Jak zapobiec miażdżycy?

Schorzenia sercowo-naczyniowe są jednymi z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Miażdżyca zwana inaczej arteriosklerozą należy do tej grupy chorób. Jak jej zapobiegać? Przeczytaj poniższe kroki.

1

Na początek warto przyjrzeć się swojej DIECIE - jeśli obfitują w niej ciężkostrawne, tłuste posiłki często spożywane nieregularnie, także niedługo przed pójściem spać to nie jest dobrze. Otyłość czy podwyższony poziom cholesterolu wpływają na rozwój miażdżycy, dlatego najzdrowiej będzie jeśli będziesz przyjmować około 5 niedużych posiłków dziennie, w odstępach 3 godzin, z dużą zawartością warzyw i owoców, chudego mięsa, chleba razowego etc. Należy też pamiętać o piciu przynajmniej 1,5 litra wody.


2

Kolejnym ważnym korelatem miażdżycowym jest brak RUCHU. Dlatego należy podejmować systematycznie aktywność fizyczną, która pomaga w procesie regulowania poziomu złego cholesterolu LDL i jednocześnie zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu HDL.


3

Poza tym na rozwój miażdżycy wpływa (ze względu na negatywne oddziaływanie na naczynia tętnicze) PALENIE TYTONIU. Wskazane więc w profilaktyce arteriosklerozy jest rzucenie palenia.


4

Dalej powodujący zbyt duże napięcie przewlekły STRES, powinien zostać wyeliminowany. Jego negatywny wpływ może się objawiać np. ciągłym PODWYŻSZONYM CIŚNIENIEM TĘTNICZYM KRWI. Nagłe wzrosty ciśnieniowe mogą powodować uszkodzenie naczyń tętniczych (np. śródbłonka). Ważne zatem, aby w przypadku problemów nadciśnieniowych kontrolować poziom ciśnienia i poddać się leczeniu.


5

Innym, niezależnym od nas czynnikiem wpływającym na rozwój miażdżycy jest CUKRZYCA. Osoby na nią chorujące (a także te u których w rodzinie już ktoś cierpiał z powodu miażdżycy albo zmarł na zawał) są w grupie ryzyka - mając tego świadomość powinny częściej poddawać się odpowiednim badaniom i stosować się do wymienionych powyżej kroków.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.03.2011

Komentarze