Sprawdzone sposoby na pielęgnację skóry z trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty bardzo często i błędnie przypisywany jest wiekowi nastoletniemu. Zmiany skórne pojawiają się przede wszystkim u osób powyżej 40 roku życia. Szacuje się, że może dotyczyć od 1 do 10% populacji na całym świecie. Co ciekawe, częściej pojawia się u osób posiadających jasną karnację, zwłaszcza u kobiet. Przypadłość ma charakter przewlekły i nawrotowy.

1

Czym jest trądzik różowaty?

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to zapalna choroba skóry, która ma tendencję do nawracania. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować zaostrzeniem się jej objawów. Schorzenie dermatologiczne ma charakter zapalny, a nieestetyczne zmiany (grudki i krostki) pojawiają się najczęściej na twarzy (czoło, nos, broda), ale także na plecach, klatce piersiowej i ramionach. Najbardziej narażone na trądzik różowaty są osoby z jasną karnacją i włosami należących do tzw. fototypu skóry I i II.


2

Jakie są przyczyny i objawy trądziku różowatego?

Jednoznaczna przyczyna pojawiania się trądziku różowatego nie została do końca zdefiniowana. Uważa się jednak, że możliwymi czynnikami są:uwarunkowania genetyczne,
zaburzenia naczynioruchowe, w tym cera naczynkowa,
nieprawidłowości układu odpornościowego,
wahania hormonalne.
Warto jednak pamiętać, że istnieje także szereg czynników modyfikowalnych, które mogą przyczynić się do zaostrzenia objawów trądziku różowatego. Należą do nich m.in. przewlekły stres, uboga w składniki odżywcze dieta (duża zawartość soli, żywność wysokoprzetworzona, tłuste i pikantne posiłki), nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja, a także maści na bazie glikokortykosteroidów. Wyniki ostatnich badań naukowych wykazały korelację między trądzikiem różowatym a problemami trawiennymi, w tym zakażeniem Helicobacter pylori, spadkiem pH żołądka oraz jego nieżytem.Objawami trądziku różowatego są:zaczerwienienie w centralnej części twarzy,
zmiany skórne o różnych charakterze,
stany zapalne spojówek, światłowstręt,
obrzęk twarzy,
szczypanie,
kłucie,
teleangiektazje, czyli poszerzone naczynia krwionośne.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie z tych objawów mogą się ujawnić.


3

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym – wskazówki

Poza właściwą dietą i nawodnieniem kluczowa jest odpowiednio dobrana pielęgnacja. Kosmetyki do twarzy powinny być przede wszystkim hipoalergiczne i łagodne, ale przy tym skuteczne. Nie wolno zapominać o codziennym oczyszczaniu cery (minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem). Dobrym rozwiązaniem są dermokosmetyki (np. z linii Cetaphil PRO Oil), w których składzie znajdują się kompleksy cynku działające nie tylko oczyszczająco, ale również łagodząco. Dokładne mycie skóry pozwoli na usunięcie nadmiaru wyprodukowanego serum i pozbycie się resztek makijażu.Po umyciu skóry należy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Należy zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia, a także odbudować barierę ochronną naskórka. Takie zadanie spełnia zawarty w niektórych dermokosmetykach Ceramid-5, obecny w m.in. lekkim kremie 3w1 z linii Cetaphil PRO Oil. Zapewnia on dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.05.2021

Komentarze