Jak walczyć z bezsennością?

Co drugi dorosły Polak cierpi na bezsenność. Nadmiar wrażeń, kotłujące myśli, i stres, nie pozwalają zasnąć. Tymczasem zdrowy, mocny sen jest bardzo ważny, ponieważ regeneruje siły i pozwala wypocząć. Dobrze przespana noc gwarantuje dobre samopoczucie i tyle energii, by sprostać obowiązkom. Pomóc może lekarz, ale i domowe sposoby są skuteczne.

  • zioła - melisa, kozłek, chmiel; olejki aromatyczne - różany, bergamotowy, melisowy, mandarynkowy, pomarańczowy
1

Spacer

Spacer autor Agata Rak

Aby łatwiej zasnąć, dobrze jest przed snem wyjść na krótki spacer, który pozwoli się odprężyć, zrelaksować, a także trochę zmęczyć fizycznie, co pozwoli odpocząć głowie.


2

Gorąca kąpiel

Gorąca kąpiel odpręża ciało i koi. Skuteczniejsza będzie, gdy doda się do niej kilka kropli olejków eterycznych (naturalnych), np. różanego, bergamotowego, melisowego, mandarynkowego, pomarańczowego. Doskonale działa też zapalenie kominka do aromatoterapii lub w przypadku jego braku, skropienie chusteczki i położenie jej w pobliżu łóżka w sypialni.


3

Zioła

Warto wypić szklankę ziół. Najskuteczniejsza jest melisa, ale może też być kozłek (waleriana) czy szyszki chmielu. Może też być mieszanka. Zioła można zaparzyć tradycyjnie, sypiąc łyżkę ziół na szklankę wody, i zaparzyć przez 15 minut pod przykryciem lub w termosie. Zamiast termosu można użyć kubka termicznego. Trzeba też pamiętać, by na kilka godzin przed snem nie jeść obfitej kolacji i nie pić kawy, ani mocnej herbaty.


4

Medytacja

Medytacja i jej regularne praktykowanie pozwala zapomnieć o bezsenności. Warto poznać technikę i codziennie medytować choć 15 minut. Medytacji można się nauczyć z książki albo zapisać się na kurs, zazwyczaj 1-dniowy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.02.2014

Komentarze

Rady cenne, ale nie na wszystkich działają. Tak było ze mną. Nie mogłam spać po rozwodzie przez bardzo długi czas. Kotłujące się w głowie myśli nie pozwalały mi na to. Zaczęłam brać forsen forte i po nim wszystko zaczęło powolutku wracać do normy. Spałam długo i bez budzenia się w nocy, nie czułam się otępiona ani wygaszona, w końcu przestałam brać te tabletki, a problemy ze snem nie wróciły.