Jak zachowywać się w trakcie burzy?

Zaczyna się lato, a co za tym idzie burze. Podczas burzy należy przestrzegać pewnych zasad. Przedstawiam je poniżej.

1
www.sxc.hu www.sxc.hu

W budynku
1. Gdy nadchodzi burza najlepiej pozostać w domu, gdy nie jest to konieczne nie wychodźmy. Zamykamy okna (zasłaniamy rolety, żaluzje, zasłony), drzwi wejściowe. Wyłączamy wszystkie urządzenia elektryczne, telefony stacjonarne i komórkowe. Aby zabezpieczyć sprzęt przed skutkami wyładowań należy wyjąć wszystkie wtyczki z kontaktów. Podczas silnej burzy można wyłączyć główny wyłącznik prądu i gazu aby zabezpieczyć się przed potencjalnym pożarem i uszkodzeniem instalacji. W miarę możliwości schronienia szukamy w dolnych partiach budynku w którym przebywamy, z dala od okien.
2. Gdy widzimy, że burza się zbliża należy pamiętać o usunięciu z parapetów/balkonów oraz naszej posesji przedmiotów takich jak: doniczki, narzędzia. Mogą one zostać porwane przez wiatr i zagrozić przechodniom.


2
www.sxc.hu www.sxc.hu

W terenie otwartym
1. Gdy burza zaskoczy nas poza miastem należy schować się w zagłębieniach terenu, jaskiniach. NIGDY nie chowajmy się pod drzewami, liniami elektroenergetycznymi, słupami, planszami reklamowymi. Te miejsca przyciągają wyładowania (pioruny).
W przypadku braku miejsca do schronienia należy przykucnąć ze złączonymi nogami i w miarę możliwości odizolować się od ziemi (usiąść np. na plecaku/torbie) oraz odrzucić na bok wszystkie metalowe przedmioty, także parasol. NIE NALEŻY kłaść się na ziemi.
2. NIE KORZYSTAJMY w tym czasie z telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3 czy też laptopów, aparatów fotograficznych.
Na otwartej przestrzeni unikajmy szybkiego ruchu, np. biegania. Gdy przebywamy w grupie należy się rozproszyć. BEZZWŁOCZNIE należy wyjść z otwartych zbiorników wodnych (jezioro, staw, basen)
3. Jeżeli mamy do dyspozycji samochód możemy się w nim schować, bezpieczni będziemy też w autobusie, tramwaju. Trzeba jednak pamiętać, by samochód nie stał pod drzewem, linią wysokiego napięcia, tablicą reklamową.
4. Należy zejść z motoru/ roweru, pozostawić pojazd z daleka od siebie i przeczekać burzę w bezpiecznym miejscu.
5. Samochód przestawiamy spod drzew, linii wysokiego napięcia, tablic reklamowych.
6. W przypadku braku schronienia w górach należy zejść, ok. 100 m poniżej szczytu, od strony przeciwnej do kierunku burzy (strony zawietrznej).


3

Burza to bardzo groźne zjawisko, bądźmy ostrożni!!!


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.06.2011

Komentarze

Takie porady powinno się zachowywać i wpajać dzieciom od małego. No i dorośli powinni się z nimi zapoznawać i do nich stosować, zwłaszcza że co roku słyszy się o takich spotkaniach z wyładowaniami.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-17 13:00:52

fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:20:11

Dbajmy również o instalacje odgromowe na budynkach, regularnie sprawdzajmy czy nie są uszkodzone.

Ostatnio zmieniony: 2012-12-11 14:02:01

Warto się stosować do porady, podejrzewam że spotkanie z piorunem nie jest miłe.

Ostatnio zmieniony: 2011-12-22 16:52:31

Warta zapamiętania porada.

Ostatnio zmieniony: 2011-08-28 16:34:27

ja również tak staram siep ostepować.

Ostatnio zmieniony: 2011-08-11 14:38:04