Jak czyścić kocie uszy?

Kocie uszy są niezwykle czułe i ważne w życiu kota. Za pomocą kocich uszu wychwytują najmniejsze szmery i potrafią usłyszeć z kilkudziesięciu metrów mysz, która buszuje w trawie na polu. Kocie uszy są wrażliwe i wymagają systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych ze strony opiekuna, ponieważ same koty nie dadzą sobie rady.

1

Wielu właścicieli nie przykłada wagi do pielęgnacji kocich uszu, bo wydaje im się, że koty same potrafią zadbać o siebie, jeżeli chodzi o dbałość o higienę. Tak, ale nie do końca mają wszędzie dostęp. To, że łapkami przemywają swoje kocie uszy, to nie znaczy, że wymyją wszystko dokładnie.


2

Właśnie najważniejszą pielęgnacją wewnątrz kocich uszu jest ich regularne czyszczenie przez opiekuna. Nie wszyscy to robią, bo nie posiadają takiej wiedzy na temat, jak czyścić kocie uszy, by nie zrobić krzywdy albo po prostu nie wiedzą, że tak należy dbać o swojego zwierzaka.


3

Regularne i prawidłowe czyszczenie kocich uszu zabezpiecza kota przed wieloma chorobami, które niestety potrafią się przyczepić do niego. Najczęściej kocie uszy zostają zaatakowane przez świerzb albo grzybicę. Pojawiają się różnego typu alergie i infekcje.


4

Do czyszczenia uszu kota najlepiej zacząć przyzwyczajać już od małego kociaka, niech wie, że czyszczenie kocich uszu jest częścią toalety łącznie z czesaniem. Kot po jakimś czasie przyzwyczai się do tego zabiegu i nie będzie robić z tego powodu problemów tylko podda się pielęgnacji.


5

Tutaj musimy trochę kota spróbować przekupić, bo na początku może mu się to nie podobać i będzie gryzł albo drapał pazurkami. Musimy stworzyć warunki do tego zabiegu takie, by kot czuł się bezpiecznie. Kot, gdy zobaczy, że nic mu nie grozi, to podda się i będzie spokojnie siedział.


6
http://www.flickr.com/photos/stevepj2009/3915939068 http://www.flickr.com/photos/stevepj2009/3915939068

Aby dokładnie wyczyścić kocie uszy należy przygotować sobie najlepiej olej lekko podgrzany. Olej ma właściwości rozpuszczające i dobrze czyści zalegający brud w kocich uszach. Kota należy przytrzymać i delikatnie odsłonić zewnętrzną małżowinę tak, aby można było wprowadzić na patyczku lub wacikiem ten olej, potem bardzo ostrożnie wycieramy pozostałości woskowiny, która tam zalegała. Szpatułkę z wacikiem nie można wkładać zbyt głęboko, ponieważ można uszkodzić słuch koci. Robimy to bardzo ostrożnie i na wyczucie, najlepiej tylko w tych częściach, które widzimy gołym okiem. Regularne czyszczenie kocich uszu daje gwarancję, że kot będzie szczęśliwy i ominą go wszystkie choroby związane z uszami.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.09.2012

Komentarze

Tak, ale tylko z zewnątrz. Już w środku mają z tym problem, bo łapkami tam nie sięgają, a brud im się zbiera i zatyka uszy. Kocie uszy muszą być czyszczone regularnie, bo często narażone są na zapalenie uszu i związane z tym powikłania. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 11:14:51

Myślałam, że koty same o to dbają..

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 22:30:16

Nie można zapominać o kocich uszach, bo od tego zaczynają się potem poważniejsze choroby. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 22:13:17

świetny artkuł

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 17:43:13

Trzeba, to cały szereg zabiegów pielęgnacyjnych.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 15:59:06

nie wiedziałam, że kotom trzeba czyścić uszy

Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 15:43:26