ABC adopcji zwierzaka - jak to naprawdę wygląda?

Jeżeli właśnie teraz zdecydowałeś się na powiększenie grona swoich domowników o psa lub kota - zastanów się przez chwilę. Jak wygląda adopcja zwierzęcia? Problem bezdomnych zwierząt rośnie z roku na rok. A dzięki Tobie właśnie nadarzyła się okazja by choć jedno z tych porzuconych stworzeń znalazło kochający dom. Jeżeli wciąż masz wątpliwości to zaraz się przekonasz, że adopcja psa lub kota wcale nie jest ani trudna ani skomplikowana.

1

Szukamy wymarzonego zwierzaka

W internecie znajdziesz bez trudu całą masą portali zajmujących się pomocą zwierzętom w potrzebie. Bardzo często dana fundacja zajmuje się opieką tylko nad konkretną rasą np. psa. Wystarczy więc, że w wyszukiwarce internetowej wpiszesz frazę zawierająca nazwę rasy oraz hasło adopcje np. "adopcje shih tzu" lub "adopcje beagle". Wystarczy dokonać rejestracji na danej stronie, podając najczęściej adres mailowy, a przed Tobą i Twoją rodziną otworzy się skarbnica wiedzy. Stowarzyszenia bowiem bardzo dbają o to byś był pewny czy właśnie ten konkretny zwierzak jest Ci przeznaczony, a zatem czy pasuje do Ciebie i Twojego stylu życia.


2

Wizyta przed adopcyjna

Gdy spośród zgromadzonych wokół danej fundacji zwierząt wybierzesz tego, którego zechcesz przygarnąć, po prostu informujesz o tym odpowiedzialne osoby, a zatem najczęściej jednego z administratora serwisu. Ten na początku na odległość poprzez rozmowę telefoniczną lub mailową opowie Ci o danym zwierzaku. Przeważnie serwisy tego typu prowadzą forum, dzięki któremu zdobędziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczącego wybranego psa/kota. Obejrzysz również jego zdjęcia. Kolejnym krokiem jest wizyta przed adopcyjna. To nic strasznego. Członek fundacji lub ktoś zaprzyjaźniony (np. osoba, która z takiej adopcji już korzystała) spotka się z Tobą. Daj się poznać i polubić. Bądź sobą. Opiekunowie zwierząt chcą być pewni, że Twoja decyzja jest ostateczna i świadoma. Dowiesz się wszystkiego, poznasz plusy i minusy adopcji. Pamiętaj, że Twój przyszły pupil został wcześniej porzucony i może być przestraszony, chory lub nieskory do zabawy. Wszystkie problemy jednak da się rozwiązać, ponieważ zwierze. któremu dasz nowy domy będzie najbardziej wdzięcznym i kochającym towarzyszem.


3

No to w drogę

No to w drogę Adopcyjniak

Kilometry nie są problemem. Stowarzyszenia często mają członków i przyjaciół w całej Polsce. Sami organizują transport choć pamiętaj, że Twoja pomoc i inicjatywa może się okazać nieoceniona. Jazda samochodem czy pociągiem to jednak dla psa/kota wielki stres. Nowy dom, nowi ludzie i do tego męcząca podróż. Gdy Twój ulubieniec do Ciebie dotrze pozwól mu odsapnąć. Aklimatyzacja może potrwać nawet kilka dni, po ich upływie czekają Cię same przyjemności - pierwsze spacery, pierwsze zabawy.


4

Dokumenty i wyprawka

Dokumenty i wyprawka Wyprawka

Teraz wystarczy podpisać umowę adopcyjną. To umowa cywilna ale stanowi o zasadach adopcji. Zobowiązujesz się do informowania fundacji o problemach, z którymi sobie nie radzisz. Zobowiązujesz się do opieki nad zwierzakiem do końca jego dni. Nie możesz go porzucić ani zostawić w schronisku. Większość stowarzyszeń oddaje zwierzaki już po sterylizacji czy kastracji więc o tę kwestię przeważnie nie musisz się martwić. Jeśli chodzi o wyprawkę najczęściej otrzymasz dla nowego pupila jakąś zabawkę, miseczkę, obrożę. W komplecie pojawi się też zapewne książeczka zdrowia.


5

Żyli długo i szczęśliwie

Żyli długo i szczęśliwie Adopcyjniak

Gdy Twój pupil zaaklimatyzuje się w Twoim domu możesz spodziewać się masy miłości i przywiązania. Często też potrzebna będzie praca włożona w wychowanie i cierpliwość w oczekiwaniu na efekty. Pamiętaj, że członkowie fundacji zawsze pozostają do Twojej dyspozycji by udzielić Ci pomocy i porady oczekują jednak, że od czasu do czasu poinformujesz ich o stanie pupila. Warto czasami wysłać im kilka zdjęć. Pamiętaj, że są to ludzie którzy uratowali Twojego zwierzaka i zwyczajnie chcą znać jego dalsze losy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.08.2014

Komentarze

Adopcja zwierzaka to bardzo ważny krok szczególnie w życiu dziecka. Należy ocenić własne możliwości zanim się przywiąże do siebie zwierzaka. Trzeba dać z siebie dużo i być konsekwentnym.