Jak rozmawiać z partnerem na trudne tematy?

Komunikacja to podstawa zdrowego związku i co ważne, powinna ona dotyczyć nie tylko spraw codziennych, ale także i poważniejszych tematów, nawet jeśli są one trudne. Warto pamiętać, że trudne tematy to nie tylko te, które mogą prowadzić do kłótni ze względu na różnice zdań. Wiele trudnych rozmów może dotyczyć na przykład kwestii związanych z przykrymi wydarzeniami z przeszłości. Jak rozmawiać, w tym nie tylko mówić, ale także i słuchać, z pełnym szacunkiem? Co robić, żeby rozmowa nie kończyła się wybuchem emocji?

1

Tematy wymagające zaufania w związku

Tematy wymagające zaufania w związku

Jako trudne tematy najczęściej postrzega się te rozmowy, które dość łatwo mogą doprowadzić do kłótni. Nie można jednak pominąć rozmów wymagających dużego zaufania do partnera, których podjęcie może być trudne choćby ze względu na obawę przed reakcją czy bolesną przeszłość. Podzielenie się również takimi informacjami z drugą połówką jak na przykład fakty z własnej przeszłości, może nie jest obowiązkowe, ale na pewno zalecane. Świadczy to o zaangażowaniu i otwarciu, co niezbędne do nawiązania prawdziwej i trwałej relacji.



Poza wspomnieniami z przeszłości obawy mogą budzić także rozmowy dotyczące teraźniejszości. Czasami może być trudno rozmawiać o swoich potrzebach, szczególnie związanych z życiem intymnym, które dla niektórych pozostaje tematem nieporuszanym poza sypialnią. Tymczasem nawet prosta rozmowa, przełamanie wstydu i zaufanie, może wiele wnieść do relacji. Może to być na przykład wprowadzenie paru akcesoriów, czy to rozgrzewającego żelu do masażu, czy nawet dildo z EasyToys.



Przy rozmowach wymagających zaufania bardzo ważna jest także umiejętność słuchania i właściwa reakcja, przede wszystkim pełna szacunku do drugiej osoby. Oczywiście nie zawsze trzeba w pełni zgadzać się ze słowami partnera, nawet szczerymi, czy chcieć wprowadzać proponowane przez niego zmiany. Przy odmowie nigdy nie powinno się jednak oceniać, ani tym bardziej wyrażać żadnych złośliwości. Samo zaproponowanie takich akcesoriów jak fleshlight wymaga odwagi i zaufania do drugiej osoby. Niewłaściwa reakcja może spowodować, że komunikacja w związku osłabnie, a tego typu tematy po prostu nie będą już podejmowane.


2

Czego unikać w trudnych rozmowach?

Czego unikać w trudnych rozmowach?

Co zrobić, żeby trudne rozmowy, zarówno te, które wymagają dużego zaufania, jak i tematy często kończące się kłótnią, przebiegły możliwie spokojnie i z szacunkiem do obu stron? Najłatwiejszą radą jest zachowanie spokoju, jednak ten, kto znalazł się w burzliwym związku, wie dobrze, że nie zawsze jest to łatwe. Żeby wyeliminować negatywne emocje, partnerzy powinni unikać pewnych zachowań, które mogą prowokować drugą stronę.



Przede wszystkim nigdy nie należy oceniać swojego partnera. Związek powinien być miejscem, w którym można się otworzyć i liczyć na wsparcie, nie zaś na krzywdzącą ocenę. Równie ważne jest to, żeby nie pouczać partnera, nie wytykać mu błędów, ani nie wypominać tych popełnianych w przeszłości. Najpewniej doskonale zdaje sobie z nich sprawę, a takie prowadzenie rozmowy jasno prowadzi wyłącznie w kierunku kłótni.



Partnera ani partnerki nie należy także podważać czy usilnie przekonywać do własnych opinii. Wydaje się oczywiste, że należy powstrzymać się od złośliwości, jednak i one zdarzają się w trudnych i pełnych emocji sytuacjach.



Nawet najtrudniejsza rozmowa z pewnością się uda, jeśli tylko obie strony podchodzą do niej z zaangażowaniem, są otwarte na opinię drugiej osoby i przede wszystkim chcą zrozumieć jej podejście do sytuacji. Kiedy pojawiają się szczere chęci, znajdują się także i siły na trzymanie nerwów na wodzy.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.11.2022

Komentarze