Jak zbadać słuch online?

Interesujesz się w jakim zakresie częstotliwości słyszysz. Jeśli tak to ta porada jest dla Ciebie.

  • http://www.lenardaudio.com/education/03_db.html
1

Standardowo podczas badania słuchu w gabinecie lekarskim wykonuje się audiogram, oddzielnie dla każdego ucha.
Audiogram to wykres gdzie na jednej skali osi umieszczona jest badana częstotliowść a na drugiej odpowiadający jej poziom głośności w dB. Dla każdej częstotliwości ustala się minimalną(słyszalną) wartość głośności (tzw. próg słyszalności) . Przeważnie badanie jest prowadzone dla zakresu 125Hz-10KHz. Ludzkie ucho jest najbardziej czułe na dzwięki o częstotliwości 1KHz-3KHz. Oznacza to tylko tyle, że wrażenia słuchowe dla tego zakresu są wywoływane przy niższych wartościach ciśnienia akustycznego niż dla częstotliwości z poza tego przedziału.


2
badanie słuchu źródło: screenshot części strony digital-recordings.com badanie słuchu źródło: screenshot części strony digital-recordings.com

Interesującą stroną, umożliwiającą wykonanie własnego audiogramu w domu jest www.digital-recordings.com/hearing-test/www-ht-pro/ht_help_p.html.
Zakres badanych częstotliwości jest dosyć szeroki 20Hz-20KHz. Natomiast skala decybeli zawiera się w przedziale 0-80dB z możliwością regulacji o 1dB. Po wykonaniu "badania", wyniki możemy wydrukować, zarówno dla lewego jak i prawego ucha.


3
badanie słuchu źródło: screenshot części strony phys.unsw.edu.au badanie słuchu źródło: screenshot części strony phys.unsw.edu.au

Kolejnym interesującym a jednocześnie prostszym i łatwiejszym w obsłudze serwisem jest http://www.phys.unsw.edu.au/jw/hearing.html. Umożliwia on zbadanie słuchu w zakresie częstotliwości 16Hz-16KHz z regulacją decybeli w zakresie 0dB-99dB.


4

Na stronie http://www.abovetopsecret.com/forum/thread552771/pg1 znajduję się filmik gdzie płynnie jest zmieniana częstotliwość. Cieżko tutaj mówić o badaniu słuchu ale warto zajrzeć :).


5

Ciekawe strony, kóre można wykorzystać to:

http://www.rnid.org.uk/howwehelp/hearing_check/take_online_hearing_check
http://www.noiseaddicts.com/2009/03/can-you-hear-this-hearing-test/
http://www.audiocheck.net/audiotests_frequencycheckhigh.php


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Przed badaniem warto jest sprawdzić pasmo przenoszenia głośników/słuchawek :).

  • Zakres słyszalnych częstotliwości dla człowieka to 20Hz-20KHz.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.03.2011

Komentarze

Ciekawe:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 22:00:23