Na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium genetycznego? Praktyczne wskazówki

Wybór odpowiedniego laboratorium badań DNA jest bardzo ważny – szczególnie wtedy, gdy chcesz wykonać test na ojcostwo. Na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium genetycznego, by mieć pewność, że badanie będzie zrealizowane w sposób prawidłowy? Poznaj praktyczne wskazówki i listę elementów, które powinny być dla Ciebie istotne!

1

Akredytacja PCA

Akredytacja PCA (Polskiego Centrum Akredytacji) to oficjalne potwierdzenie kompetencji laboratorium. To również gwarancja, że działa ono w sposób bezstronny i niezależny. Chcesz wykorzystać wynik badania na ojcostwo w sądzie?Akredytacja powinna być dla Ciebie szczególnie istotna. Zgodnie z Decyzją Ramową Rady Unii Europejskiej, która weszła w życie 30.11.2013 roku, sąd czy policja mogą skorzystać tylko z wyniku testu wykonywanego w laboratorium, które posiada akredytację zgodną z normą PN-EN ISO/IEC 17025.


2

Potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii tylko takie lub wyższe prawdopodobieństwo ojcostwa pozwala postawić pewny i jednoznaczny wynik. Taki rezultat jest w genetyce sądowej określany mianem „prawdopodobieństwa graniczącego z pewnością”.


3

Badanie 24 markerów DNA

Analiza 24 markerów DNA (miejsc na DNA) zapewnia jednoznaczny wynik (potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,9999% lub wyższym) nawet wtedy, gdy bada się tylko dwie osoby – mężczyznę i dziecko. Badanie 16 markerów może w takim momencie nie wystarczyć, co może nieść ze sobą konieczność rozszerzenia testu o kolejne markery lub włączenia materiału matki.


4

Posiadane certyfikaty i udział w programach biegłości

Dobre laboratorium poddaje się cyklicznym kontrolom zewnętrznym, które wymagają spełnienia licznych wymagań. To pozwala na bieżąco sprawdzać jakość jego pracy. Potwierdzeniem wysokiej jakości wykonywanych badań są udział w międzynarodowym programie biegłości CTS i posiadane certyfikaty (przede wszystkim Gednap i ISFG).


5

Profile genetyczne na wyniku badania

Jeśli wynik zawiera profile genetyczne wszystkich uczestników testu na ojcostwo, możesz mieć całkowitą pewność, że analiza rzeczywiście została przeprowadzona. Profil DNA – nazywany „genetycznym odciskiem palca” – jest zestawem badanych markerów DNA i jest dla każdego człowieka całkowicie unikalny.


6

Opinie klientów i referencje

Opinie zadowolonych klientów mówią same za siebie – świadcząc o wysokiej jakości obsługi klienta i przeprowadzanych badań. Jeśli laboratorium może dodatkowo pochwalić się referencjami z sądów, prokuratury, placówek medycznych czy od różnych ekspertów – wiadomo, że zostało obdarzone zaufaniem.


7

Stacjonarne punkty pobrań

Jeśli jedyną możliwością jest wykonanie badania przez internet, nie masz pewności, że laboratorium rzeczywiście istnieje… Kilkadziesiąt lub nawet kilkaset punktów pobrań świadczy natomiast o tym, że na pewno bardzo dobrze funkcjonuje. Warto mieć również wybór, czy wykonać badanie w domu, czy może w placówce.


8

Możliwość wykonania badania z każdej próbki

**Używana maszynka do golenia, słomka od napoju, włosy z cebulkami czy nawet nadgryzione ciastko… **Jeśli chcesz wykonać test na ojcostwo na podstawie takich próbek, najpierw sprawdź, czy laboratorium rzeczywiście je bada. Niektóre laboratoria wykonują badania na podstawie dosłownie każdego materiału genetycznego.


9

Gwarancja na próbki

Przed zleceniem badania sprawdź też, czy Twoje próbki zostaną objęte gwarancją. Na czym ona polega? **Niektóre laboratoria oferują bezpłatną analizę próbek do skutku **– jeśli ta przekazana przez Ciebie nie będzie nadawała się do testu, możesz przekazać kolejne, aż uda się wykonać badanie.Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testdna.pl


Galeria

©kovalvs/Depositphotos.com ©kovalvs/Depositphotos.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.03.2018

Komentarze