Krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm - najczęstsze wady wzroku

Wady wzroku, w przeciwieństwie do chorób oczu, można w prosty i nieinwazyjny sposób korygować, by przywrócić sobie pełną ostrość widzenia. Dolegliwości te mogą być nabyte, ale także i wrodzone. Wobec tego, jakie są najpopularniejsze i najczęściej występujące wady wzroku i w jaki sposób można je korygować?

1

Miopia - czym objawia się ta wada wzroku?

Miopia - czym objawia się ta wada wzroku?

Pierwszą i najczęściej występującą wadą wzroku jest krótkowzroczność. Bardzo często jest ona wykrywana już na wczesnym etapie rozwoju, choć nie można jej wykluczyć także u osób dorosłych. Krótkowzroczność to inaczej miopia. Można o niej mówić w momencie, kiedy moc optyczna wnikająca z kształtu rogówki jest zbyt duża w stosunku do całkowitej długości gałki ocznej. Obraz nie tworzy się bezpośrednio na siatkówce, w efekcie jest on widziany w rozmytej formie. Miopia sprawia, że krótkowidz widzi wyraźnie wszystkie obiekty, które znajdują się w pobliżu narządu wzroku, zaś te, które są oddalone, jawią się niewyraźnie.


2

Jak koryguje się miopię?

Do korekcji krótkowzroczności można wykorzystać zarówno okulary i jak i soczewki sferyczne. Oba rozwiązania są jak najbardziej skuteczne. Soczewki i okulary powinny zostać dobrane oczywiście przez specjalistę. Stosuje się te o mocach "minusowych", które sprawnie korygują miejsce padania obrazu na siatkówce.


3

Hiperopia - powszechna wada wzroku

Kolejną, często występującą wadą wzroku jest hiperopia czyli nadwzroczność. Można się w prosty sposób domyśleć, że jest to przeciwieństwo krótkowzroczności. W tym wypadku moc optyczna jest zbyt mała w stosunku do całkowitej długości gałki ocznej i najczęściej wynika ona ze zbyt płaskiego kształtu samej rogówki. Można więc powiedzieć, że dalekowidz nie ma problemu z poprawnym widzeniem przedmiotów, które znajdują się w znacznej odległości od aparatu wzroku. Jednak w przypadku widzenia liter czy innych kształtów ze zbyt małej odległości, nie będą one wyraźne i czytelne.


4

Jak można skorygować dalekowzroczność?

Podobnie jak w przypadku krótkowzroczności, hiperopię można skorygować za pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek sferycznych. Tym razem jednak potrzebne są szkła o mocy dodatniej, czyli "plusowe". Ich moc powinna zostać jednak dobrana przez okulistę na podstawie przeprowadzonych badań.


5

Niezborność, czyli zaburzenia symetrii obrotowej gałki ocznej

Ostatnią, powszechną wadą wzroku jest niezborność, czyli astygmatyzm. Wynika ona z zaburzenia symetrii obrotowej gałki ocznej, która spowodowana jest nieprawidłowym kształtem jednego lub kilku elementów aparatu wzroku. Zazwyczaj zniekształceniu ulega sama rogówka lub znajdująca się tuż za nią soczewka. Osoby dotknięte astygmatyzmem skarżą się na rozmazane widzenie, bóle głowy, a także często mrużą oczy, by poprawić ostrość widzenia. Celem diagnozy wykonuje się test na astygmatyzm.


6

Jako koryguję się niezborność?

Do korekcji astygmatyzmu wykorzystuje się soczewki toryczne. Mają one kształt przeciętego wzdłuż obwarzanka i wyróżniają się różną grubością na całej powierzchni. Dzięki temu niwelują niepoprawny kształt rogówki lub soczewki i przywracają ostre widzenie.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.11.2023

Komentarze