Jak schudnąć bez wielkich wyrzeczeń?

Większość swojego dorosłego już życia borykałem się z problemem nadmiaru wagi. Nigdy nie miałem czasu by się za siebie zabrać, najpierw studia, potem praca rodzina i dzieci, ponadto pomimo podejmowania różnych prób, efektów zbytnio nie było a te próby były wyjątkowo męczące. Dziś szczęśliwie jestem szczupły, nie muszę chyba pisać jak bardzo poprawia to jakość życia na bardzo wielu płaszczyznach, schudłem bez większych wyrzeczeń, bez olbrzymiego zaangażowania środków i własnej energii i myślę, że już nigdy nie przytyję z powodu przejadania się. Możliwe, że kluczową sprawą było zdobycie pewnej wiedzy, może wiedza to zbyt duże tu słowo, kilku informacji – tak będzie lepiej. Nie należy liczyć, że uda nam się schudnąć dużo i szybko !, oczywiście są takie przypadki, ale przyjmijmy, że chcemy schudnąć trwale, nie chcemy lub też nie możemy radykalnie zmienić swojego stylu życia. Szybkie zrzucenie wagi, szczególnie to widoczne podczas ważenia może być odwodnieniem, dlatego też często można poczuć zniechęcenie, waga w dół ale efektów jakoś bardzo nie widać. Warto nabyć wagę, która potrafi zmierzyć poziomy tłuszczu, wody i masy mięśniowej, taką wagę uda się kupić w popularnym serwisie aukcyjnym w cenie do 100 PLN, ale nie jest ona absolutnie konieczna. Nasze diety powinny być na całe życie, więc zanim postanowisz przestać jeść białe pieczywo, odpowiedz sobie na pytanie, czy dasz tak radę przez całe życie, czy dasz radę całe życie biegać dwa razy w tygodniu, czy dasz radę zrezygnować z ulubionej coca coli ? Ja odpowiedziałem sobie na podobne pytania. W przeciągu roku czasu schudłem 15 kilogramów, może nie dla każdego satysfakcjonujący wynik ale wyobraź sobie, że gdybyś zastosował podobny schemat działania jak mój rok temu, dziś Twoja waga mogłaby być ok 15 kilogramów mniejsza. Czyż nie przydałoby się ?

1

Podkręcamy metabolizm.
W większości przypadków to on jest problemem, zaburzony metabolizm. Obudź go czym prędzej po przebudzeniu. Zjedz śniadanie, jeżeli nie masz czasu i nie uda Ci się wstawać wcześnie niż to robisz, weź kromkę (nawet suchą) ciemnego pełnoziarnistego pieczywa lub wafel ryżowy.


2
Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1192445 Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1192445

Ograniczamy złe węglowodany.
Unikaj cukru i białego pieczywa, chociaż się postaraj. Ja bardzo lubię chlebek, zwłaszcza pachnącą ciepłą bagietkę, ale mam w zwyczaju w poniedziałek nie jeść pieczywa w ogóle, dzień zaczynam miseczką muesli.
Wiedz, że białe pieczywo i cukier to z punktu widzenia tego co się odłoży w postaci tłuszczu w Twoim organizmie to w zasadzie to samo. W środy jem wyłącznie ciemne pieczywo, co by się nie działo. Myślę, że taki jeden dzień w tygodniu bez białego pieczywa nie jest ponad niczyje siły.


3

Zwracaj uwagę na to co kupujesz.
Wspomniane muesli może zawierać utwardzony tłuszcz i cukier. Mimo, iż smaczne z dietą i zdrowiem nie ma tyle wspólnego ile powinno. Zdaj sobie sprawę z faktu, że porządne muesli pomimo iż znacznie droższe od pozostałych tak naprawdę jest dość tanim posiłkiem. Duża torebka za 8 zł starcza w moim przypadku na 4 – 5 posiłków. Podobnie rzecz ma się z chlebkiem, nie wystarczy by był ciemny, idealny będzie z mąki razowej z ziarnami. Koniecznie czytaj co kupujesz w szczególności chodzi tu o produkty, które spożywasz regularnie to one mają największy wpływ na Twoją wagę.


4

Pokonujemy słabości.
Jeżeli nałogowo pijesz colę, piwo, czy spożywasz batoniki, ustal sobie jakąś łatwą regułę, która sprawi, że będziesz spożywał je rzadziej. Wyobraźmy sobie, że pijesz colę codziennie. Zacznij od dwóch dni wolnych w tygodniu, lub pozwól sobie na swobodę tylko w dni parzyste. Choć jeden dzień w tygodniu wolny od „nałogu” poprawi Twoją sytuacje w stosunku do chwili obecnej.


5

Ostatni posiłek
To bardzo ważne by w odpowiednim momencie zjeść ostatni posiłek. Gdy nie zjem lekkiej kolacji ok 18 – 19, to w okolicach 21 robię się bardzo głodny i właśnie to uczucie dominuje mnie, nie jestem w stanie powstrzymać apetytu. Kolacja w okolicach 19 gwarantuje swobodne przetrwanie do końca dnia bez jedzenia.


6

Automotywacja
Psychika jest ważna. Ja kupuję meanshealth i z zazdrością patrzę na wymarzoną rzeźbę ciała czy kaloryferek na brzuchu, nie udało mi się go wprawdzie osiągnąć ale nie mam już opony a była i to spora.
Regularnie się ważę. Poniedziałek i piątek po przebudzeniu staje na wadzę, mierzę poziom tłuszczu, wody i mięśni i zapisuje w komputerze. Gdy mam chwilowe załamanie rzucam okiem na zapisane dane i co ? Widzę, że cały czas idę we właściwym kierunku, to naprawdę daje siłę i podtrzymuje wiarę w sens tych małych kroków jakie wykonuję.


7

Ćwiczenia
Wiem, nie masz czasu. Ja też jestem naprawdę zarobiony. Masz 10 minut dziennie ?, a 4 ?
Zobacz moją poradę o efektywnym ćwiczeniu (jak zrealizować godzinną sesję treningową w 4 minuty). Tabata to system ćwiczeń, który wymaga od Ciebie 4 minut dziennie, tyle trwa Twój trening i zapewniam Cię, że działa. Dodam tu kilka istotnych informacji: trening o wysokiej intensywności sprawia, że Twój organizm spala kalorię jeszcze długo po zaprzestaniu ćwiczeń. Najszybciej zaczynasz spalać zmagazynowany tłuszcz ćwicząc rano. Zbudowana masa mięśniowa potrzebuję na „obsługę” sporo energii, która może być czerpana z tłuszczu.


8

Uczta bez ograniczeń – czemu nie.
Zdarza się iść na imprezę, wskoczyć ze znajomymi na pizze albo po prostu objeść się przed telewizorem. Taka okresowa wyżerka pozwala nam normalnie funkcjonować, jedzenie w końcu jest bardzo przyjemne i nie dalibyśmy rady utrzymać całe życie reżimu, więc wiedz, że jeżeli w tygodniu się odrobinę pomęczysz to raz na jakiś czas możesz sobie poluzować bez większej szkody.


9

Podsumowanie


  • jedz śniadanie (pobudzanie metabolizmu)

  • jedz ostatni posiłek ok 3 – 4 godzin przed snem (unikniesz wieczornego objadania się)

  • wprowadź reguły żywieniowe (ograniczasz swoje słabości)

  • ćwicz (4 minuty zawsze znajdziesz)

  • patrz co jesz (jeśli dasz radę kup makaron pełnoziarnisty)

  • motywuj się (kontroluj swoją wagę, ustalaj cele, spójrz na zdjęcie docelowej sylwetki)

  • bądź cierpliwy, być może nie schudniesz na te wakacje ale w przyszłym roku plaża będzie Twoja


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.06.2012

Komentarze

Dodam jeszcze, że świetnie na przemianę materii działa woda niegazowana z cytryną. Raz w tygodniu robi się detoksykację całego organizmu i w jeden wybrany dzień pijemy tylko tą wodę, ewentualnie jakiś owoc jemy. Woda może być też przegotowana z dodatkiem cytryny. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-26 20:48:31

Strasznie długa ta porada. Ale jest ok

Ostatnio zmieniony: 2012-06-24 17:12:39

Porada konkretna. Świetne wskazówki, które dobrze opisałeś. Oby tak dalej! Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-22 22:45:50

Ciekawie opisane sposoby, jak poradzić sobie z posiłkami i sensownie schudnąć. Wszystko w jednym miejscu. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-22 20:07:26

Porada napisana bardzo rzeczowo i sensownie. Podoba mi się zwłaszcza zdrowe podejście do sprawy. Przede wszystkim trzeba zmienić nawyki na zdrowsze przyzwyczajenia i nie liczyć na cuda. Do podanych przez Ciebie porad zamierzam dodać spacerki /tak co drugi dzień/ i ... biorę się do roboty.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-20 16:38:33