Na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium genetycznego? Praktyczne wskazówki
Wybór odpowiedniego laboratorium badań DNA jest bardzo ważny – szczególnie wtedy, gdy chcesz wykonać test na ojcostwo. Na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium genetycznego, by mieć pewność, że badanie będzie zrealizowane w sposób prawidłowy? Poznaj praktyczne wskazówki i listę elementów, które powinny być dla Ciebie istotne!
Akredytacja PCA
Akredytacja PCA (Polskiego Centrum Akredytacji) to oficjalne potwierdzenie kompetencji laboratorium. To również gwarancja, że działa ono w sposób bezstronny i niezależny. Chcesz wykorzystać wynik badania na ojcostwo w sądzie?
Akredytacja powinna być dla Ciebie szczególnie istotna. Zgodnie z Decyzją Ramową Rady Unii Europejskiej, która weszła w życie 30.11.2013 roku, sąd czy policja mogą skorzystać tylko z wyniku testu wykonywanego w laboratorium, które posiada akredytację zgodną z normą PN-EN ISO/IEC 17025.
Potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii tylko takie lub wyższe prawdopodobieństwo ojcostwa pozwala postawić pewny i jednoznaczny wynik. Taki rezultat jest w genetyce sądowej określany mianem „prawdopodobieństwa graniczącego z pewnością”.
Badanie 24 markerów DNA
Analiza 24 markerów DNA (miejsc na DNA) zapewnia jednoznaczny wynik (potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,9999% lub wyższym) nawet wtedy, gdy bada się tylko dwie osoby – mężczyznę i dziecko. Badanie 16 markerów może w takim momencie nie wystarczyć, co może nieść ze sobą konieczność rozszerzenia testu o kolejne markery lub włączenia materiału matki.
Posiadane certyfikaty i udział w programach biegłości
Dobre laboratorium poddaje się cyklicznym kontrolom zewnętrznym, które wymagają spełnienia licznych wymagań. To pozwala na bieżąco sprawdzać jakość jego pracy. Potwierdzeniem wysokiej jakości wykonywanych badań są udział w międzynarodowym programie biegłości CTS i posiadane certyfikaty (przede wszystkim Gednap i ISFG).
Profile genetyczne na wyniku badania
Jeśli wynik zawiera profile genetyczne wszystkich uczestników testu na ojcostwo, możesz mieć całkowitą pewność, że analiza rzeczywiście została przeprowadzona. Profil DNA – nazywany „genetycznym odciskiem palca” – jest zestawem badanych markerów DNA i jest dla każdego człowieka całkowicie unikalny.
Opinie klientów i referencje
Opinie zadowolonych klientów mówią same za siebie – świadcząc o wysokiej jakości obsługi klienta i przeprowadzanych badań. Jeśli laboratorium może dodatkowo pochwalić się referencjami z sądów, prokuratury, placówek medycznych czy od różnych ekspertów – wiadomo, że zostało obdarzone zaufaniem.
Stacjonarne punkty pobrań
Jeśli jedyną możliwością jest wykonanie badania przez internet, nie masz pewności, że laboratorium rzeczywiście istnieje… Kilkadziesiąt lub nawet kilkaset punktów pobrań świadczy natomiast o tym, że na pewno bardzo dobrze funkcjonuje. Warto mieć również wybór, czy wykonać badanie w domu, czy może w placówce.
Możliwość wykonania badania z każdej próbki
**Używana maszynka do golenia, słomka od napoju, włosy z cebulkami czy nawet nadgryzione ciastko… **Jeśli chcesz wykonać test na ojcostwo na podstawie takich próbek, najpierw sprawdź, czy laboratorium rzeczywiście je bada. Niektóre laboratoria wykonują badania na podstawie dosłownie każdego materiału genetycznego.
Gwarancja na próbki
Przed zleceniem badania sprawdź też, czy Twoje próbki zostaną objęte gwarancją. Na czym ona polega? **Niektóre laboratoria oferują bezpłatną analizę próbek do skutku **– jeśli ta przekazana przez Ciebie nie będzie nadawała się do testu, możesz przekazać kolejne, aż uda się wykonać badanie.
Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testdna.pl
Galeria

Dodaj komentarz