Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?
Często, kiedy spotyka nas nagły, silny ból brzucha przychodzi nam na myśl zapalenie wyrostka robaczkowego. Wyrostek robaczkowy jest przewodem o długości około 8 cm, położonym z prawej strony jamy brzusznej, w miejscu połączenia jelita cienkiego i grubego. Jak rozpoznać, że coś się z nim dzieje?
Po pierwsze spróbuj dokładnie zlokalizować miejsce bólu. Często ból zaczyna się pojawiać w okolicy pępka i przesuwa się ku prawej stronie brzucha.
Można samemu spróbować zbadać brzuch. Chora osoba powinno położyć się płasko z rozebraną górną połową ciała. Należy sprawdzić wrażliwość brzucha na ucisk – naciśnij delikatnie brzuch po prawej stronie, kilka centymetrów poniżej pępka. Jeżeli w chwili uciskania pojawia się delikatny ból, mocno zaostrzający się podczas zwalniania ucisku, najprawdopodobniej świadczy to o zapaleniu wyrostka.
Jeżeli leżąc na plecach chory odczuwa lekki ból, należy poprosić go, aby podciągnął prawą nogę do tułowia. Odczekać chwilę. Poprosić, aby wyprostował nogę. Jeżeli ból nasila się podczas prostowania, również może świadczyć to o stanie zapalnym wyrostka.
Charakterystyczne jest również nasilenie bólu podczas kaszlu i ruchu.
Oprócz bólu brzucha pojawiają się również wymioty, mdłości, utrata apetytu, podwyższona temperatura ciała (rzadko przekracza 38st.), zaparcia lub biegunka.
Jeżeli zaobserwowałeś objawy charakterystyczne dla zapalenia wyrostka robaczkowego, koniecznie zgłoś się do lekarza. Jakakolwiek zwłoka może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Jeżeli podejrzewasz zapalnie wyrostka robaczkowego, a jednocześnie masz zaparcia, nie bierz żadnych środków przeczyszczających, ponieważ mogą one doprowadzić do pęknięcia wyrostka.
Pamiętaj, że ta porada ma tylko charakter informacyjny, nie zastępuje wizyty u lekarza! Jeżeli zauważysz u siebie objawy podobne do opisanych powyżej, zgłoś się do lekarza!
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:38:15
Dodaj komentarz