Jak wybierać płatki śniadaniowe?

Śniadanie jest podobno najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia dlatego nie powinno być nam obojętne co zjemy. Wyróżniamy kilka rodzajów: musli, płatki kukurydziane oraz słodkie płatki.

  • Chęci do czytania etykiet!
1

Musli – to mieszanina płatków owsianych, żytnich, jęczmiennych lub pszennych, które powstały z całych ziaren zbóż. Dodaje się do nich suszone owoce, orzechy i nasiona. Musli to bogactwo witamin, błonnika i składników mineralnych.


2

Płatki kukurydziane – to ugotowane, zmiażdżone, zmielone, ususzone, opryskane witaminami i zapieczone w formie płatków ziarna kukurydzy. Mimo że mocno przetworzone , te pozbawione cukru i chemicznych dodatków płatki są zdrowsze niż słodkie poduszeczki czy kółka.


3

Słodkie płatki czyli poduszeczki, miodowe kółka, czekoladowe kulki. Powstają z rozdrobnionego prawie bezwartościowego ziarna pokrytego dużą ilością cukru.


4

Czym się kierować przy wyborze:
• Najważniejsze by sprawdzić ich KALORYCZNOŚĆ. Producenci podają ile jest kalorii w 30 gramach a warto sprawdzić ile maja w 100 gramach gdyż niektóre płatki potrafią być bardziej kaloryczne niż np. frytki czy hamburger.
Np. w musli będzie około 5 gram cukru na 100 gram płatków a w tych płatkach słodkich czekoladowych nawet 35 gram a to oznacza 1/3 opakowania … a jak wiadomo cukier prowadzi do nadwagi i napędza apetyt.


5

• Ważny jest też BŁONNIK.
Niektóre płatki mają tylko 2 gramy błonnika a niektóre aż 9! Błonnik jest ważny gdyż zawiera dużo witamin i minerałów oraz oczyszcza nasz organizm z toksyn. A większość płatków jest robiona z drobno zmielonego grysu, który okleja jelita przez co ma się problemy z wypróżnianiem.


6

• Uważajmy na dodatki
Sól, konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty, emulgatory, niezdrowy utwardzany tłuszcz roślinny lub tani olej palmowy oraz fosforan trój sodowy, który jest używany do produkcji nawozów sztucznych…


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.03.2013

Komentarze

To teraz troszkę więcej czasu spędzę przy półce z płatkami...

Ostatnio zmieniony: 2013-03-25 22:19:21

dobre rady...

Ostatnio zmieniony: 2013-03-25 19:21:35