Jak stres wpływa na zdrowie kobiety?

Kobiety różnią się od mężczyzn nie tylko sposobami reagowania na stres, ale również tym jak stres wpływa na ich zdrowie. Chroniczny stres może nieść większe konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego u kobiet niż mężczyzn. Podczas stresu w organizmie człowieka wydziela się kortyzol – hormon stresu, co powoduje chwilowe zwiększenie się poziomu energii w organizmie, czasami kosztem innych funkcji naszego ciała. U kobiet zmiany w poziomie tego hormonu wpływają w specyficzny sposób na organizm, co może prowadzić do krótko- jak i długo-falowych problemów zdrowotnych. Oto kilka szkód, jakie nadmierny stres może spowodować w organizmie kobiety:

1
Źródło: freedigitalphotos.net Autor:Michal Marcol Źródło: freedigitalphotos.net Autor:Michal Marcol

Obniżenie popędu płciowego. Tak może się zdarzyć, gdy podwyższony poziom kortyzolu blokuje hormony seksu.


2

Rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Przewlekły i ostry stres może fundamentalnie zmienić gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety, co może prowadzić do rozregulowania albo zaniku miesiączki. Kobiety pracujące w stresujących warunkach mają o 50% większą szansę na krótkie cykle miesiączkowe (tzn. mniej niż 24 dni) niż kobiety, których praca nie jest związana z ciągłym i wysokim poziomem stresu.


3

Nawroty trądziku. Zwiększony poziom kortyzolu zwiększa produkcję sebum, co powoduje powstawanie zmian trądzikowych.


4

Wypadanie włosów. Stres może zakłócać cykl wzrostowy włosów, przyspieszając ich wypadanie. Wypadanie włosów może się pojawić nawet od trzech do sześciu miesięcy od czasu występowania nasilonego stresu.


5

Problemy trawienne. Długotrwały stres ma ogromny wpływ na układ trawienny poprzez zwiększenie poziomu kwasów trawiennych, powodowanie niestrawności i dolegliwości trawiennych, a niekiedy może prowadzić do choroby zwanej „zespołem jelita nadwrażliwego” lub wrzodów żołądka.


6
Źródło: freedigitalphotos.net Autor:Frame Angel Źródło: freedigitalphotos.net Autor:Frame Angel

Depresja. Kobiety są dwukrotnie bardziej podatne na doświadczanie stanów depresyjnych niż mężczyźni, a jest to wywołane stresem.


7

Bezsenność. Stres oczywiście jest najczęstszą przyczyną problemów z zaśnięciem, co może prowadzić do szeregu problemów z koncentracją, rozdrażnieniem i brakiem motywacji.


8

Przybieranie na wadze. Zwiększony poziom kortyzolu ma wpływ na zmniejszony metabolizm oraz na odkładanie się tłuszczu zwłaszcza w obszarze talia-biodra. Wysoki poziom stresu jest również skorelowany z podwyższonym apetytem i zapotrzebowaniem na cukier, co może oczywiście prowadzić do nadwagi.


9

Zmniejszenie płodności. Kobiety z wysokim poziomem stresu mają większe problemy z zajściem w ciążę.


10
Źródło: freedigitalphotos.net Autor:David Castillo Dominici Źródło: freedigitalphotos.net Autor:David Castillo Dominici

Zwiększenie ryzyka chorób serca i wylewu. Niestety ale w tym przypadku statystyki są nieubłagane. Kobiety będące pod wpływem ogromnego stresu mają o 40% większe szanse zachorowania na choroby serca.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.02.2013

Komentarze

ja już sobie zdaję sprawę, niestety:(

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 22:26:36

Nie zdajemy sobie sprawy jak stres szkodzi, niestety:(

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 22:17:19

zgadzam się ze wszystkim:(

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 15:08:15