Bezstresowa adaptacja kota w nowym domu

Kiedy decydujesz się na przyjęcie małego kotka do swojego domu, musisz znać i liczyć się z różnymi sytuacjami, które mogą spotkać Twojego kotka. Kilka uwag na temat, jak postępować, żeby kotek zaczął przyzwyczajać się do Ciebie. W początkowych dniach będą występować trudności w zaadoptowaniu się małego kotka, jak je pokonać, oto porady.

1

Nadaj imię swojemu Pupilowi

Na samym początku Waszej znajomości, wybierz imię dla kotka i zacznij je wymawiać w obecności kotka. Najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy systematycznie będziesz utrwalać jego imię przy każdej okazji spotkania. Kot szybko potrafi skojarzyć stałą godzinę, gdy przychodzi czas jedzenia. Do tego możesz włączyć naukę zapamiętywania imienia i reagowanie na nie. Kojarzenie imienia z karmieniem jest bardzo dobrym sposobem na to, aby na zawołanie kotek zaczął przychodzić. Nagradzaj go za pozytywne zachowanie, gdy pozytywnie wykonana zadanie.


2

Wizyta u weterynarza

Wizyta u weterynarza http://www.flickr.com/photos/denverjeffrey/460563216

Nie zapomnij o wizycie u weterynarza, jeżeli poprzedni właściciele tego nie zrobili. Zawsze lepiej sprawdzić stan zdrowia Twojego kotka niż okazać miałoby się, że kotek jest chory. W tym okresie narażony jest na koci katar, który nieleczony może doprowadzić do śmierci. Wszelkie stany grzybiczne, świerzbowiec i typowe, kocie choroby należy skonsultować z lekarzem. Szczepić kotka możesz już po 8 tygodniu, czyli zaraz po odłączeniu kotka od kociej mamy. Zazwyczaj schroniska i domy adopcyjne dbają wszystkie badania, więc powinieneś odebrać kotka z całym wyposażeniem i aktualnymi badaniami. Jeżeli nie, to musisz sam wybrać się z kotkiem do weterynarza na kontrolę.


3

Dotyk i głaskanie bardzo ważne

Dotyk i głaskanie bardzo ważne http://www.flickr.com/photos/corradox/3957162906

Szczególnie w pierwszych dniach powinieneś poświęcać dużo czasu małemu kotkowi. Przy każdej okazji oswajaj kotka z dotykiem i braniem go na ręce przez Ciebie, ponieważ zawiązują się między wami więzi emocjonalne, które są istotne w późniejszych latach. Udowodniono, że branie kotka na ręce i dotykanie jego jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju i przyjaźnią pomiędzy właścicielem. Stwierdzono, że koty, które nie były brane na kolana ani głaskane nie potrzebowały kontaktu z ludźmi, nie znały, co to jest dotyk. Dlatego przez to nie czuły też potrzeby więzi z właścicielem. Jeżeli chcesz, aby kot był przywiązany do Ciebie, okaż mu swoją przyjaźń i razem pracujcie na wspólne zaufanie.


4

Nauka dobrych manier od małego

To, że kotek jest słodki i rozkłada na łopatki każdego, to nie znaczy, że może zdemolować Twój dom. Od samego początku próbuj kotka szkolić tak, aby rozpoznawał, co robi źle. Wbrew pozorom kota da się nauczyć dobrego zachowania. Największym problemem dla właścicieli kotów jest to, że kot może posikać w miejscu nie przeznaczonym dla niego, często za to koty obrywają lanie albo krzyczy się na nie. Ogromny błąd ze strony właścicieli. Takim sposobem tylko pogarsza się sytuację a nie likwiduje problemu. Pod żadnym pozorem nie można bić kota! Zresztą żadnego zwierzęcia. Jeżeli zdarzy się Twojemu kotkowi, zastanów się, dlaczego tak zrobił. Koty nie bez powodu tak zachowują się. Często jest to niewłaściwa kuweta ze żwirkiem, podłoże chorobowe lub psychiczne. Musisz zastanowić się, co mogło stać się przyczyną, że kotek tak zrobił. Kiedy właściciele nie reagują, koty zaczynają demonstrować swoje niezadowolenie. Nie ma to nic wspólnego z ich złośliwością. Zawsze, zanim będziesz zdenerwowany na swojego kotka, zastanów się, jaka była przyczyna, że tak kotek zareagował.


5

Nauka i cierpliwość dla kotka

Nauka i cierpliwość dla kotka http://www.flickr.com/photos/sheila_sund/8432152540

Tylko cierpliwością i systematycznością możesz osiągnąć sukces. Małymi kroczkami możesz nauczyć kotka dobrych manier. Kot jest zwierzakiem bardzo mądrym i inteligentnym, więc szybko załapie, co chcesz mu powiedzieć. Kot rozumie naszą mowę i dlatego musisz do niego przemawiać spokojnym głosem, jednak bardzo stanowczym. Nie daj się manipulować Twojemu kotu. Jest bardzo sprytny w momentach, w których chce coś wymusić na opiekunie. Potrafi tak długo prosić i marudzić, że osiągnie to, co sobie wymyślił. Nawet mówi się, że kot wychowuje opiekuna. W nauce kota Twoja cierpliwość zostanie wynagrodzona, ponieważ kot pozna zwyczaje i zasady panujące w domu, a to będzie sprzyjać dobrej atmosferze i zaufaniu.


6

Okna i balkon

Okna i balkon http://www.flickr.com/photos/rmody999/3249643900

Kiedy mały kotek przychodzi do Ciebie, okna muszą być zabezpieczone tak, aby maluch z nich nie wypadł. Okna stanowią zagrożenie, gdy są uchylone. Kotek może wdrapać się na okno i próbować przecisnąć się przez szparę. To jest niebezpieczne, bo może zaklinować się i zrobić sobie krzywdę. Takie sytuacje musisz przewidzieć. Tak samo odnosi się to do balkonu, który jest dużym zagrożeniem dla kota, gdy nie jest odpowiednio urządzony. Jeżeli mamy balkon na wysokim piętrze musi być ogrodzony siatką, nawet dla starszych kotów jest to zalecane. Poza tym chęć zobaczenia świata przez kota jest tak duża, że dla malucha nie będzie miało to znaczenia, czy jest dla niego za wysoko. Chwila nieuwagi i kotek może wypaść przez barierki albo zlecieć z balustrady. Latająca koło nosa mucha może stać się przyczyną wypadnięcia, bo kotek będzie zaaferowany złapaniem jej za wszelką cenę.


7

Balkon - idealny azyl dla kotka

Balkon - idealny azyl dla kotka http://www.flickr.com/photos/sjdunphy/301117202

Możesz stworzyć dla kota idealny, koci świat, nie odcinając go od zapachów płynących z zewnątrz mieszkania. Po zabezpieczeniu siatką zbuduj mu drapak, na którym będzie się wylegiwał, zrób punkty widokowe na balkonie i półki, na których będzie obserwował bezpiecznie otoczenie przez balkon.


8

Kwiaty w domu

Kwiaty w domu http://www.flickr.com/photos/barbourians/8416544635

Zastanów się, czy spośród kwiatów, które masz w domu wszystkie są bezpieczne dla zdrowia kotka. Zapoznaj się z trującymi roślinami, jeżeli masz u siebie takie, zlikwiduj je, ponieważ na pewno kotek będzie próbował podgryzać kwiaty. Dla kotka zjedzenie rośliny może skończyć się zatruciem, a nawet śmiercią! Jeżeli lubisz kwiaty, to zamień na takie, które będą bezpieczne dla kotka, nawet, gdy je zje.


9

Zagrożone wazony i inne przedmioty na wysokościach

Zagrożone wazony i inne przedmioty na wysokościach http://www.flickr.com/photos/barbourians/8416544635

Kotek z każdym dniem będzie zwiedzał całe mieszkanie i coraz bardziej stanie się odważny. Na pewno spróbuje wspiąć się na najwyższą półkę, gdzie masz akurat ustawiony, piękny wazon. Możesz być pewien, że zostanie z niego mozaika. Musisz przewidzieć, gdzie malec będzie próbował się wspinać.


10

W kuchni

W kuchni http://www.flickr.com/photos/villes/358710464

Zapachy dochodzące z kuchni będą malucha kusiły do tego stopnia, że zrobi wszystko, by być bliżej tego, co tak pachnie. Zacznie, więc wskakiwać wszędzie, tam gdzie się można wspiąć, jak najwyżej. Nie zostawiaj jedzenia na blacie, bo to zachęta dla kotka, na pewno skorzysta z okazji. Pamiętaj, że wrzątek, ogień, to wróg dla kotka, chroń go od spotkania z takim, bolesnym doświadczeniem. Staraj się zamykać szafki, piekarnik, pralkę, czyli wszędzie tam, gdzie wszędobylski może pojawić się. Nie zostawiaj pralki otwartej tyle, co po praniu, bo kotek wśliźnie się niespodziewanie i nieszczęście gotowe. Jeżeli masz w planie zrobić kolejne pranie, to zawsze sprawdzaj, czy kotka nie ma w środku pralki! Zagrożeniem dla życia kota może być także zwykła reklamówka na zakupy. Może przez przypadek zaplatać się w nią i udusić się.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.07.2013

Komentarze