Trądzik u dorosłych - przyczyny i leczenie

Trądzik to dolegliwość niezwykle uciążliwa i w dodatku nawracająca. Mimo iż jest zmorą przede wszystkim aż 80% nastolatków, niestety ostatnimi czasy coraz częściej spotyka również osoby dorosłe, w tym szczególnie kobiety. Chcąc wymienić podstawowe tego przyczyny, można wspomnieć chociażby o życiu w stresie oraz złej diecie. Pozostałe przyczyny i sposoby leczenia trądziku u dorosłych wraz z zaleceniami dermatologa znajdą Państwo w dalszej części tekstu.

1

Trądzik u osób dorosłych: przyczyny

Trądzik u osób dorosłych: przyczyny

 Podstawową przyczyną powstawania trądziku u dorosłych jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz zła higiena skóry twarzy. Jednakże jak się okazuje przyczynami mogą też być czynniki genetyczne oraz niewłaściwa dieta. Ostatni z wymienionych powodów jest bardzo ważny. Zwłaszcza dla osób posiadających skórę skłonną do trądziku. Powinno się zatem starać przestrzegać diety z niskim indeksem glikemicznym, aby uniknąć nawrotu trądziku. Jedzenie, które ma wysoki wskaźnik tego indeksu powoduje nadmierne wydzielanie sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. Również hormony androgenowe wywołują zwiększone wydzielanie sebum. Jeżeli chcą wiedzieć Państwo, jakie produkty mogą wywołać taką reakcję, wymieniamy kilka z nich poniżej. Zatem produkty mogące wpływać na powstawanie trądziku to między innymi:

  • produkty przetworzone, które mają mnóstwo tłuszczy trans. W konsekwencji prowadzi to do zmiany składu sebum wywołanej zachwianiem równowagi lipidowej i zwiększenia roli trójglicerydów. Sebum ze zmienionym składem jest trudny wydalane na zewnątrz, przez co w ujściu mieszka włosowego twarzy zaczynają gromadzić się bakterie i powstaje trądzik;

  • mleko i wszelkie produkty mleczne - mimo iż niosą ogrom korzyści pro zdrowotnych, nadmiar nabiału przyczynia się u osób ze skłonnością do trądziku do wzrostu czynnika IGF. Wówczas znowu dochodzi do nadmiernej produkcji sebum i na twarzy pojawia się trądzik. Jednak tak działają tylko produkty pochodzące od zwierząt. Zatem warto wybierać roślinne odpowiedniki. 

  • napoje słodzone i słodycze, które zawierają cukry proste powodują, że trądzik dłużej się utrzymuje. 


2

Inne przyczyny powstawania trądziku u dorosłych

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o dwóch kolejnych i mniej oczywistych powodach powstawania trądziku. Pierwszy z nich to hormony i ich udział w powstawaniu dolegliwości. Najczęściej trądzik u dorosłych kobiet powstaje na skutek zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza tuż przed miesiączką. Wtedy bowiem wzrasta poziom progesteronu, a on z kolei nasila zmiany trądzikowe. Niestety osoby z podwyższonym poziomem innego hormonu - androgenu (np. osoby posiadające nadmierne owłosienie) stymulującego rozrastanie gruczołów łojotokowych wpływa na powstawanie trądziku. Drugim powodem powstawania zmian trądzikowych u dorosłych jest stres. To nieprzyjemne uczucie wywołuje szereg konsekwencji zdrowotnych, w tym trądzik. Jak to możliwe? Na skutek stresora, czyli czynnika wywołującego stres, organizm wydziela reakcje. Biorąc pod uwagę, iż skóra oraz układ nerwowy są z tego samego listka zarodkowego, nazywanego ektodermą, stan psychiczny ma wpływ na skórę. Stres wysyła sygnały do układu nerwowego, a ten wywołuje skutek na mocno unaczynionej skórze. Zatem aby zmniejszyć powstawanie trądziku i jego uciążliwość, należy spróbować sobie pomóc i w miarę możliwości dążyć do wyeliminowania czynnika wywołującego stres, a w przypadku gdy nie jest to takie łatwe, należy starać się obniżyć poziom stresu i wyciszyć, uspokoić organizm, żeby ten mógł lepiej funkcjonować, wraz z układem nerwowym.


3

Co stosować na trądzik u dorosłych: Jak wygląda leczenie trądziku?

Po pierwsze należy spróbować wprowadzić do swojej diety zdrowsze odpowiedniki i wystrzegać się zbyt słodkich napojów. Jednak leczenie zaczyna się od wizyty u dermatologa. On przypisze leki (zwłaszcza kremy) i poda zalecenia, które pomogą w walce z trądzikiem. Co jednak jeszcze warto stosować? Substancje takie jak bogate w witaminę A retinoidy; przeciwbakteryjny oraz działający przeciwzapalnie nadtlenek benzoilu; złuszczający i usuwający materiał zatykającego pory skórne kwas salicylowy oraz kwas azelainowy, który posiada działanie antybakteryjne. Zapisane przez dermatologa leki można zarezerwować na stronie https://apteline.pl/problemy-dermatologiczne/tradzik-i-wypryski/kremy-do-cery-tradzikowej. Jeżeli zaś chodzi o kosmetyki, tutaj polecane są kosmetyki działające punktowo oraz płyny do aplikowania na skórę. Najważniejsze jest codzienne oczyszczanie skóry twarzy: rano i wieczorem. Jednakże trzeba używać delikatnie oczyszczających i łagodnych kosmetyków, które nie podrażniają. Mowa tutaj o płynach do mycia twarzy. Bowiem dokładnie oczyszczona skóra jest mniej narażona na powstawanie trądziku, dzięki czemu sebum nie powstaje tak nadmiernie. W nocy powstaje na twarzy mnóstwo sebum oraz zanieczyszczeń powstałych w skutek złuszczania się resztek użytych kosmetyków. Dlatego też rano należy je zmyć z twarzy. Natomiast higiena wieczorna jest bardzo ważna, wręcz wskazana. Skóra podatna na trądzik właśnie wtedy musi być przede wszystkim dobrze wyczyszczona i zabezpieczona. Zaś w ciągu dnia należy przemywać ją oraz stosować kremy punktowe. 
Trądzik to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Przeszkadza ona wielu nastolatkom, zaś u dorosłych wywołuje dyskomfort. Zatem niezwłocznie trzeba działać i leczyć zmiany.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.03.2023

Komentarze