Jak zachować się, gdy złapie nas skurcz podczas pływania?

Skurcz jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć. Najgorsze w tym jest to, że nie do końca on jest winny utonięciom, lecz reakcja człowieka. Aby uniknąć przegranej z tym żywiołem, dowiedz się jak postąpić podczas skurczu w wodzie..

  • walka z paniką
  • poztywne myśli
  • Zobacz też jak nauczyć się pływać: http://www.zaradni.pl/porada/2137,jak_nauczyc_sie_plywac
1

Profilaktyka- lepiej zapobiegać niż leczyć.
Skurcz może złapać każdego. Zazwyczaj przed pływaniem opalamy się na plaży przy upalnej pogodzie. Jednak woda morska nie jest już tak ciepła jak ląd. Wchodząc do niej następuje zmiana temperatury, co może spowodować skurczeniem się któregoś mięśnia. Dlatego trzeba unikać szoku termicznego i oswajać ciało stopniowo z wodą. Wychładzając zbytnio organizm także możemy doprowadzić do przykurczu. Niewskazane jest jedzenie przed pływaniem, gdyż podczas powstawania zbędnych produktów przemiany materii może nas złapać skurcz żołądka. Krąży reguła głosząca, że przed wejściem do wody musimy odczekać 1h. Jeżeli zbytnio zachłyśniemy się wodą nagły ból w okolicach krtani może być nieunikniony. Niestety, kurcz może złapać każdego, nawet przestrzegając powyższych zasad, dlatego warto wiedzieć jak się zachować kiedy znajdziemy się w opałach.


2

Prawidłowe postępowanie w trakcie skurczenia mięśni.
Większość ludzi wpada w panikę, kiedy znajdzie się w sytuacji, ich zdaniem, bez wyjścia. Walka z własnymi myślami jest kluczem przetrwania w takim położeniu. Bezsensowne i chaotyczne machanie kończynami jest nieprawidłowym podejściem do sytuacji. Po pierwsze, trzeba pamiętać, że najpotężniejszą mocą jest siła woli. Każdy skurcz można zlikwidować rozciągając mięsień, lecz czasem po prostu nie mamy na to warunków. Jeżeli nie pozbędziemy się go, musimy myśleć pozytywnie i pogodzić się z faktem, że dany mięsień jest na obecną chwilę bezużyteczny. W takiej sytuacji musisz liczyć przede wszystkim na siebie. Jeżeli jesteś na obszarze kąpieliska strzeżonego, to przed jakąkolwiek czynnością daj wyraźne znaki ratownikowi, że potrzebujesz pomocy. Dopiero, gdy ten zacznie akcję ocalenia, próbuj uporać się z bólem. Mimo wszystko, staraj się sam dopłynąć do brzegu działającymi mięśniami. Jest to 2 razy trudniejsze, lecz nie niewykonalne.


3

Pozbycie się spazmu.
Kiedy będziesz już na lądzie, musisz odpowiednio uporać się z boleścią. Mięśnie trzeba energicznie napiąć. Wtedy raczej nie będziesz już zdany na siebie, lecz osoba ratująca udzieli ci pomocy. Po tym wydarzeniu warto udać się na masaż mięśni. Troszkę absurdalnym, lecz skutecznym sposobem jest także rozwałkowanie spazmu zwykłym wałkiem do ciasta.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Skurcz krtani jest najgorszy- w takim wypadku należy oburącz rozmasować jej okolice palcami, robiąc ruchy okrężne!!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.08.2010

Komentarze

bardzo przydatne, szczególnie przed nadchodzącym sezonem wakacyjnym

Ostatnio zmieniony: 2013-05-24 13:32:31

świetna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 14:25:00

Bardzo przydatna porada.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-27 08:41:13

Ten skurcz nie tylko łapie w wodzie. Jest paskudny. Powyższe wskazówki są bardzo cenne.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-21 17:36:56

Całkowicie się zgadzam. Dopłynięcie do brzegu na plecach jest najlepszym sposobem, lecz czasami musimy się obejrzeć za siebie żeby nie uderzyć głową w jakąś łódź i jej przypadkiem nie zatopić :)

Ostatnio zmieniony: 2010-11-14 19:11:24

Pomijając opanowanie i wołanie o pomoc, to np. w przypadku osób umiejących pływać, gdy chwyci skurcz łydki lub innego mięśnia kończyn, dobrze jest obrócić się na plecy i go naciągnąć, dopłynąć do brzegu. W ten sposób największy ból przechodzi, a na brzegu możemy sobie z nim poradzić. Przydaje się też umiejętność pływania bez użycia jednej nogi czy ręki, brzmi absurdalnie, ale prawdziwe.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-28 21:07:02