Jak rozwiązać problem śmierdzących stóp?

Brzydki zapach stóp jest wynikiem obecności bakterii. Aby się go pozbyć musimy przestrzegać kilku zasad.

1

Pozwólmy stopom oddychać.
Wybierajmy obuwie z materiałów, które pozwalają stopom oddychać. W takich butach stopy nie zwilgotnieją. Unikajmy butów z tworzyw sztucznych lub innych syntetyków, które nie dadzą się wywietrzyć.


2

Często zmieniajmy obuwie.
Jeśli codziennie nosimy te same buty, nie pozwalamy im wyschnąć. Wilgoć, która się w nich gromadzi powoduje pękanie skóry i przykrą woń. Czasami skóra aż bieleje od wilgoci. Aby tego uniknąć zmieniajmy buty tak często, aby każda para mogła całkowicie wyschnąć. Jeżeli jest taka potrzeba zmieniajmy buty 2 razy dziennie.


3

Zmieniajmy skarpetki.
Suche skarpety wystarczą, aby stopy nie wydawały przykrego odoru. W razie potrzeby zmieniajmy skarpety 2-3 razy dziennie. Ubierajmy jednak nie byle jakie skarpety. Skarpetki z czystej bawełny zatrzymują wilgoć. Zaleca się przewiewne skarpetki z mieszaniny bawełny ze sztucznymi włóknami, które odprowadzają wilgoć od stopy.


4

Osuszajmy i pudrujmy stopy po kąpieli.
Skrupulatne przestrzeganie higieny nie musi zlikwidować odoru, ale może być w tym pomocne. Starajmy się myć nogi codziennie, a po kąpieli dokładnie osuszać stopy i posypać pudrem, który wchłonie pozostałą wilgoć.


5

Używajmy dezodorantu do stóp.


6

Spróbujmy specjalnych wkładek, które pochłaniają wilgoć.


7

Schładzajmy stopy.
Zmoczmy kawałek waty w spirytusie salicylowym i przetrzyjmy nim stopy, aby je wysuszyć i ochłodzić. Nie stosujmy alkoholu, gdy mamy na stopach skaleczenia lub pęknięcia.


8

Poszukajmy powodu napięcia.
Częstą przyczyną odoru stóp bywa napięcie psychiczne. Cuchnący pot spowodowany stresem jest uznawany za przykrzejszy od spowodowanego aktywnością psychiczną.


9

Moczymy nogi.
Nic nie odświeża cuchnących nóg lepiej niż porządne wymoczenie. Stopy moczymy przez 5-10 minut . Można je moczyć nawet 2 razy dziennie lub tylko 2 razy na tydzień- zależy to od nasilenia problemu. Nogi moczymy w wodzie z dodatkiem specjalnej soli (kupimy w aptece lub drogerii) lub też w wodzie z octem ( 2 łyżki stołowe na pół litra chłodnej wody).


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeśli podane sposoby nie działają może to być grzybica lub inne zakażenie- niezwłocznie udajmy się do lekarza, który przepisze antybiotyklub lek przeciwgrzybiczy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.01.2012

Komentarze

dobrze,iż mnie to nie dotyczy, ale znam takich co go mają...:-)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-18 11:52:23

to faktycznie paskudny problem , który dotyczy wielu z nas

Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 13:30:41

Kompleksowo potraktowany temat. Dużo wskazówek i informacji dotyczących pielęgnacji stóp. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-01-11 20:52:11