Jak wykonać masaż leczniczy?

Akupresura jest jedną z dawnych metod stosowanych w celach leczniczych. Masaż stóp czy rąk to nie tylko relaks, ale także pomoc w zwalczaniu bólu kręgosłupa, głowy, zębów, przeziębienia, depresji, choroby nerek itp. Regularne stosowanie refleksjoterapii wspiera leczenie tradycyjne, a pozytywne jej skutki są udokumentowane medycznie. Sprawdź więc, jak wykonać masaż leczniczy.

  • Specjalne wałki do masowania stóp czy pleców (nie jest to konieczne).
1

Zacznij od sięgnięcia po literaturę. Dobrze jest zdobyć wiedzę na temat prawidłowego masowania, ponieważ nie każdy masaż wywołuje pożądane skutki, a czasem nawet niewskazane jest jego stosowanie (np. w przypadku wrzodów czy ran na skórze).


2

Zdobądź mapę receptorów, które znajdują się w stopach czy rękach i odpowiadają za funkcjonowanie poszczególnych narządów. Dodatkowo znajdź wskazówki, które punkty należy masować w poszczególnych schorzeniach (np. w celu pozbycia się migreny masuj receptory skroni, błędnika, przytarczyczki, żołądka).


3

Zapewnij dobre warunki do przeprowadzenia masażu. Usiądź wygodnie, postaraj się zrelaksować. Najlepiej jest, jeśli masaż wykonuje druga osoba, wtedy jest on przyjemniejszy. Jednak z powodzeniem możesz masować się także samodzielnie.


4

Masaż rozpocznij od lewej stopy. Uciskaj palcami kolejno receptory: nerek, głowy, żołądka, punktów limfatycznych, a następnie docelowych receptorów: np. przy braku żelaza receptor śledziony. Kolejność taka jest ważna z tego względu, że najpierw trzeba pobudzić narządy odpowiadające za usuwanie toksyn z organizmu, prawidłowe funkcjonowanie narządów i naszą odporność.


5

Każdy receptor masuj ok. 2-3 minut. W powodzeniu terapii najważniejsze jest regularne stosowanie masaży, najlepiej więc jeśli uda ci się wygospodarować kilka minut dziennie na masowanie, np. podczas oglądania telewizji.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Masaż niekiedy sprawia ból, jednak jest to oznaka, że receptor wymaga masowania i reaguje na bodźce. Przy głębokich stanach chorobowych początkowo nacisk na receptory może w ogóle nie wywoływać boleści i wówczas należy go intensywniej pobudzać.

  • Jeśli masz wątpliwości co do stosowania masażu, skonsultuj się z lekarzem.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.08.2009

Komentarze

Troszkę się pogubiłaś, bo akupresura, refleksologia, masaż leczniczy i masaż stóp to róże zabiegi o różnym oddziaływaniu i różnym wykonaniu. Do wykonania w domu porada dobra ale gdy oczekujemy leczniczych efektów takiego masowania lepiej oddajmy się w ręce specjalisty, bądź sami się nimi stańmy.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 14:58:08