wskazane jest częste szczotkowanie, najlepiej plastikową szczotką i usuwanie owłosienia. Sierść raczej powinno się wynosić z boksu unikając potencjalnego źródła zarazków.
W ciepły majowy weekend można konia wykąpać. Po spłukaniu pierwszej warstwy kurzu za pomocą rękawicy do kąpieli rozprowadzić środek myjący. Najlepiej do tego celu stosować szare mydło - nieuczulające o działaniu antyseptycznym /niszczący drobnoustroje, zapobiegający zakażeniom/. Środek spłukać zgodne z kierunkiem spływu wody. Głowę przecierać wilgotną szmatką, specjalnie do tego celu przeznaczoną. Grzywę i ogon można umyć specjalnym szamponem a następnie wmasować odżywkę. Ułatwi to rozczesanie grzywy. Grzywę rozczesujemy grzebieniem, ogon rękami lub grzebieniem z szerokim rozstawem zębów.
Pamiętać należy żeby konia nie przeziębić - unikać należy przeciągu oraz silnych podmuchów wiatru.
Późną wiosną zaczynają dokuczać owady. Podczas jazdy można stosować spray-e z płynem przeciw owadom, koniecznie jednak jest uprzednie sprawdzenie czy koń nie będzie reagował alergicznie na dany środek.
Krwawiące ugryzienia po owadach należy przemyć czystą wodą a następnie odkazić np. wodą utlenioną. Pozostawić do wyschnięcia.

LATO - zwierzęta mają najkrótszą i najrzadszą sierść w sezonie, niestety są wtedy szczególnie narażone na ugryzienia wszelkich owadów, meszek, much, gzów itd. Naturalną ochroną skóry jest wtedy błoto i piach, w których z lubością konie się tarzają.
Nie trzeba się więc martwić, iż koń po kąpieli w szamponach, wysmarowany odżywkami pierwsze gco robi wypuszczony na padok to tarza się w błocie.
Podczas tej pory roku zdarza się najwięcej drobnych uszkodzeń skóry, gdyż zwierzęta przebywają na padokach. Wszelkie powierzchniowe rany należy przemywać, odkażać i dezynfekować dostępnymi środkami tj. roztwór jodyny, woda utleniona lub innymi dostępnymi w specjalistycznych sklepach sprey-ami np. z domieszką srebra.
Otarcia w rejonie warg od wędzidła, szczególnie u młodych koni, łagodzić maścią np. linomag.
Dodaj komentarz