Najczęstsze objawy i powikłania z powodu grypy

Z początkiem każdego sezonu jesienno-zimowego coraz więcej osób skarży się na objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Symptomy przypisywane zwykłemu przeziębieniu, które często są bagatelizowane, mogą okazać się grypą! Mimo znacznego postępu w diagnostyce i leczeniu, epidemiolodzy ostrzegają, że nadal należy spodziewać się pandemii grypy, która prędzej lub później zagrozi milionom ludzi na świecie. Jak się uchronić przed zachorowaniem i dlaczego grypa jest tak niebezpieczna?

1

Objawy grypy, czyli kiedy to nie jest zwykłe przeziębienie?

Objawy grypy, czyli kiedy to nie jest zwykłe przeziębienie?

Zgodnie z definicją grypę należy podejrzewać, gdy nagle tzn w ciągu ok. 24 godzin wystąpią takie objawy jak suchy, napadowy kaszel, gorączka przekraczająca 38 st. C, mogąca prowadzić do wystąpienia drgawek - zwłaszcza u dzieci oraz silny ból mięśni, stawów i głowy. Ból głowy jest zlokalizowany w okolicy czołowej oraz za gałką oczną, co dodatkowo potęguje jego uciążliwy charakter. Do tych sztandarowych symptomów należy dołączyć mniej typowe np. dreszcze, przeczulica skóry, katar, ból i zaczerwienienie błony śluzowej gardła, chrypka, ból w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca. Ponadto mogą wystąpić nudności, wymioty, utrata łaknienia, bóle brzucha, biegunka i senność, zawroty głowy, odwodnienie rozpoznawane jako uczucie suchości w jamie ustnej oraz poczucie ogólnego osłabienia. Bardzo poważnym stanem jest grypowe zapalenie płuc, objawiające się dusznością, przyspieszonym tempem oddychania, sinicą czyli sinawym zabarwieniem błon śluzowych jamy ustnej oraz skóry, krwiopluciem, a nawet groźnym dla życia krwotokiem do pęcherzyków płucnych.
Objawy mogą się różnić w zależności od wieku i ogólnego stanu zdrowia. Dzieci na ogół nieco lepiej znoszą chorobę, ale z wiekiem nawet niewielkie dolegliwości stają się bardzo uciążliwe i niebezpieczne, a trzeba pamiętać, że grypa atakuje wszystkich niezależnie od daty urodzenia.
Średni czas od kontaktu z wirusem do wystąpienia pełnoobjawowej choroby wynosi ok. 2 dni. Chora osoba rozsiewa wirusy i zakaża innych przez 1 dzień przed oraz 3 do 5 dni po wystąpieniu objawów.


2

Dlaczego grypa jest niebezpieczna, czyli kilka słów o powikłaniach!

Dlaczego grypa jest niebezpieczna, czyli kilka słów o powikłaniach! Nieleczona grypa może prowadzić do poważnych powikłań, które mogą się skończyć nawet śmiercią.

Niestety nie zdajemy sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą przechorowanie grypy, zwłaszcza, gdy jej objawy są lekceważone i nieprawidłowo leczone. Powikłania dotyczą blisko 3-5 mln ludzi na świecie!
O tym jak niebezpieczna jest infekcja wirusem grypy świadczy fakt, że może doprowadzić do śmierci. Z powodu zakażenia, grypa jest szóstą co do częstości przyczyną zgonu wg WHO na świecie. Jakie są inne powikłania grypy?


3

Najczęstsze powikłania grypy

Powikłania z powodu grypy są bardzo groźne i nieraz nieodwracalne. Oto najważniejsze z nich.
Ze strony układu oddechowego możemy spodziewać się zapalenia płuc, wywołanego bezpośrednio przez wirusa, ale również wtórnego nadkażenia „zmęczonej” chorobą tkanki płucnej przez groźne bakterie np. pneumokoki. U osób cierpiących na astmę oskrzelową może wystąpić zaostrzenie choroby, wymagające nawet hospitalizacji! Inne powikłania to zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, które nierozpoznane na czas mogą wywołać skrajną niewydolność serca, prowadzącą nawet do przeszczepienia narządu! Nie bez znaczenia są również konsekwencje często występującego w grypie odwodnienia, które może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, omdleń oraz zaburzenia pracy nerek.
Może pojawić się również zapalenie mięśni powodujące rozpad ich komórek, co z kolei prowadzi do ciężkiej niewydolności nerek.
Grypa nie oszczędza naszego mózgu. Po infekcji możemy spodziewać się szeregu powikłań neurologicznych, takich jak nawracające i długo utrzymujące się drgawki, osłabienie siły mięśniowej, niedowłady w zakresie ruchu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet śpiączkowe zapalenie mózgu! U osób z epilepsją może zwiększyć się częstość napadów padaczkowych. Zaobserwowaną również częstsze występowanie choroby Parkinsona u osób po przebytej grypie, zwłaszcza jeśli towarzyszyły jej powikłania z układu nerwowego.
Do powikłań z powodu grypy można także zaliczyć wylewy podpajęczynówkowe. Pęknięcia delikatnych naczyń krwionośnych, mogą prowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia!
Z uwagi na fakt, że wirus grypy może dać tak wiele powikłań związanych z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego, należy spodziewać się również objawów psychicznych w postaci psychoz, halucynacji czy depresji. Zaobserwowano, że schizofrenia występuje częściej u dzieci, których matki w trakcie ciąży chorowały na grypę.


4

Jak się uchronić, czyli kto powinien się szczepić?

Jak się uchronić, czyli kto powinien się szczepić?

Powinno się szczepić przede wszystkim dzieci powyżej 6. miesiąca życia oraz osoby dorosłe po 50 roku życia. Są to grupy chorych, które ze względu na wiek i naturalne zmiany zachodzące w ich organizmie są wyjątkowo podatne na zakażenie. Ponad to osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego np. chorujące na astmę, POChP (przewlekłe zapalenie płuc) oraz ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego w tym nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową serca lub po zawale itp. Szczepienie jest również wskazane u osób, które w poprzedzającym roku częściej korzystały z konsultacji lekarskich lub przebywały w szpitalu, bez względu na powód takiej sytuacji. Sam fakt, częstszego kontaktu z jednostkami leczniczymi, które są miejscem szczególnego narażenia na przenoszenie infekcji drogą kropelkową powinien być przesłanką do szczepienia. Należy podkreślić, że również kobiety w ciąży należą do grupy bardziej podatnej na zakażenie, z uwagi na obniżone działanie układu immunologicznego, dlatego kobiety planujące ciążę w sezonie grypowym lub będące w ciąży w tym czasie powinny zdecydować się na szczepienie. Szczepionka jest wykonana z zabitych drobnoustrojów więc nie zagraża kobietom ciężarnym!
Pracownicy służby zdrowia, studenci mieszkający w akademikach, osoby przebywające lub pracujące w domach opieki, nianie opiekujące się małymi dziećmi oraz członkowie rodzin, w których są osoby z obniżoną odpornością np. chorzy na białaczkę, cukrzycę, AIDS lub po przeszczepieniu narządów, stanowią grupę ryzyka, która z epidemiologicznego punku widzenia powinna zdecydować się na szczepienia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.12.2013

Komentarze