Skuteczne sposoby na chrapanie
O tym, że chrapanie może spędzać sen z powiek, zapewne przekonała się nie jedna osoba. Jest to dolegliwość zdecydowania zaliczania do tych nie przyjemnych, szczególnie dla partnerów osób chrapiących. Skutki chrapania odczuwają również osoby, których ten problem dotyczy osobiście. Jednak nie załamujmy rąk, okazuje się, że można z tym sobie z nim skutecznie poradzić. Jak? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej!
Czym jest chrapanie

Z chrapaniem ma problem wiele osób, a przypadłość ta zostaje często bagatelizowana. Ogólnie jednak uznaje się, że nie jest to jedynie dolegliwość, ale w niektórych przypadkach nawet oznaka choroby.
Ponadto chrapanie nie wpływa źle tylko na osobę, która chrapie, ale również na partnera itp. Skutkiem tego zazwyczaj są zaburzenia odpoczynku, choć nie tylko. Przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą, która chrapie może być bardzo frustrujące i stanowić problem na przyszłość. Co więcej, okazuje się, że problem chrapania jest jednym z problemów doprowadzających do kłótni w związkach, niepokojące prawda?
Jednak nie tylko partnerzy odczuwają przykre skutki chrapania swojej drugiej połówki, nie zapominajmy bowiem, że głównym zainteresowanym jest tutaj osoba zmagająca się z problemem.
U osób, u których zaobserwowano daną dolegliwość, można zauważyć problemy w wysypianiu się, co zaś skutkuje bólami głowy, zmęczeniem, i innymi przykrymi dolegliwościami. Do najgorszych zalicza się obturacyjny bezdech senny (OBS).
Przyczyną chrapania są mięśnie, które kontrolują górne drogi oddechowe. Podczas snu ulegają one rozluźnieniu. Samo rozluźnienie mięśni przekłada się na opadanie podniebienia miękkiego, oraz języczka, co zaś skutkować będzie zwężeniem się górnych dróg oddechowych.
Badania wskazują, że około 60% osób chrapiących, robi to w formie odruchu fizjologicznego i dolegliwość ta nie stanowi groźnego objawu chorobowego, a co za tym idzie zagrożenia dla zdrowia i życia. Jednak u pozostałych 40% osób, chrapanie może doprowadzić do niemiłych konsekwencji i źle wpływać na zdrowie, chociażby właśnie przez występowanie obturacyjnego bezdechu sennego.
Czy wiesz, że wady anatomiczne również mogą być przyczyną chrapania?

Otóż konkretnie do wad, które mogą być przyczyną chrapania zalicza się:
przerost migdałków podniebiennych,
polipy nosa,
zbyt wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie,
skrzywiona przegroda nosowa,
przerost nasady języczka lub jego samego,
przerost lub obrzęk małżowin nosowych.
Jedną z często pojawiających się przyczyn chrapania jest również otyłość. Dolegliwość ta może wynikać z nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej szyi i tkanki tłuszczowej, która uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe i skutkuje chrapanie,
Dodatkowo, jako przyczynę chrapania można również podać dolegliwości takie jak katar, czy zapalenie zatok. W większości przypadków jest to jednak normalne, chrapanie pojawia się bowiem sporadycznie w okresie choroby. Spowodowane jest niedrożnością dróg oddechowych.
Nikotyna powoduje obrzęk śluzówki, a alkohol wiotczenie mięśni gardła
W porządku, lecz co to ma wspólnego z chrapaniem? Otóż więcej aniżeli mogłoby się nam wydawać. Nikotyna potrafi podrażniać gardło i powodować obrzęk śluzówki nosa.
Alkohol zaś wypity przed snem powoduje zwiotczenie mięśni gardła. Zatem warto zastanowić się nad rezygnacją z tych używek.
Sposoby na chrapanie - prawidłowe podparcie głowy jednym z nich
Chodź dolegliwość ta, jest problematyczna i często nie mamy świadomości jak sobie z nią poradzić, nie można się poddawać. Istnieje wiele sposobów na to jak skutecznie poradzić sobie z chrapaniem. Najpierw warto skupić się na tych domowych. Otóż sytuację poprawić może po prostu zmiana pewnych nawyków. Szczególnie tych, które mogą zaburzać oddychanie podczas snu.
1.Pierwszym sposobem jest kontrola pozycji, w jakiej śpimy. Warto wiedzieć, że spanie na wznak wzmaga chrapanie. Jest tak z uwagi na to, że język opada ku tyłowi, usta się otwierają, a kanał nosogardła się zwęża.
2.Podparcie głowy w sposób odpowiedni to druga metoda, która może pomóc w walce z opisywaną dolegliwością. Świetnie sprawdzi się tutaj poduszka anatomiczna, która potrafi dopasowywać się do kształtu głowy, co będzie skutkowało poprawnym jej podparciem.
3.Warunki panujące w sypialni to kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Sypialnia powinna być dosyć często wietrzona, a panująca w niej temperatura powinna utrzymywać się na poziomie około 20 stopni. Wilgotność najlepiej jeżeli będzie wynosiła w granicach 40-60%. Zastosowanie się do opisanych porad będzie skutkowało zapobieganiem wysuszania się błony śluzowej, co jak wiadomo może być przyczyną opisywanej dolegliwości.
4.Tak jak wspomniane zostało wyżej, należy zrezygnować z nikotyny i alkoholu. Około dwie godziny przed snem nie powinno się pić. Alkohol powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka. W podobny sposób mogą zadziałać tabletki nasenne, co jest ciekawostką. Z palenia najlepiej jest zrezygnować całkowicie, gdyż nikotyna może podrażniać gardło, co będzie skutkowało obrzękiem śluzówki, a tego zaś następstwem będzie utrudniony przepływ powietrza.
5.Otyłość również może być powodem chrapania, zatem po prostu warto zastanowić się nad popracowaniem nad własną sylwetką. Być może dieta i zdrowy styl życia pomogłyby w walce z dolegliwością.
Co jednak w przypadku, kiedy domowe sposoby nie zadziałają i nie poradzimy sobie skutecznie z chrapaniem? Istnieje jeszcze kilka dróg ratunkowych. Oto one:
1.Pójście do lekarza jest jednym z lepszych rozwiązań, jakie można podjąć. Najlepiej wybrać lekarza laryngologa.
2.Według laryngologów bardzo dobrymi sposobami na chrapanie są metody zabiegowe. Likwidują one bowiem powód tej dolegliwości, a nie jedynie objawy. Można zastosować małoinwazyjne metody leczenia, do których zalicza się np. technika radiowa. Wykorzystuje się ją wtedy, gdy u pacjenta zdiagnozuje się przerost języczka, nasady języka, nadmiernie wiotkie, czy wydłużone podniebienie, polipy nosa, czy inne wady anatomiczne. Do jednej z najpopularniejszych metod usuwania dysfunkcji tkanki miękkiej podniebienia należy koblacja. Wykorzystuje ona fale radiowe i niskie temperatury, dzięki czemu nie powstają skutki uboczne.
3.Można również zastosować technikę Pillar. Polega ona na wprowadzaniu implantów w podniebienie miękkie. Podniebienie staje się wówczas usztywnione, co skutkuje szybką redukcją chrapania. Jeżeli pacjent cierpi na otyłość, można zdecydować się na zabieg usunięcia nadmiernej tkanki tłuszczowej znajdującej się w obrębie gardła i jamy ustnej. Zabieg wykonuje się laserowo.
Jak widać, istnieje wiele metod, aby zapobiec chrapaniu. Od tych najprostszych jak zmiana nawyków, aż po, chociażby zabiegi zmniejszenia masy podniebienia.
Obturacyjny bezdech senny
Warto nieco wspomnieć o tej dolegliwości. Otóż OBS objawia się między innymi wielokrotnie pojawiającymi się podczas snu zatrzymaniami oddechu. Czasami również może dochodzić do spłyceń oddechu. Obserwuje się od kilku, do nawet kilkunastu bezdechów w ciągu jednej godziny snu.
Przyczyny chrapania i bezdechu są podobne. Głównie chodzi o opadanie podniebienia miękkiego, lecz z taką różnicą, że jeżeli opadnie ono za dużo, dojść może do zatrzymania oddechu i znacznego ograniczenia dopływu powietrza do płuc. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość przez jakiś czas nie może złapać powietrza, po czym mózg wysyła sygnał do reakcji. Następuje wtedy wzrost dwutlenku węgla we krwi i pobudzone zostają m.in. mięśnie klatki piersiowej i przepony. Następnie dana osoba gwałtownie nabiera powietrza.
Cały proces może nieco przypominać duszenie się, lecz osoba, która go doświadcza, po przebudzeniu praktycznie tego nie pamięta. Co za tym idzie, bezdechy najczęściej może zaobserwować partner w czasie snu drugiej połówki itp. Jeżeli więc zauważysz u swojego partnera lub partnerki, objawy, jak te, wyżej wymienione, bezzwłocznie poinformuj o tym fakcie! Bezdechów nie można lekceważyć!
Przykre następstwa bezdechu sennego
Początkowo pojawia się zmęczenie, bóle głowy, drażliwość i senność. Później, jak się okazuje, bezdechy senne mogą doprowadzić nawet do zaburzeń krążenia, zawału serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2.
Wyżej wymienione powody chyba są wystarczające, aby zacząć leczyć bezdech. Na szczęście jest na to sposób. Najlepiej udać się do lekarza specjalisty, który na początku może zalecić zmianę trybu życia. Jeżeli nie dojdzie do poprawy, można zastosować różne kuracje. Istnieje jedna, bardzo skuteczna metoda leczenia OBS. Jest nią zastosowanie aparatu CPAP. Metoda ta jest bezinwazyjna i więcej informacji na jej temat znajdziesz bez trudu w sieci - Sprawdź szczegóły tutaj!
Podsumowanie
Z powyższego poradnika dowiedzieliśmy się nieco więcej na temat sposobów na chrapanie. Jak widać, jest ich sporo. Warto zastosować się do wyżej wymienionych porad, gdyż mogą przynieść szybką ulgę. Jeżeli jednak doświadczamy bezdechów, również nie lekceważmy tego faktu. Im szybciej zareagujemy, tym szybciej poradzimy sobie z problemem.
Dodaj komentarz