Jak zacząć rano wstawać.?

Ranne wstawanie daje wiele plusów. Z rana łatwiej wykonać jakieś prace(nikt nam nie przeszkadza i łatwiej możemy się skupić). Fajnie jest też obejrzeć wschód słońca. Poranny czas możemy wykorzystać też na gimnastykę czy bieganie. Istnieją dwa sposoby by zacząć rano wstawać: 1 sposób- spokojne przechodzenie na wstawanie coraz wcześniej (ten sposób polecam i go przedstawię) 2 sposób- tzw. terapia szokowa, polega na tym że od razu zaczynamy wstawać wcześnie(osobiście jej nie polecam)

1

Po pierwsze musisz znaleźć powody dla których chcesz wstawać wcześnie. Dają one motywację i chęć do rannego wstawania. Możesz sobie zrobić wizualizację rannego wstawania i efektów związanego z nim.


2

Kolejną ważną rzeczą jest zaczynanie powoli. Jeżeli np. Wstajesz teraz o 7:30 to wstawaj przez cały następny tydzień o 7:20, później 7:10 i tak dalej. Jest to metoda małych kroczków. Nie powoduje szoku zegara biologicznego i oswaja organizm z rannym wstawaniem.


3

Następną rzeczą jest nagradzanie siebie samego za postępy. Np. jeśli udało ci się przez tydzień wstawać wcześniej zrób sobie małą nagrodę, jeśli przez miesiąc nagroda powinna być fajniejsza np. wyjście do kina czy na basen. Jeżeli udało ci się całkowicie oswoić z rannym wstawaniem i wstajesz codziennie o 6 czy 5:30 zrób sobie sporą nagrodę np. wycieczkę itd. Nagrody podświadomie zwiększają naszą motywację która jest tu niezbędna


4

Ważnym elementem jest to co nas budzi(najczęściej komórka, czy budzik). Na początku ustaw sobie 2, czy trzy komórki(budziki). Niech nie będą one w zasięgu twojej reki. Dzięki temu będziesz musiał wstać a wtedy prawdopodobieństwo że wrócisz z powrotem do łóżka z pewnością zmaleje. Pamiętaj by zmieniać dźwięk budzika, gdyż gdy ciągle będzie taki sam to przyzwyczaimy się do niego i nie będzie na nas tak działał. Budziki ustaw najlepiej po drodze do łazienki, gdyż najlepszą rzeczą po obudzeniu jest przemycie twarzy rześką wodą.


5

Idź spać wcześniej. Nie jestem zwolennikiem tego by iść spać na przykład równo o 22 czy 23. Idź spać wtedy kiedy ci się chce. Jeżeli kładziesz się do łóżka i w ciągu 5 minut nie śpisz to nie ma sensu dalej leżeć i czekać aż zaśniesz. Lepiej wtedy poczytać książkę do momentu aż poczujesz się senny i wtedy się położyć.


6

Dzień wcześniej przygotuj sobie ubrania by następnego dnia ich nie szukać Ważną rzeczą jest też wizualizacja pobudki. Przed zaśnięciem wyobraź sobie jak wstajesz z łóżka wyłączasz budzik, idziesz do łazienki itd. Gdy wstaniesz z rana zaczniesz wykonywać te czynności które sobie wyobrażałeś.


7

Powtarzaj to codziennie nawet w weekendy. Nieprawdą jest że zdrowo jest sobie "odespać w weekend". Nasz organizm lubi stabilizm i powinniśmy mu go zapewniać Możemy sobie zrobić jakiś wyjątek, np. po weselu, czy nocnej imprezie u znajomych, jednak niech to będzie ja najrzadsze.


8

Gdy rano się budzisz nie myśl nad tym czy warto wstać. Oczywiście po przebudzeniu dojdziesz do wniosku że lepiej sobie jeszcze pospać. Powinniśmy działać trochę jak automat. Najlepiej ustalić sobie dzień wcześniej plan działań i zapisz go na kartce. Może on wyglądać następująco:
- ranna pobudka
-poranna toaleta
-ubranie się
-uczenie się praca, czy gimnastyka
Powinieneś swój plan wykonywać automatycznie po wstaniu. Z czasem ranne wstawanie będzie dla ciebie rzeczą normalną i nie będziesz mógł sobie wyobrazić jak można wstawać późno. Późne wstawanie stanie się dla ciebie marnowaniem czasu, wczesne normalnością.

Powodzenia!!!!!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.01.2011

Komentarze

Ciekawa porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 17:35:28

Czasami warto wstawać wcześnie i właśnie tutaj można znaleźć kilka fajnych wskazówek, ale czasami jest też fajnie wstawać późno po mile spędzonym wieczorze.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-31 23:07:07

Tak czy siak, o kilku rzeczach z tej porady nie wiedziałem i uważam, że porada jest doskonałym uzupełnieniem mojej porady, do której linka podałem w poprzednim komentarzu :-)
Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-01-27 18:28:31

>@herman44:
>Porada bardzo zbliżona tematycznie (ba, nawet bardzo podobna!) do mojej: http://www.zaradni.pl/porada/4124,jak_zaczac_wstawac_wczesnie_rano :-)
>
Jest podobieństwo jedynie co do tematu poruszonego w poradzie. Uważam jednak że moje rady się różnią od twoich.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-27 16:09:39

Porada bardzo zbliżona tematycznie (ba, nawet bardzo podobna!) do mojej: http://www.zaradni.pl/porada/4124,jak_zaczac_wstawac_wczesnie_rano :-)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-27 09:59:33