Test na ojcostwo w ciąży - z krwi, czy z płynu owodniowego?

Mocną stroną testu na ojcostwo w ciąży z krwi jest to, że kobieta może zrealizować go już od 8. tygodnia ciąży. Podczas testu na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego dziecko badane jest z kolei na obecność wad wrodzonych. Oba badania są tak samo pewne, tj. potrafią jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Czy któraś opcja jest lepsza?

1

Nie ma lepszego i gorszego testu na ojcostwo - wszystkie są tak samo dobre!

Każde z tych badań ma swoje zalety. To, którą opcję wybierze ostatecznie kobieta powinno zależeć od jej indywidualnych potrzeb i możliwości. Rodzaj próbki, czy czas wykonania testu, nie wpłynie na jego wynik, który w każdym przypadku rozstrzygnie czy badanego mężczyznę łączy z nienarodzonym jeszcze dzieckiem biologiczne pokrewieństwo. DNA dziecka jest porównywane z DNA przypuszczalnego ojca, wydzielonym z pobranego wcześniej wymazu z policzka.


2

Test na ojcostwo w ciąży z krwi - badanie wyglądające jak zwykła morfologia

Co więcej, dostępne już w bardzo wczesnej ciąży, bo od 8. tygodnia. Z pobranej od ciężarnej (z żyły łokciowej) próbki krwi laboratorium izoluje nie jedno, a dwa DNA – matki oraz dziecka. Fragmenty płodowego materiału genetycznego pływają w matczynym krwiobiegu w zasadzie od początku ciąży (mniej więcej od 4 tygodnia), z każdym kolejnym dniem jest ich też coraz więcej. W 8. tygodniu osiągają stężenie wystarczające do przeprowadzenia pewnego testu na ojcostwo.


3

Test na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego - połączony z diagnostyką wad genetycznych

W płynie owodniowym, którym otoczony jest płód zawieszone są jego własne komórki. Laboratorium genetyczne może je stamtąd „wydobyć”, wyizolować z nich DNA dziecka, a następnie przebadać pod kątem biologicznego ojcostwa. Płyn owodniowy pobiera się podczas badań w ciąży (tzw. amniopunkcji). Decydując się na test na ojcostwo z płynu owodniowego rodzice otrzymują więc tak naprawdę dwie ważne informacje – czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka oraz czy rozwój tego dziecka przebiega prawidłowo. Analizując płyn owodniowy można bowiem wykryć takie choroby o podłożu genetycznym, jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau’a.Test na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego realizuje się przeważnie nieco później, bo ok. 15. tygodnia ciąży. Próbki pobiera zwykle doświadczony lekarz, kontrolując przebieg całego badania za pomocą USG i czuwając nad jego bezpieczeństwem.


4

Test na ojcostwo w ciąży - pewność co do ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka

Testy na ojcostwo w ciąży zostały stworzone przede wszystkim z myślą o tych osobach, którym zależy na spokojnej ciąży. Wątpliwości w kwestii ojcostwa często nie pozwala parze cieszyć się z nadchodzącego rodzicielstwa. Są też źródłem stresu, tak niewskazanego w trakcie ciąży. **Testy na ojcostwo w ciąży mogą zapewnić kobiecie komfort psychiczny oraz poczucie bezpieczeństwa. **Nie możemy jednak zapominać, że pewność co do ojcostwa jest ważna także dla mężczyzny. Wiedząc, że oczekuje własnego dziecka może lepiej przygotować się do roli ojca i zaangażować w jego wychowanie już od pierwszych chwil po narodzinach.Autor: Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl


Galeria

Zdjęcie: ©luckybusiness/Depositphotos.com Zdjęcie: ©luckybusiness/Depositphotos.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.10.2017

Komentarze