Metody antykoncepcji bez recepty

Metod i środków antykoncepcyjnych jest bardzo wiele. Można je podzielić na naturalne i chemiczne, na receptę lub bez recepty. Jedne są bardziej skuteczne od innych. Nie ma jednak metody, która w 100 % zabezpiecza przed ciążą. Zawsze istnieje ryzyko zajścia w ciąże - dlatego warto łączyć ze sobą dwie metody - wtedy ich skuteczność wzrasta.

1

Dopochwowa globulka

Najpopularniejsza to Patentex Oval - jest to globulka, która zawiera środek plemnikobójczy, można ją kupić w aptece za ok. 12 - 15 zł. Jest to środek nieinwazyjny - nie ma wpływu na nasze zdrowie czy samopoczucie. Globulkę umieszcza się w pochwie przed stosunkiem. Oprócz tego, że niszczy plemniki, nawilża również pochwę. Jej skuteczność jest oceniana dość nisko - jakieś 5 - 20%. Jeśli kobieta jest uczulona na jakiś składnik globulki, może odczuwać dyskomfort, swędzenie, pieczenie ( to samo dotyczy partnera). Można ją stosować wspólnie z prezerwatywą - zwiększa się w ten sposób skuteczność antykoncepcji. Jej skuteczność ocenia się na jakieś 75 %.


2

Metoda kalendarzykowa

Jest to najtańsza metoda antykoncepcji, ale mało skuteczna. Polega na obliczeniu dni płodnych i niepłodnych na podstawie długości cyklu miesiączkowego kobiety, dzięki czemu dowiemy się, kiedy może dojść do zapłodnienia.
Zanim rozpoczniemy stosowanie metody kalendarzykowej, należy obserwować cykl w okresie długofalowym (przynajmniej pół roku). Cykl liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką. Ilość dni pomiędzy kolejnymi miesiączkami należy zapisywać.
Aby najlepiej obliczyć, kiedy wypadają dni płodne kobiety, trzeba wiedzieć, ile trwał najdłuższy i najkrótszy cykl. Następnie należy obliczyć:
Pierwszy płodny dzień = od najkrótszego cyklu odejmujemy 18 dni
Ostatni płodny dzień = od najdłuższego cyklu odejmujemy 11 dni
Czyli jeśli np. najkrótszy cykl trwał 26 dni, a najdłuższy 31, dni płodne należy obliczyć w następujący sposób:
Pierwszy płodny dzień: 26 - 18 = 8
Ostatni płodny dzień: 31 - 11 = 20
Dni płodne w takim przypadku wypadają pomiędzy 8 a 20 dniem cyklu. Jeśli nie chcemy zajść w ciąże, należy w tym okresie unikać seksu.
Nie jest to skuteczna metoda - mało która kobieta ma regularne miesiączki. Różne choroby, nawet stres potrafią zaburzyć cykl - przez co nie jesteśmy w stanie obliczyć naszych dni płodnych.
Jej skuteczność to ok 70 - 75 %.


3

Prerewatywa dla mężczyzn

Prerewatywa dla mężczyzn

Prezerwatywa jest zrobiona z lateksu i wygląda jak mały wąski balonik - zakładana jest na penisa w stanie wzwodu - w czasie wytrysku nasienie pozostaje w prezerwatywie i nie dostaje się do ciała kobiety. Jest to najpopularniejsza metoda antykoncepcyjna - łatwo dostępna. Obecnie na rynku jest szereg różnych rodzajów prezerwatyw, - np. z wypustkami, smakowe, kolorowe. Prezerwatywy muszą być odpowiednio przechowywane - jeśli np. zbyt długo noszona jest w portfelu lub ciepłym miejscu może ulec uszkodzeniu. Uszkodzenia nie są widoczne - dlatego gołym okiem nie możemy stwierdzić czy prezerwatywa jest dobra. Często mężczyźni zbyt późno zakładają prezerwatywę na penisa - tuż przed samym wytryskiem - a należy pamiętać, że przed wytryskiem z penisa wydobywa się substancja, w której znajdują się plemniki. Prezerwatywa źle założona może się ześlizgnąć lub pęknąć. Niektóre osoby - zarówno kobiety jak i mężczyźni są uczuleni na lateks i nie mogą stosować takiej metody antykoncepcji. Prezerwatywy najlepiej kupować w aptece i zawsze należy sprawdzać termin ważności. Dzięki używaniu prezerwatywy zmniejszamy szanse zarażenia się chorobami wenerycznymi i wirusem HIV. Jeśli stosujemy żele nawilżające - należy przeczytać na ulotce czy można je stosować z prezerwatywami.
Skuteczność prezerwatywy wynosi ok 95 - 98%.


4

Kapturek dopochwowy

Kapturki są wykonane z silikonu, podobnie jak prezerwatywy - występują w kilku rodzajach i rozmiarach - żeby dobrać odpowiedni warto wybrać się do lekarza lub spróbować dopasować odpowiedni dla siebie kształt metodą prób i błędów. Kapturki należy założyć nie wcześniej, niż 6 godzin przed stosunkiem i pozostawić na szyjce macicy ok. 8 godzin po stosunku. Kapturki można stosować wielokrotnie.
Jego skuteczność to ok. 92 %.


5

Gąbka

Gąbka ma działanie plemnikobójcze - umieszczana jest w pochwie przed stosunkiem. Należy ją tam pozostawić na 12 godzin (nie można jej usunąć wcześniej, ale nie pozostawiamy jej dłużej niż 24 godziny). Gąbka jest nasączona żelem plemnikobójczym. Gąbka może być stosowana w każdej fazie cyklu, jest nasączona żelem plemnikobójczym, który może uczulać, więc nie każda kobieta może ją stosować. Gąbka nie może być stosowana spontanicznie - niestety przed jej użyciem musimy zaplanować stosunek. Gąbki obecnie nie są jeszcze dostępne w Polsce - można je kupić przez internet.
Ich skuteczność wynosi ok 89 - 90 %.


6

Prezerwatywa dla kobiet

Prezerwatywa dla kobiet

Jest zrobiona z poliuretanu pokrytego środkiem nawilżającym. Ma dwa pierścienie, jeden jest na jej końcu i ułatwia wsunięcie prezerwatywy do pochwy oraz dobre ułożenie, a drugi – znajduje się na początku prezerwatywy i chroni przed jej wypadnięciem. Prezerwatywa żeńska działa podobnie jak męska i uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Można ją założyć wcześniej niż prezerwatywę męską (nawet 8 godzin przed stosunkiem), natomiast po stosunku musi pozostać w ciele kobiety ok. 6 godzin.
Zakładanie prezerwatywy dla kobiet jest trudniejsze niż dla mężczyzn. Trzeba ją zakładać bardzo dokładnie. Pierścień wewnętrzny prezerwatywy musi objąć szyjkę macicy. Prezerwatywa tego typu jest przeznaczona do użytku jednorazowego. Prezerwatywa dla pań podobnie jak dla panów w dużym stopniu chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Stosowanie takiej antykoncepcji wymaga wprawy, gdyż łatwo może się wysunąć. Jest droższa od męskiej (jedna kosztuje ok. 12 - 15 zł ) i nie jest łatwo kupić ją w polskich aptekach.
Jej skuteczność wynosi ok. 76 - 80 %.


7

Kremy, żele i pianki antykoncepcyjne

Wszystkie tego typu kosmetyki mają podobny skład i zawierają środki plemnikobójcze, które paraliżują plemniki. Niektóre tego typu kosmetyki zagęszczają śluz kobiety, przez co utrudniają przedostanie się plemników do komórki jajowej. Żele,pianki i kremy wprowadzamy do pochwy czystymi palcami (lub specjalnym aplikatorem)- umieszczając kosmetyk jak najgłębiej się da. Żele (pianki, kremy) działają do trzech godzin. Nie ma potrzeby płukania pochwy po stosunku, żeby usunąć resztki kosmetyków. Tego typu antykoncepcję można łączyć z prezerwatywą. Niektóre osoby nie mogą stosować tego typu antykoncepcji, gdyż wywołuje ona u nich alergię.
Ich skuteczność ocenia się na ok. 80 %.


8

Metoda obserwacji śluzu szyjkowego - Metoda Billingsa

Polega ona na obserwacji śluzu szyjki macicy podczas całego cyklu.
Śluz szyjki macicy zmienia się w kolejnych dniach trwania cyklu:

  • po miesiączce występuje uczucie suchości; brak jest śluzu

  • potem odczucie wilgotności; śluz jest mętny, dość gęsty, kleisty,

  • podczas owulacji odczuwamy mokrość, wilgotność; śluz jest rozciągliwy i przejrzysty,

  • po owulacji u jednych kobiet suchość; brak śluzu, albo przeciwnie odczucie wilgotności; śluz nieprzezroczysty, gęsty.Za pierwszy dzień płodny uznaje się dzień wystąpienia jakiegokolwiek śluzu. W tej metodzie określamy tzw. dzień szczytu śluzu – jest to dzień, w którym występuje jakakolwiek cecha śluzu płodnego ( czyli uczucie mokrości, naoliwienia, śluz przypomin wyglądem białko jajaka, rozciąga się między palcami). Dzień szczytu śluzu, to nie jest dzień, kiedy jest śluzu najwięcej, tylko dzień, w którym śluz ma cechy śluzu płodowego. Od tego czasu należy poczekać 3 doby – dopiero czwartego dnia rano zaczyna się okres niepłodny. Skuteczność tej metody może być zakłócona przez różne stany zapalne, kiedy u kobiet występują plamienia, upławy. Jeśli współżyjemy każdego dnia, w pochwie może postać sperma, która może być błędnie interpretowana jako śluz.


9

Metoda termiczna

Metoda ta opiera się na założeniu, że bezpośrednio po owulacji podnosi się temperatura ciała kobiety oraz że w cyklu występuje jedno jajeczkowanie. Zakłada ona, że wzrost temperatury ciała w połowie cyklu, świadczy o owulacji. Nie można więc współżyć w okresie rozpoczynającym się na cztery dni przed wzrostem temperatury ciała i kończącym w trzecim bądź czwartym dniu po owulacji. Metoda ta polega na mierzeniu temperatury w czasie całego cyklu i zaznaczaniu jej na wykresie. Temperaturę ciała należy mierzyć bezpośrednio po przebudzeniu, nie wychodząc z łóżka, zawsze w tym samym miejscu (pod pachą, w pochwie bądź odbycie) i zawsze tym samym termometrem, najlepiej codziennie o tej samej godzinie. O wzroście temperatury mówimy gdy różnica w pomiarze wynosi przynajmniej 0,2 C. Spadek temperatury świadczy o zakończeniu jajeczkowania, a po nim, które po nim następują są dni niepłodne i można wtedy współżyć. Wyniki należy zapisywać na wykresie. U regularnie miesiączkujących kobiet okres płodny, trwa 9 dni ( 6 dni przed wzrostem temperatury i 3 dni po jej podwyższeniu). Metoda ta jest mało skuteczna - niewiele jest kobiet, które miesiączkują regularnie. Zmiana temperatury ciała może być spowodowana wieloma czynnikami - stresem, zmęczeniem, alkoholem, chorobą.
Skuteczność tej metody wynosi ok. 80-87%.


10

Stosunek przerywany

Stosunek przerywany

Stosunek przerywany polega na wyjęciu członka z pochwy tuż przed wytryskiem. Taka metoda jest bardzo mało skuteczna - należy pamiętać, że przed wytryskiem z członka wydostaje się substancja, w której znajdują się plemniki. Nie jest ich tak dużo jak w spermie, ale wystarczy do zapłodnienia. Wielu mężczyzn - zwłaszcza młodych i niedoświadczonych nie zdąży z wyjściem członka i do wytrysku dochodzi w ciele kobiety.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.03.2014

Komentarze