Jak zwalczyć bezsenność?

Sen jest jedną z naszych ważniejszych potrzeb życiowych, ponieważ w tym czasie organizm regeneruje siły. Tymczasem mija kolejne pół godziny, a ty wciąż przewracasz się z boku na bok. Sen nie nadchodzi. Taka sytuacja jest szczególnie irytująca, kiedy starasz się jak najszybciej zasnąć, bo jutro budzik będzie dzwonił rano przypominając ci, że masz przed sobą obowiązki do wykonania. Jak poradzić sobie z bezsennością?

  • Świeże powietrze
  • Spokój
  • Cisza
1

Przede wszystkim nie zostawiaj na późny wieczór trudnych rozmów czy spraw do przemyślenia. Zdenerwowanie raczej nie nastroi cię do snu, a skomplikowane sytuacje lepiej rozwiązywać mając świeży umysł. Nie skupiaj się też na tym, że jest już tak późno, a ty wciąż nie śpisz. Stres nie idzie w parze ze snem.


2

Ułatw sobie zasypianie przygotowując organizm do wypoczynku. Unikaj późnych posiłków, weź ciepłą, relaksującą kąpiel, a sypialnię przewietrz przed snem. Zrelaksuj się oglądając telewizję, czytając książkę czy choćby gazetę.


3

Leżąc w łóżku staraj się myśleć o przyjemnych sprawach. Możesz wykorzystać ten czas na pracę wyobraźni, snucie marzeń, czy ciekawych planów. Nie daj się jednak ponieść za bardzo, żeby stan przyjemności nie przerodził się w zbytnią ekscytację.


4

Pomocne są też ćwiczenia w stylu znanego „liczenia baranów”. Niekoniecznie musisz wyobrażać sobie skaczące przez płot kolejne mniejsze i większe barany, ale możesz zająć myśli liczeniem od 100 do 1, wyobrażaniem sobie kolorowych liter czy cyfr bądź rozciągniętego nad tobą ochronnego parasola.


5

Jeśli prowadzisz bierny tryb życia, dobrze będzie, jeśli od czasu do czasu dość mocno się zmęczysz fizycznie. Możesz poświęcić się myciu okien, podłóg, samochodu czy innym pracom porządkowym. Aktywność fizyczna pozwoli ci rozładować napięcia emocjonalne, a zmęczony i dotleniony organizm szybciej ulegnie potrzebie snu. Zadowolenie z wykonanej wpłynie pozytywnie na twój nastrój.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeśli nie możesz długo zasnąć, lepiej będzie, jeśli wstaniesz na 20 min i zajmiesz się np. czytaniem, zamiast dręczyć się i irytować podczas przewracania się z boku na bok.

  • Dłuższą bezskuteczną walkę z bezsennością skonsultuj z lekarzem.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.09.2009

Komentarze

Metoda na bezsenność: http://insomnia.metagnosis.org
Dobra ,wyczerpująca porada. Pozdrawiam!

Ostatnio zmieniony: 2010-07-27 12:52:31

ahh, ja cierpię na bezsenność^^
1 - ojj, to kiepsko;)
4 - liczę i liczę, raz do tysiąca, ale to zbyt mnie zajęło XD