Jak złagodzić ból i zapobiegać skurczom łydek ?

Skurcz łydki potrafi popsuć najpiękniejsze chwile w życiu. Chwyta niespodziewanie w każdej pozycji: stojącej, leżącej jak i siedzącej. Jednak najdotkliwszy jest w nocy, kiedy to wyrywa nas z błogiego snu. Jak złagodzić ten rwący ból i jak zapobiegać skurczom - oto kilka sposobów:

1

Szybka reakcja

Gdy czujemy mrowienie charakterystyczne dla zbliżającego się skurczu spróbujmy unieść palce stopy do góry. Dodatkowo energicznie pocieramy łydkę kulistymi ruchami zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara
Przy skurczu ulgę przyniesie napięcie mięśnia w kierunku przeciwnym niż skurcz a więc bierzemy stopę w dłonie i ciągniemy w stronę kolana.


2

Rozgrzej skurcz

Bolesne skurcze łydek możemy złagodzić robiąc okłady z ręcznika nasączonego gorącą wodą lub przykładając gorący termofor /oczywiście uważając aby się nie poparzyć/. Możemy także zanurzyć nogi do kolan w mocno ciepłej wodzie.


3

Schłódź skurcz

Latem skurcz może być efektem przegrzania organizmu /po długim pobycie na słońcu, opalaniu się/. W tym przypadku postępujemy odwrotnie niż powyżej tzn. chłodzimy nogi zimnym kompresem lub zanurzamy do kolan w chłodnej wodzie.


4

Dieta

Jeśli skurcze łapią nas dość często warto wzbogacić dietę w wapń, potas i magnez. Pierwiastki te znajdziemy w zielonych warzywach, orzechach, czekoladzie /zwłaszcza ciemnej/kakao, bananach, pomidorach i przetworach pomidorowych. Należy unikać kawy, która wypłukuje powyższe pierwiastki z organizmu.
Pamiętajmy też o nawadnianiu organizmu zwłaszcza latem - odwodnienie i niedobór elektrolitów może wywoływać skurcze.


5

Garderoba

Noszenie skarpet, kolanówek lub pończoch o zbyt obcisłych gumkach i ściągaczach sprawia, że krew ma utrudniony przepływ, nogi mogą puchnąć i pojawiają się skurcze. Warto również ograniczyć wielogodzinne chodzenie w butach na wysokim obcasie, które powodują napięcie mięśni i ich przeciążenie.
Nowych nie rozchodzonych butów również nie zakładajmy na kilkugodzinne imprezy czy spacery - mogą one być ciasne i utrudniać prawidłowe krążenie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

Kurcze łydek występują zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Kurcze łydek występują zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.02.2015

Komentarze