Plamka żółta: Rola i znaczenie we wzroku
Aparat wzroku każdego człowiek jest wyjątkowo skomplikowany i złożony z różnych elementów. Niestety często się zdarza, że gdy jeden z nich zawodzi, dochodzi do gwałtownego pogorszenia się ostrości widzenia, a w konsekwencji nawet do całkowitego zaniku wzroku. Jedną z częściej występujących chorób jest AMD. Na czym ono polega, jak się objawia i jakie znaczenie dla wzroku ma skupisko światłoczułych czopków?
Czym jest nagromadzenie światłoczułych czopków w oku?
Źrenica, tęczówka a nawet soczewka to te elementy aparatu wzroku, które jest w stanie zdefiniować dosłownie każdy. Jednak samo określenie "plamka żółta" budzi wiele dylematów i niejasności. Okazuje się jednak, że to w tej niepozornej plamce, swój początek biorą choroby oczu, a w szczególności AMD. Jednak czym właściwie jest plamka żółta? Otóż jest to niewielki obszar zlokalizowany na siatkówce oka, w którym występuje największe nagromadzenie światłoczułych komórek, czyli tzw. czopków. Co ciekawe, to właśnie od ich koloru, zaczerpnięta została nazwa plamka żółta.
Jaką rolę spełniają światłoczułe czopki na powierzchni siatkówki?
Plamka żółta posiada bardzo ciekawą budowę, mimo tego, że jej powierzchnia jest praktycznie płaska. Co więcej, spełnia ona niezwykle istotną rolę w zakresie poprawnego widzenia. Plamka żółta odpowiada przede wszystkim za widzenie ostre i dokładne. Choroby oczu w jej obrębie mogą nawet doprowadzić do całkowitego zaniku wzroku. Co więcej, światłoczułe czopki odpowiadają także za widzenie centralne. To właśnie dzięki niej można wyraźnie dostrzegać szczegóły i detale przedmiotów.
AMD - na czym polega to schorzenie?
AMD to zwyrodnienie plamki żółtej, które pojawia się wraz z wiekiem, najczęściej już u osób, które skończyły 40 rok życia. Niestety, ale w przypadku tej choroby oczu można mówić o tym, że postępuje ona bezboleśnie i bardzo powoli. W przebiegu tego zaburzenia, dochodzi do powolnego wyniszczenia i obumierania światłoczułych czopków, co w konsekwencji zaburza ostrość widzenia. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje AMD:
suche - diagnozowane najczęściej, postępuje powoli i bezboleśnie;
wysiękowe - to tzw. AMD mokre, które prowadzi do szybkiej i nagłej utraty wzroku.
AMD suche odpowiada za ponad 80% przypadków zwyrodnień plamki żółtej.
Jak objawia się AMD?
Choroby oczu w okolicy plamki żółtej na początku nie dają jednoznacznych objawów. Dopiero w późniejszym okresie, pacjenci mogą skarżyć się na zaburzenia centralnego widzenia - to za nie odpowiada plamka żółta, a także na problemy z dokładnym widzeniem kształtów, rozpoznawaniem twarzy, czy widzeniem po zmroku.
Jak leczy się AMD?
Niestety, ale w przypadku tej choroby oczu nie znaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa. Plamka żółta i jej postępująca degradacja jest poniekąd procesem naturalnym, związanym ze starzeniem się organizmu. Pacjenci mogą być skierowani przez okulistów na zabiegi chirurgiczne lub laserowe. Stosowane są także środki farmakologiczne, które mają za zadanie spowolnić rozwój tej choroby oczu. Nie jest jednak powiedziane, że zakończy się to sukcesem.
Dodaj komentarz