Jak skutecznie ustrzec się zakażeń dróg moczowych latem?

Lato może obfitować w niemiłe niespodzianki zdrowotne, na przykład choroby dróg moczowych. Aby mieć zdrowe drogi moczowe podczas letnich wojaży (i w innych porach roku też), robić wiele nie trzeba.

  • Akcesoria do mycia ciała, dostęp do łazienki i czystej wody, ubranie odpowiednie do pogody, glukometr.
1

Dbaj o higienę

Dbaj o higienę

Mycie skraca życie jedynie bakteriom i innym zarazkom. Dlatego higiena ciała, a szczególnie okolic intymnych, to obowiązkowy punkt programu każdego dnia. Myj się zatem codziennie przynajmniej raz i po każdym wypróżnieniu. Jeśli jesteś kobietą podmywaj się najlepiej dwukrotnie w ciągu dnia – idealnie łagodnym mydłem dziecięcym albo też specjalnymi środkami do higieny intymnej, które zachowują zdrowe dla skóry pH. Podmywaj się częściej podczas „kobiecych dni”. Podcieraj się tylko od przodu ku tyłowi, aby uniknąć przeniesienia bakterii z okolic odbytu ku cewce moczowej. Nigdy nie podcieraj się w odwrotnym kierunku!


2

Kamienie i przeciągi

Kamienie i przeciągi

Nie siadaj na zimnej czy mokrej ziemi, kamieniach, betonie. Możesz siadać na ławkach, a jeszcze lepiej - na ławkach drewnianych z siedziskiem z tkaniny. Jeśli podłoże jest wygrzane słońcem i suche, możesz na nim siedzieć, ile chcesz. Nie wystawiaj się też będąc rozgrzanym na przeciąg lub nie wychodź w lekkim ubraniu po gorącej kąpieli na zimne, wietrzne powietrze.


3

Uwaga na kąpieliska!

Uwaga na kąpieliska!

Unikaj kąpielisk brudnych, z zieloną lub podejrzanie mętną wodą – tam czają się mikroby, które bez trudu przedostaną się do kanałów dróg moczowych.


4

Autokontrola

Autokontrola

Jeśli masz cukrzycę, pilnuj jej wyrównania – osoby zmagające się z tą chorobą często są bardziej podatne na ataki patogenów.


5

Badania kontrolne moczu

Jeżeli odczuwasz pieczenie i swędzenie podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych warto przeprowadzić badania. Jeżeli na twoim badaniu, któryś z poniższych wskaźników będzie wyższy lub przekroczony to oznacza że masz zapalenie dróg moczowych.-barwa: jasnosłomkowa lub słomkowa
-odczyn pH: 5,5-6,8
-ciężar właściwy: 1,010 – 1,030 g/ml
-białko: brak
-cukier: brak
-bilirubina: brak
-urobilinogen: 0,5 – 4 mg
-ciała ketonowe: brak
-nabłonki: pojedyncze
-leukocyty: pojedyncze 1- 5
-erytrocyty: 2 - 4
-wałeczki: brak
-składniki mineralne: niewielka ilość
-bakterie: brak


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.08.2013

Komentarze