Jak urządzić sypialnię, aby zminimalizować objawy alergii?

Objawy alergii na kurz i roztocza bardzo łatwo jest pomylić z objawami przeziębienia. To głównie wodnisty katar, kichanie, trudności z oddychaniem oraz łzawienie oczu. Przewlekła alergia na kurz oraz wynikające z niej wielokrotne zapalenia górnych dróg oddechowych mogę doprowadzić do poważniejszych powikłań, w tym astmy. Miejscem, w którym przebywamy przez dużą część doby jest sypialnia. Jeżeli nie zadbamy o to, aby zminimalizować ilość kurzu w sypialni, to możemy zapomnieć o zdrowym śnie, który jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania w trakcie dnia. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby osoby cierpiące na alergie poświęciły dużo uwagi wystrojowi, a także odpowiedniej pościeli i poduszkom – najlepiej hipoalergicznym.

1

Główny cel – mniej kurzu

Główny cel – mniej kurzu

Roztocza to mikroskopijnej wielkości pajęczaki, w jednym milimetrze sześciennym kurzu jest ich średnio dwa do czterech. W większym kłaczku kurzu możne znajdować się ich nawet kilkadziesiąt! Substancją uczulającą są odchody roztoczy. Żeby ulżyć alergikowi i zapewnić mu zdrowy sen musimy zatem wypowiedzieć wojnę kurzowi! Zatem do dzieła.


2

Zadbaj o klimat - ogranicz wilgoć i zmniejsz temperaturę

Wilgotne i ciepłe miejsce to idealne warunki dla rozwoju roztoczy. Z tego względu staraj się utrzymać w sezonie grzewczym w domu rozsądną temperaturę, nie więcej niż 18-19 °C. Aby ograniczyć wilgotność zrezygnuj z roślin doniczkowych (podlewanie zwiększa wilgotność) w sypialni, akwarium z rybkami także nie wchodzi w grę.


3

Najważniejsze jest łóżko i pościel

Łóżko jest idealnym środowiskiem rozwoju roztoczy. W łóżku panuje zwykle dość wysoka temperatura i spora wilgotność. Nasi wrogowie, te małe pajęczaki, mają tam także pod dostatkiem pożywienia, gdyż żywią się między innymi złuszczonym, ludzkim naskórkiem. Musimy zrezygnować z kołdry i poduszki z tradycyjnego pierza. Postawmy raczej na pościel wypełnioną tworzywami sztucznym lub specjalistyczną pościel i poduszki hipoalergiczne. Na rynku jest szeroka oferta pościeli i poduszek hipoalergicznych, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przykładem godnej polecenia produktu są hipoalergiczne poduszki Sealy. Specjalistyczna pościel nie przepuszcza roztoczy i ich odchodów do wnętrza poduszki/ kołdry, jednocześnie nie ogranicza cyrkulacji powierza. Ogranicza także sam rozwój pajęczaków.


4

Gotowanie i mrożenie pościeli

W trakcie nocy mamy ciągły i bezpośredni kontakt z poduszką i pościelą. Dlatego o te elementy naszego łóżka musimy dbać szczególnie. Zalecane jest regularne pranie pościeli i poduszek hipoalergicznych. Ważne zatem jest, aby pościel taka nadawała się do prania w pralce, w wysokiej temperaturze. Nasz główny wróg – roztocze, jest wrażliwy na temperaturę, zarówno wysoką jak i niską. Dlatego dobre efekty może dać pranie pościeli i poduszek hipoalergicznych w wysokiej temperaturze, natomiast w zimie wietrzenie ich na zewnątrz, w temperaturze niższej niż -5°C. Mrożenie nie usunie oczywiście głównego powodu występowania alergii – odchodów roztoczy, natomiast bardzo skutecznie zabija małe pajączki.


5

Podłoga i ściany wolne od kurzu

Zrezygnuj z dywanu. Podłoga pokryta dywanem lub wykładziną to miejsce, w którym zbiera się duża ilość kurzu. Lepiej zastąpić dywan parkietem lub panelami podłogowymi. Jeżeli chodzi o ściany, to najlepszym rozwiązanie są ściany pomalowane farbą. Wszelkie tłoczone tapety zbierają kurz. Ściany należy utrzymać w czystości, regularnie przecierać je wilgotną szmatką. Z tego powodu ściany powinny zostać pomalowane farbą odporną na mycie. Na rynku dostępne są także farby hipoalergiczne.Pamiętajmy także, że tapicerowane meble oraz zasłony to potencjalne miejsca osadzania się kurzu. Zastąpmy zasłony żaluzjami, a tapicerowane meble drewnianymi.


6

Bibelotom mówimy stanowcze nie!

Niektórzy z nas uwielbiają ustawiać na półkach niezliczone ramki ze zdjęciami, pamiątki z wakacji, suszone kwiaty i wszelkie inne ozdoby …. Niestety, jeżeli cierpisz na alergię na kurz, to musisz zacząć się ograniczać w tym zakresie. Alergik powinien być minimalistą w kwestii wystroju wnętrza.


7

Kącik zabaw poza sypialną

Jeżeli Twoje dziecko cierpi na alergię na kurz i roztocza, to powinieneś trzymać zabawki dziecka w innym pokoju niż jego sypialnia. W pojemnikach z zabawami osiada bardzo dużo kurzu. Pogódź się z zabawkami dziecka w salonie, zrezygnuj z pluszaków na rzecz zabawek, które łatwiej utrzymać w czystości.


8

Mniej znaczy więcej

Jak widać, mniej rzeczy w sypialni znaczy więcej…. zdrowia dla alergika. Mniej rzeczy, to mniej miejsc, w których może osiadać kurz. Warto ponownie podkreślić znaczenie właściwej pościeli i poduszek hipoalergicznych. To właśnie głównie od ograniczenia ilości roztoczy i ich odchodów w łóżku zależy nasilenie objawów alergii, a co z tym idzie - komfort snu alergika.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.10.2016

Komentarze