Prawidłowe śniadanie - fakty i mity

W dzisiejszych czasach, przy tak szybkim tempie życia, takie luksusy jak śniadanie schodzi na dalszy plan. Okazuje się jednak, że to najważniejszy posiłek dnia. Oto kilka faktów i mitów na ten temat:

1

Mit : Lepsze byle jakie niż żadne.

Mit : Lepsze byle jakie niż żadne.

Fakt : Ludzie zapracowani często sięgają po coś w biegu, jednocześnie uspokajając dziecko i rozmawiając przez telefon. To bardzo niezdrowe! Śniadanie powinno przede wszystkim być zjedzone w spokoju i stanowić ok. 25 % dziennego zapotrzebowania na kalorie. Warto, żeby składało się z produktów pełnowartościowych i wysokoenergetycznych, takich jak białka (jajka, mleko, jogurty), węglowodany (płatki, dżemy, miód), witaminy(owoce i warzywa) i tłuszcze.


2

Mit : Jeśli zrezygnuję ze śniadania, to zrzucę zbędne kilogramy.

Mit : Jeśli zrezygnuję ze śniadania, to zrzucę zbędne kilogramy.

Fakt : Wręcz przeciwnie! Po nocy kiedy nasz organizm spalił już rezerwy kalorii, potrzebujemy je uzupełnić. Jeśli nie zjemy śniadania, spowolnimy nasz metabolizm i będziemy wolniej spalać kalorie i tłuszcz zjedzony podczas następnych posiłków. Dlatego nasze śniadanie powinno być bardzo obfite, szczególnie jeśli się odchudzamy. Jak mówi chińskie przysłowie : „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi.”


3

Mit : Nie ma znaczenia o której zjem śniadanie.

Fakt : Najlepiej jest zjeść śniadanie ok. 1-2 godzin po obudzeniu, nie później. Dzięki temu łatwiej nam będzie się skoncentrować, polepszy naszą pamięć. Będziemy bardziej odporni na infekcje, a także stres. Ogólnie nasze samopoczucie będzie lepsze.Jeśli chodzi o śniadanie to jest jeszcze jedna ważna sprawa. Warto przed śniadaniem wypić ok. 0,5 litra wody mineralnej, zwłaszcza jeśli chcemy co nieco zrzucić ;)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.06.2014

Komentarze

Bardzo fajnie napisana porada :-)