Niesforne jelita, czyli co robić, kiedy pojawia się biegunka?

Jakie mogą być powody pojawienia się biegunki u dziecka? Jest ich kilka – od tych łagodnych, które przejdą samoistnie do tych znacznie groźniejszych, wymagających wizyt u lekarza i diagnostyki. Sprawdzamy, skąd się bierze biegunka i jak sobie z nią poradzić.

1

Biegunka u dziecka. Przyczyny

Biegunka u dziecka. Przyczyny

Biegunka może się pojawić w wyniku:zatrucia pokarmowego będącego wynikiem zjedzenia produktów skażonych drobnoustrojami
alergii – wtedy, gdy dziecko zje coś, na co jest uczulone
zakażenia wirusowego, najczęściej przez rotawirusy
zakażenia bakteryjnego przez bakterie Salmonelli czy E.coli
infekcji np. podczas infekcji górnych dróg oddechowych
w trakcie antybiotykoterapii
zarażenia pasożytami
w przebiegu niektórych chorób


2

Jakie zagrożenie niesie za sobą biegunka u dziecka?

Im mniejsze dziecko, tym groźniejsza może być biegunka. W jej trakcie, a szczególnie, gdy pojawią się także wymioty, może dojść do szybkiego odwodnienia organizmu. Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko jest ospałe, apatyczne, jego skóra stała się mniej elastyczna, usta są wyschnięte, a oczy podkrążone należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Być może będzie potrzebne nawadnianie za pomocą kroplówek. Nigdy nie lekceważmy objawów odwodnienia!


3

Jak leczymy biegunkę u dziecka?

Przy dziecięcej biegunce najważniejsza zasada to nawodnienie. Jeżeli maluch odmawia współpracy, płyny należy podawać mu choćby łyżeczką – nawet takie małe kroczki pomogą zapobiec groźnemu odwodnieniu. Podawajmy dziecku preparaty z elektrolitami. Istotne dla zdrowia pierwiastki zostają usunięte z organizmu przed zbyt częste wypróżnienia – naszym zadaniem jest je uzupełnić.Ważne jest także podawanie dziecku probiotyków, które pomogą w odbudowaniu flory bakteryjnej jelit oraz będą chronić przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Terapię probiotyczną warto stosować u dziecka jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów.Już wiemy, że nawadnianie to podstawa. Ważne jest jednak również to, co nasze dziecko będzie jeść. Warto podawać mu produkty, które złagodzą przebieg choroby. Możemy przyrządzić napar do picia na bazie jagód, sprawdzi się też gotowana marchewka w formie papki lub zupy marchewkowej z ryżem lub kleik ryżowy. Można podawać też słone przekąski w formie krakersów czy słonych paluszków. Więcej na temat żywienia malucha można znaleźć na stronie: https://www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/bledy-zywieniowe-a-biegunka-u-dziecka-i-niemowlaka.Oczywiście maluch powinien jeść małymi porcjami, aby bardziej sobie nie zaszkodzić. Im pociecha starsza, tym więcej możliwości leczenia. W aptece możemy kupić różne produkty lecznicze, wspomagające leczenie biegunki u dziecka. Zawsze stosujemy leki zgodnie z ulotką i dostosowujmy je do wieku dziecka.


4

Przeciwdziałanie. Czy jest możliwe?

Nie zawsze uda nam się ochronić malca przed tą dolegliwością. Bakterie i wirusy atakują przecież z zaskoczenia. Nigdy nie wiemy, kiedy i w jaki sposób dojdzie do zarażenia. Możemy jedynie wzmocnić organizm i przygotować go do walki z drobnoustrojami. Podawajmy dzieciom probiotyki – to właśnie one odpowiedzialne są za produkcję dobrych, pożytecznych bakterii mieszkających w jelitach. Dzięki silnej mikrobiocie dajemy organizmowi szansę na obronę przed drobnoustrojami.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.09.2021

Komentarze