Soczewki kontaktowe - rodzaje i charakterystyka

Soczewki kontaktowe to sposób korygowania wad wzroku, który jest powszechnie wykorzystywany już od ponad 60 lat, kiedy powstały szkła z materiału hydrożelowego. Jednak ich prototyp został stworzony już w 1508 roku przez Leonarda da Vinci. Wkrótce po tym zaczęto wykorzystywać tę ideę w terapii wad wzroku. Obecnie nie wyobrażamy sobie leczenia okulistycznego bez ich użycia, ponieważ stanowią doskonałą alternatywę dla okularów korekcyjnych. Jaka jest ich typologia? Podpowiadamy.

1

Soczewki kontaktowe – co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe – co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe to cienkie wytwory z tworzywa sztucznego, które umieszcza się bezpośrednio na rogówce oka – a dokładniej na pokrywającym ją filmie łzowym. Służą one do korekcji astygmatyzmu, dalekowzroczności, krótkowzroczności i starczowzroczności, ale nie jest to ich jedyna rola. Soczewki kontaktowe mogą pełnić także rolę diagnostyczną. W takich przypadkach stosuje się nowoczesne technologie - miękkie soczewki kontaktowe jednodniowe z wbudowanymi mikroprocesorami. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przez całą dobę bez zakłócania normalnego funkcjonowania pacjenta.Soczewki kontaktowe nie służą wyłącznie do korekty wady wzroku. Mogą pełnić jedynie funkcję kosmetyczną. Służą one do podkreślenia lub całkowitej zmiany koloru tęczówki. Dostępne są też takie soczewki kosmetyczne, które wpływają na kształt źrenicy. Najczęściej wykorzystywane są przez osoby, które z racji wykonywanego zawodu muszą zmieniać swój wizerunek.Zastosowanie korekcji soczewkami kontaktowymi powinno być zawsze omówione z lekarzem okulistą. Specjalista wyklucza przeciwwskazania do tej metody, a także pomaga wybrać szkła, które najlepiej sprawdzą się w danym przypadku. Warto zdawać sobie sprawę, że na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek korekcyjnych. Ma to znaczenie nie tylko dla efektu terapeutycznego, ale też komfortu użytkowania, rodzaju pielęgnacji i poniesionych kosztów.


2

Rodzaje soczewek kontaktowych

Rodzaje soczewek kontaktowych
Podstawowy podział soczewek wyróżnia modele twarde i miękkie. Ten pierwszy charakteryzuje się tym, że wykonany jest z tworzywa RGP. Cechuje go również wysoka przepuszczalność gazów, jednak niski stopień uwodnienia. Tego typu szkła są wykorzystywane w terapii zaawansowanych wad wzroku. Z kolei modele miękkie są wykonane z komfortowych materiałów o wysokiej elastyczności. Są to związki o dobrej przepuszczalności tlenu i wysokim stopniu uwodnienia. Wykorzystuje się je najczęściej w codziennym wspomaganiu osób z wadami wzroku.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.11.2022

Komentarze