Proste i skuteczne sposoby na ochronę przed meszkami

Lato, ciepłe dni, piękna pogoda to wspaniałe warunki na urlop lub choćby weekendowy wypoczynek. Ale jak oddać się błogiemu lenistwu kiedy bezlitośnie atakują nas latające kąsające stworzenia. Oprócz much i komarów ostatnimi laty bardzo uaktywniły się meszki, których ugryzienia są bardzo nieprzyjemne i pozostawiają na ciele swędzące, zapuchnięte i otwarte ranki.W walce z meszkami możemy wykorzystać skuteczne i łatwo dostępne środki.

  • olejki eteryczne, olejki do ciast, czosnek, witamina B, surmia bignoniowa, kocimiętka, komarzyca, kokornak wielkolistny
1

Jakich ich unikać

Jakich ich unikać Meszki, choć niepozorne potrafią bardzo dotkliwie pokąsać.

Stada meszek spotkamy w miejscach ich wylęgu czyli miejscach wilgotnych, w okolicach wód stojących lub płynących. Atakują od maja do września w godzinach 11-17 - czyli wtedy gdy jest słonecznie i najcieplej.


2

Odpowiedni strój

Ubrania powinny zakrywać jak najbardziej nasze ciało ale wiadomo, że w upalne lato nie założymy dresu. Dlatego powinniśmy nosić ubranie przewiewne, najlepiej bawełniane i obowiązkowo nakrycie głowy. Meszki lgną do ciemnych ubrań, które szybko nagrzewają się na słońcu, dlatego lepiej ubierać się na jasno - dodatkowo na jasnej odzieży lepiej widać "intruza".


3

Zapachy

Meszki nie lubią zapachu lawendy, wanilii, migdałów i goździków. Jako odstraszacze możemy wykorzystać olejki eteryczne o tych aromatach lub zwyczajne olejki do ciast i skropić nimi odzież lub natrzeć skórę. Niestety z biegiem czasu na świeżym powietrzu zapachy z ubrań ulatniają się a w czasie kąpieli w basenie czy jeziorze olejki zmywamy z ciała - dlatego co jakiś czas powinniśmy ponownie skrapiać się powyższymi zapachami.


4

Dieta

Regularnie zażywana wit. B a szczególnie wit. B5 i B12 również odstrasza meszki. Dieta bogata w czosnek sprawia, że nasza skóra wydziela specyficzny zapach niewyczuwalny dla człowieka ale odstraszający większość owadów /w tym również meszki/.


5

Rośliny odstraszające

Rośliny odstraszające Kokornak nie tylko odstraszy meszki ale również ozdobi ogród.

Jeśli mieszkamy lub często wypoczywamy na terenach, gdzie występują meszki warto posadzić rośliny, które odstraszą intruzy:

  • surmia bignoniowa - drzewo kwitnące w lipcu i sierpniu, białe kwiaty wydzielają zapach niewyczuwalny dla człowieka ale odstraszający zarówno meszki jak i komary

  • kocimiętka Faassena - kwitnie od maja do września, lubią ją koty ale nie cierpią komary i meszki

  • komarzyca - roślina o zielonych liściach z kremowymi brzegami, wystarczy potrząsnąć liśćmi lub je potrzeć i uwalniają się olejki eteryczne odstraszające komary oraz meszki

  • kokornak wielkolistny - pnącze o gęstych sporych liściach wśród których ukryte są kwiaty wabiące do środka komary i meszki - ich kielich w środku porośnięty jest włoskami uniemożliwiającymi owadom ucieczkę


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.05.2017

Komentarze