Jak dbać o psa ? – kaszel

Doświadczony posiadacz futrzaków, niejednokrotnie zetknął się z kaszlącym psiakiem. U psów podobny jest do chrząkania lub krztuszenia się. Nie zawsze jednak kaszel oznacza chorobę. Pierwsze podejrzenie to utkwienie ciała obcego w gardle. Jeśli bierzemy szczeniaka z dużej hodowli, kaszel nasuwa podejrzenie choroby zakaźnej – kaszlu kenelowego. Kaszel może też być oznaką chorób serca.

1

Ciało obce – jeśli dotychczas zdrowy pies, nagle, w czasie jedzenia, lub zabawy zaczyna ostro kaszleć – możemy podejrzewać, że pies się zachłysnął. Objawem tego będzie dość gwałtowny spazm, połączony z próbą wymiotów. Z reguły pies jest w stanie sam pozbyć się ciała obcego z tchawicy, lub gardła. Jeśli nie daje rady i krztuszenie trwa nadal, trzeba mu pomóc. Najpierw spróbujmy, jedną ręką trzymając psa w okolicach mostka – drugą energicznie parę razy stuknąć w plecki – coś jak u nas – ręce do góry a znajomy wali nas w kręgosłup.
Zastosowanie klasycznego chwytu Nelsona, nie zawsze jest możliwe. Nie uda się to u małego psa. U dużych psów ten chwyt z reguły przynosi pożądany efekt. Jeśli mamy do czynienia z małym szczeniakiem, łapiemy go po prostu z tylnie nóżki i potrząsamy głową w dół. Z reguły pomaga. Jeśli nasze wysiłki nie przynoszą żadnych efektów, to znaczy, że ciało obce utknęło na dobre i konieczna jest natychmiastowa pomoc weterynarza.


2

Kaszel kenelowy – to zakaźna choroba, dotycząca głównie dużych skupisk zwierząt – hodowle, schroniska. Zwierzaki zarażają się od siebie, drogą kropelkową. Objawami choroby są przede wszystkim – podwyższona temperatura ciała, uporczywy kaszel, oraz ogólne objawy takie jak osowiałość, brak apetytu, osłabienie i senność. Przy kaszlu występuje odruch wymiotny. Wymioty mogą być pieniste, białego koloru. Sporadycznie może wystąpić jedno-dwudniowa żółta biegunka. Często obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych, występuje też zapalenie spojówek i mrużenie oczu. Kaszel kenelowy nie jest chorobą śmiertelną sam w sobie. Jednak nie leczony, może doprowadzić do wielu powikłań i w następstwie do śmierci zwierzęcia. Leczenie polega głównie na podawaniu antybiotyków, środków przeciwkaszlowych i witamin


3

Alergie – nasze zwierzaki, cierpią na różne uczulenia, równie często jak my. Kaszel alergiczny, to z reguły kaszel suchy, bez odruchu wymiotnego, często towarzyszy mu świąd skóry, wypadanie sierści, zaczerwienienie i łzawienie oczu, katar. Występuje sporadycznie – tylko w kontakcie z alergenem. U psów nie robi się testów uczuleniowych, pozostaje nam więc obserwacja, w jakich sytuacjach występuje reakcja alergiczna i próba ich unikania. Pomaga też podawanie leków przeciwuczuleniowych, zapisanych przez lekarza.


4

Angina – dość często pojawia się u psów młodych, korzystających z kąpieli w wodach, możemy również zafundować pupilowi anginę, racząc go lodami, lub podając zbyt zimną wodę do picia. Kaszlowi w tym przypadku towarzyszy zazwyczaj gęsta wydzielina, można też zaobserwować odruch „lizania powietrza”. Towarzyszy temu również powiększenie migdałków i czasem podwyższona temperatura. Leczenie polega na podaniu antybiotyków


5

Choroby serca – występują głównie u psów starszych, ale zdarzają się również wady wrodzone. Kaszel występuje w tedy z reguły rano, po spaniu lub po wysiłku. Nie towarzyszy mu odruch wymiotny, jest uporczywy i osłabia psa. Czasem może dojść do utraty przytomności. W tym wypadku, kaszel spowodowany jest gromadzeniem płynu w sercu i płucach z powodu problemów z krążeniem. Choroby serca są raczej nieuleczalne (z wyjątkiem zapalenia), można jednak złagodzić ich objawy, podając odpowiednie leki.


6

Pamiętajmy, że każdy powtarzający się epizod kaszlu, wymaga konsultacji z lekarzem. Każda, nawet błaha przyczyna, nie leczona, może doprowadzić do poważnych następstw.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.09.2009

Komentarze

CIekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2011-03-20 11:12:27

Interesująca porada. Dobrze, że podstawowe dolegliwości zostały zebrane w jednym miejscu. Z pewnością przydadzą się takie informacje w zdrowotnej kryzysowej sytuacji zwierzaka. Myślę, ze też można profilaktycznie jakieś witaminki dawać psom by wzmocnić ich organizmy.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-09 13:40:47

Ten na tym zdjęciu jest taki bidulek. Porada ciekawa.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-08 09:31:13