Jak zadbać o higienę soczewek kontaktowych?

Nosisz soczewki? Ta porada jest dla Ciebie! Wszyscy wiemy, jak trudno nieraz doczyścić nasze soczewki. W poradzie zawieram kilka uwag o tym, co robić i czego nie robić, by nasze soczewki przysparzały nam uciechy, a nie kłopotów.

  • soczewki
  • płyn do soczewek
  • pudełeczko do przechowywania
  • czyste ręce
1

Z soczewką, jak z kobietą. Trzeba być delikatnym. Pewnie nieraz zdarzyło Ci się, że soczewka podczas jej zdejmowania "skleiła" się. Ważne jest by jak najszybciej zalać ją płynem do soczewek i dopiero wtedy spróbować rozklejać. Soczewki szybko wysychają i jeśli będziesz się z nimi męczyć na sucho, jest możliwość, że ją uszkodzisz.


2

Myj soczewki tylko i wyłącznie w specjalnym płynie. Używaj do tego opuszek palców. Pamiętaj by zawsze mieć czyste ręce! Używaj takich ręczników, które nie pozostawiają drobnych nitek, pyłków, czy kurzu.


3

Co do samego płynu, wiadomo, że są to tzw. syntetyczne łzy, a łzy są słone, dlatego nieraz dostrzegasz na pudełeczku na soczewki białe grudki. Pudełeczko trzeba z nich oczyszczać, gdyż mogą gromadzić się w nich bakterie. Najczęściej krystalizują się one na gwincie, tam gdzie się zamyka wieczko z pudełeczkiem. zwykła woda do oczyszczenia pudełeczka wystarczy.


4

Zaleca się także regularną wymianę pudełeczka na soczewki, średnio raz na 1-2 miesiące.


5

Pamiętaj o tym, żeby zawsze zakręcać buteleczkę z płynem do soczewek. Pomimo, że wylot jest bardzo mały, to mogą się tam dostać różne pyłki i drobnoustroje, zwłaszcza w okresie pylenia roślin.


6

Jeśli dostrzegasz, że z Twoimi oczyma dzieje się coś niedobrego, są zaczerwienione, łzawią lub pojawia się częste ropienie, niezwłocznie zgłoś się do lekarza-okulisty. Możliwe, że doszło do zapalenia.


7

Pamiętaj tez o dacie ważności soczewek. Jeśli używasz miesięcznych, wymieniaj je regularnie na nowe. oczywiście jeśli czujesz taką potrzebę. Jeśli ze soczewkami wszystko dobrze i z oczami też, to możesz je nosić jeszcze trochę, ale nie dłużej niż półtora do dwóch tygodni. Wszystko zależy od prawidłowej higieny oka i soczewek.


8

Pamiętaj by nigdy nie mylić stron soczewek! Każde oko ma swoją własną florę bakteryjną i pomylenie stron (założenie lewej na prawe oko i prawej na lewe) może spowodować zapalenie związane z niekorzystną wymianą bakterii w oku!


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.07.2012

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 12:50:46