Jak ustrzec się grzybicy?

Grzybica jest chorobą wywołaną przez grzyby z rodzaju dermatofitów. Najczęściej atakuje stopy, na których początkowo zauważamy zmiany między palcami, stopniowo rozwijające się w pęcherzyki i nadżerki. Jeżeli wykryjesz ją wcześnie, zanim zaatakuje paznokcie da się ją łatwo wyleczyć. A jak zapobiegać grzybicy? Co zrobić, żeby nie zachorować?

1

Wbrew powszechnej opinii, grzybica nie jest wywołana brakiem higieny. To nadmierna higiena zwiększa ryzyko zarażenia. Wyjałowienie skóry poprzez częste zabiegi pielęgnacyjne czy długotrwały kontakt z wodą z pewnością nie są korzystne.


2

Nie oznacza to, że o stopy nie mamy dbać! Aby uchronić się przed grzybicą, stopy powinniśmy myć codziennie. Nie należy używać mydeł antybakteryjnych, ponieważ zmieniają one pH skóry. Ważne jest, aby po kąpieli dokładnie wytrzeć stopy, szczególnie zwracając uwagę na przestrzenie między palcami.


3

Grzybica lubi wilgoć. Dlatego, gdy przemokną buty, jak najszybciej zmieńmy je na suche, nie nośmy wilgotnych skarpetek. Latem koniecznie przestawmy się na sandałki i bawełniane skarpetki, żeby stopy się nie pociły.


4

Po każdej wizycie na saunie, basenie, klubie fitness stopy również powinny być dokładnie umyte i wysuszone.


5
Chrońmy nasze stopy przed grzybicą Chrońmy nasze stopy przed grzybicą

Dodatkowo możesz zabezpieczać się specjalnymi preparatami antyseptycznymi naturalnego pochodzenia. Jeżeli jesteś podatny na zakażenia grzybicze albo często korzystasz z basenów i innych potencjalnych miejsc, w których łatwo nabyć chorobę, preparaty te są dobrym rozwiązaniem. Wypróbuj maści i żele o naturalnym, ziołowym składzie.


6

Nigdy nie pożyczaj butów, kapci, skarpet, rajstop od znajomych.


7

Nie używaj cudzych przyrządzeń do manicure – pilniczków, cążków, nożyczek. U kosmetyczki jest to dopuszczalne, ponieważ w gabinecie sprzęt ten jest sterylizowany po każdym kliencie.


8

Pamiętaj, że klapki na basenie to konieczność.


9

Grzybicy sprzyja nadpotliwość stóp. W związku z tym dobrze jest stosować antyperspiranty do stóp, dostępne w formie kremu. Zainwestuj w skórzane obuwie lub wykonane ze specjalnych materiałów o dużej „oddychalności”


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.08.2010

Komentarze

ciekawy temat

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:32:07