Jak usprawnić pracę umysłu?

Żyjemy w coraz szybciej pędzącym świecie, nie mamy czasu na spokój i odpoczynek (a jeśli już, to tych chwil wytchnienia jest niewiele), a większość rzeczy lub spraw miało być zrobione "na wczoraj". Do tego jeszcze dochodzą: stres, przemęczenie, brak snu, niewłaściwa dieta i choroby. W efekcie trudniej jest uczyć się studentowi w czasie sesji lub szybko i wydajnie wykonywać zadania w pracy po całonocnej imprezie. Co wtedy zrobić? Jak skutecznie podnieść jakość pracy umysłu?

1

Spacery

Umysł, aby móc sprawnie pracować potrzebuje także, obok jedzenia i napojów, odpowiedniej dawki tlenu. Można go czerpać z produktów, do przemiany których niezbędny jest tlen pozyskiwany ze świeżego powietrza. Warto zadbać o codzienny pobyt na świeżym powietrzu, wietrzmy kilka razy dziennie mieszkanie oraz pokój w pracy.


2

Czekolada

Czekolada http://www.shutterstock.com/pl/pic-111871103/stock-vector-chocolate-vector.html?src=&ws=1

Naukowcy dawno już odkryli, że czekolada korzystnie wpływa na pracę umysłu. Zawiera w sobie teobrominę oraz fenyloetyloaminę - składniki, które poprawiają koncentrację, uwagę i funkcje poznawcze, a także, dzięki serotoninie - wprawia w dobry nastrój. A jak wiadomo, świetne samopoczucie to lepsza praca mózgu i lepsza pamięć.


3

Zielone warzywa

Zielone warzywa zawierają składniki wspomagające przyswajanie, przetwarzanie i odtwarzanie informacji - foliany oraz witaminy z grupy B. Należą do nich: sałata, kapusta, szpinak, natka pietruszki. A w dodatku są zdrowsze, nie kosztują dużo i można je spożywać w większych ilościach niż np. czekoladę czy orzechy.


4

Ryby morskie

Te zawierają przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3, które korzystnie wpływają na pracę mózgu, ponieważ działają antyksydacyjnie - zapobiegają uszkodzeniom komórek odpowiedzialnych za koncentrację i pamięć. Najlepiej spożywać tłuste ryby morskie: łososia, makrelę i śledzia, ale nie należy się też ograniczać. Na rynku istnieje tak wiele gatunków ryb, że każdy z pewnością znajdzie jakąś ulubioną.


5

Intelektualne łamigłówki

Na pamięć i łatwe zapamiętywanie dobre jest również granie w scrabble i rozwiązywanie krzyżówek. Dla umysłu to jest taki sam wysiłek, jak wysiłek fizyczny dla mięśni. Badania naukowe dowodzą, że osoby, które ciężko pracują umysłowo, przez długie lata zachowują sprawność intelektualną.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.01.2015

Komentarze