Jak dbać o kopyta konia - profilaktyka?
Podstawą utrzymania kopyta w dobrej kondycji są działania pielęgnacyjne i profilaktyczne, w ramach których powinniśmy stosować poniższe zabiegi /dotyczy zdrowych kopyt/
CZYSTOŚĆ - częste usuwanie zanieczyszczeń ze strzałek, wykonywane ze pomocą kopystki. W okresie ku temu sprzyjającym kopyta można myć silnym strumieniem wody. Przed nałożeniem środków pielęgnacyjnych należy kopyta osuszyć.
DZIEGIEĆ - czyli smoła drzewna /wyciąg pozyskiwany przy obróbce drzew iglastych, liściastych a także węgla kamiennego/ jest jednym z najczęściej stosowanych środków. Podstawowym jego działaniem jest jest ochrona kopyta przed gniciem i wilgocią. Wzmacnia i utwardza strzałkę i podeszwę kopyta. Aplikować na strzałkę kopytową. Stosować 3-4 razy w tygodniu.
MAŚĆ LUB OLEJ - na bazie lanoliny, nadający elastyczności i giętkości, mieszanina nienasyconych naturalnych tłuszczy /na rynku dostępne są środki z dodatkiem biotyny - odżywia tkankę i przyśpiesza proces odnowy kopyta, olejku tymiankowego - tworzy film ochronny i impregnuje kopyto i witaminy F/. Na oczyszczone kopyta nakładać stosując na ścianę, podeszwę i strzałkę kopytową. Stosować codziennie.
WIZYTY KOWALA /nazwa potoczna, właściwa nazwa tego zawodu to podkuwacz/. Regularne przycinanie i kształtowanie narastającej tkanki powinno odbywać się co ok. 6/8 tygodnie w zależności od szybkości wzrostu kopyta.
Podkuwacz jest lekarzem kopyt, to z nim należy konsultować wszelki nasze wątpliwości związanie z stanem kopyt naszego pupila.
Uwagi i spostrzeżenia
- •W przypadku procesu gnilnego w kopycie spostępować jak w poradzie Jak poradzić sobie z gnijącym kopytem?
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-04-24 21:25:22
Dodaj komentarz