Jak sprawdzić, czy recepta została poprawnie wypełniona?

Częste zmiany przepisów dotyczące refundacji leków powodują, że czasem lekarze się w tym gubią, bądź popełniają błąd podczas wypełnienia recept. Jest to dla nas dużym utrudnienie, gdyż musimy z apteki ponownie maszerować do lekarza, aby poprawił swoje błędy, bądź też farmaceuta nie chce wydać nam danego leku lub płacimy 100% ceny, mimo, iż jesteśmy ubezpieczeni i dofinansowanie się nam należy. Jak zatem uniknąć takich pomyłek?

1

Przede wszystkim otrzymując receptę, należy sprawdzić, czy dane pac jęta są prawidłowo wypełnione ( imię, nazwisko, adres i pesel).


2

Następnie sprawdzamy, czy w górnej i dolnej części recepty pieczątki są przybite tak, aby bez problemu można było z nich odczytać dane świadczeniobiorcy (nazwę i adres przychodni, szpitala lub gabinetu, ich nr telefonu i regon w górnej części oraz dane lekarza i numer prawa wykonywania zawodu w dolnej).


3
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Recepta_PL_2012.png&filetimestamp=20120117091327#file http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Recepta_PL_2012.png&filetimestamp=20120117091327#file

Również odpowiedni kod oddziału NFZ musi być bezwzględnie wpisany w rubryce „oddział NFZ”.


4

Również, jeżeli posiadamy dodatkowe uprawnienia do wyższej refundacji z tytułu bycia osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą czy inwalidą wojennym, muszą one być określone odpowiednim kodem w rubryce „uprawnienia dodatkowe”. Jeżeli w tym miejscu lekarz zaznaczy nam „X”, oznacza to, że one nam nie przysługują.


5

Natomiast kiedy lekarz wpisuje nam w rubrykę „Rp” zalecone leki, ma obowiązek wpisać nie tylko ich nazwę, ale również postać (np. syrop, tabletki, itp., posługuje się przy tym nazwami łacińskimi), dawkę oraz liczbę opakowań, jakie powinniśmy otrzymać. I tu moja uwaga, jeżeli dany lek posiada np. dozownik-pompkę, to lekarz nie powinien napisać np. 2 razy doza, tylko dwa razy ilość kropel, jakie przy naciśnięciu dozownika się uwolnią, czyli 2 razy 5kropli. Jakie to ma znaczenie, skoro my i tak będziemy naciskać pompkę, a nie liczyć krople? Ano takie, że farmaceuta nie będzie mógł w przeciwnym razie przeliczyć, na jak długo wystarczy ten lek i może odmówić jego wydania.


6

Należy jeszcze zwrócić uwagę, aby rubryka „data wystawienia” zawierała aktualną datę, a na pieczątce lekarskiej znajdował się podpis lekarza.


7

Ponadto trzeba mieć na uwadze fakt, że recepty nie są wydawane bezterminowo. I tak, recepta na antybiotyk musi być zrealizowana w ciągu 7dni od daty jej wystawienia, inaczej traci ważność. Leki immunologiczne zostaną nam wydane w terminie do 90 dni, a te które wymagają sprowadzenia z zagranicy 120 dni. Wszystkie pozostałe musimy wykupić w terminie nie przekraczającym 30 dni.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Aby ułatwić sobie życie, warto również korzystać z usług tych aptek, które w razie jakiś błędów z wypełnionej recepcie same będą kontaktować się z lekarzami w celu ich poprawy. To znacznie ułatwia nam życie, a aptekom pozwala nie utracić sfrustrowanego klienta.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.05.2012

Komentarze

Zdarzyło mi się wrócić z apteki do przychodni, bo pani farmaceutka nie chciała wydać leku ponieważ lekarz napisał 2 op. a lek był w butelce. Ręce opadają ...

Ostatnio zmieniony: 2012-10-25 09:14:35

Ja z kolei za wysoko refundowany lek płaciłem ok. 70zł (na 28dni), zaś teraz, jak nie jest on już refundowany kosztuje zaledwie 20złotych. Typowy przykład nadużyć firm farmaceutycznych i złego działania systemu polskiego NFZ.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-30 10:49:50

Jeśli chodzi o refundacje na leki to jest prawdziwy galimatias. Moja mama będąc u lekarza otrzymała dwie recepty na ten sam lek - jedną miała zrealizować od razu a drugą jak sie leki skończą czyli za miesiąc. Odpłatność za leki 100%. Pierwszą receptę wykupiła bez problemu ale z drugą miała już problem bo okazało się że lek jest refundowany i recepta ma błąd. Pomimo tego, że mama chciała zapłacić 100% i po sprawie w aptece poinformowali że błędnie wypełnionej recepty nie zrealizują. Mama poszła do lekarza, poinformowała go o błędzie więc ten wystawił nową receptę ale ponieważ leki na mamę dobrze działały to znów wystawił dwie recepty na dwa m-ce z refundacją.Przy realizacji drugiej recepty okazało sie że znów przepisy się zmieniły i lek nie jest już refundowany, recepta jest nie ważna i trzeba było się udać znów do lekarza by ją skorygował. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie "żeby sie leczyć trzeba być zdrowym".

Ostatnio zmieniony: 2012-05-29 13:30:07