Przedwczesne starzenie się skóry – jak zapobiegać?

Starzenie się skóry to proces w pełni naturalny i nieuchronny, którego nie da się zatrzymać. Można go jednak skutecznie spowolnić – stopniowo pojawiające się zmarszczki, zanikający owal twarzy, coraz bardziej odczuwalna wiotkość i suchość to skutek nie tylko upływającego czasu, ale w dużej mierze również efekt działania czynników środowiskowych i codziennych nawyków, które mogą ten proces mocno przyspieszać. Jak zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry?

1

Przedwczesne starzenie się skóry

Przedwczesne starzenie się skóry

Starzejąca się skóra stopniowo traci swoją naturalną zdolność do samoregulacji i regeneracji. Fizjologicznie proces ten rozpoczyna się już w granicach 25-30 roku życia. Od samego początku jest on zindywidualizowany i zależny od wielu czynników. Choć te endogenne, w tym starzenie chronologiczne czy genetyka, mocno go determinują, bardzo duży wpływ mają także te zewnętrzne – przede wszystkim promieniowanie UV, palenie tytoniu, niewłaściwa dieta, stres, zanieczyszczenia środowiskowe. Prowadzą one do namnażania się wolnych rodników w organizmie i stresu oksydacyjnego – głównego czynnika uszkadzającego DNA, błony i białka komórek skóry, czego efektem jest jej przedwczesne starzenie się.


2

Jak zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry?

O ile na upływający czas i geny wpływu nie mamy, o tyle wciąż możemy zrobić naprawdę wiele w trosce o jak najdłuższe zachowanie młodego wyglądu skóry. W pierwszej kolejności warto wyeliminować lub możliwie w jak największym stopniu ograniczyć czynniki przyczyniające się do starzenia skóry – zrezygnować z używek i wysoko przetworzonej żywności, poszukać sposobów na relaks i radzenie sobie ze stresem, zadbać o odpowiednie nawodnienie i higienę snu.Zdecydowanie największe szkody skórze wyrządza promieniowanie ultrafioletowe generowane przez słońce – zwłaszcza to z zakresu UVA, które penetruje ją aż do skóry właściwej, gdzie znajdują się m.in. fibroblasty, limfocyty T, komórki tuczne, włókna kolagenowe, elastyna czy kwas hialuronowy. Z tego też względu warto pamiętać, by nie tylko unikać ekspozycji na słońce w godzinach, gdy promieniowanie jest najwyższe, lecz także stosować ochronę przeciwsłoneczną – i to codziennie, przez cały rok.Wiele produktów łączy w sobie działanie fotoprotekcyjne i pielęgnacyjne, dzięki czemu, jeśli np. skóra źle znosi nadmiar kosmetyków, można pominąć aplikację zwykłego kremu. Takie multifunkcyjne rozwiązania oferuje m.in. Medik8: https://www.4skin.pl/sklep/marki/medik8. Marka ma wiele ciekawych propozycji – jedną z bardziej uniwersalnych, sprawdzających się do pielęgnacji skóry w różnym wieku, jest krem Medik8 z linii Advanced: https://www.4skin.pl/produkt/medik8-advanced-day-total-protect-krem-nawilzajacy-przeciwstarzeniowy-spf-30-50ml/.


3

Pielęgnacja przeciwstarzeniowa skóry

Drugim filarem pielęgnacji przeciwstarzeniowej, zaraz obok fotoprotekcji, powinna być antyoksydacja, trzecim – stymulacja skóry do odnowy i regeneracja. Przy jej układaniu należy pamiętać, by była ona ukierunkowana nie tylko na działanie anti-age, lecz także odpowiadała także na inne problemy skóry oraz jej aktualną kondycję.Jakich składników szukać w kosmetykach? W walce z wolnym rodnikami świetnie sprawdzi się witamina C. Warto stosować ją zwłaszcza w połączeniu z kwasem felurowym, który stabilizuje jej działanie. Obydwa składniki, oprócz działania anti-age wykazują także właściwości depigmentacyjne – będą znakomitym rozwiązaniem również w przypadku przebarwień.Niezawodnym składnikiem przeciwstarzeniowym o działaniu stymulującym skórę są z kolei kwasy AHA (np. kwas migdałowy lub mlekowy) oraz retinoidy (np. retinol lub retinal). W przypadku skór wrażliwych dobrym rozwiązaniem może być bakuchiol – tzw. botaniczny odpowiednik retinolu. Działa równie skutecznie, a jednocześnie jest zdecydowanie lepiej tolerowany. Znaleźć go można w wielu produktach, m.in. w ofercie wspomnianej już marki Medik8. W pielęgnacji przeciwstarzeniowej znakomicie może sprawdzić się np. lekkie, wysoko skoncentrowane serum, łączące w sobie działanie bakuchiolu, peptydów i regenerującej wąkrotki azjatyckiej: https://www.4skin.pl/produkt/medik8-bakuchiol-peptides-serum-peptydowe-z-bakuchiolem-30ml/.Starzenie się skóry to proces nieunikniony. Temu przedwczesnemu można jednak skutecznie zapobiegać. Kluczowa jest tutaj prewencja i wsparcie – zarówno organizmu, jak i samej skóry – od wewnątrz, przy pomocy diety, jak i z zewnątrz, przy pomocy właściwej pielęgnacji.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.09.2022

Komentarze