Jak radzić sobie ze stresem?

Stres towarzyszy nam od zarania dziejów w życiu codziennym. Często nie możemy go uniknąć i dlatego właśnie powinniśmy nauczyć się z nim radzić.W dzisiejszych czasach życie coraz bardziej nabiera prędkości i często nie mamy wiele czasu na odpoczynek i relaks. Już od najmłodszych lat na naszych barkach spoczywają obowiązki, które przysparzają stresu i z biegiem lat jest go coraz więcej. Stres jest reakcją psychofizyczną organizmu na nowe bodźce, nieznane lub negatywne. Organizm stara się bronić przed "niebezpieczeństwem" i przystosowuje się do nowej sytuacji stawiając go w stanie gotowości. Jest to reakcja mobilizująca. Krótkotrwały stres nie jest szkodliwy dla naszego organizmu jednak gdy stres nie zostaje rozładowany i trwa długo wtedy działa destrukcyjnie na nasz organizm. Może prowadzić do poważnych chorób, depresji, bezsenności a nawet do zawału serca.

1

Pierwszym krokiem jest zmiana myślenie i pozytywne podejście do życie. Nie powinniśmy zakładać, że dany cel jest niemożliwy do osiągnięcia. Próbujmy zawsze dostrzegać pozytywne strony danego działania lub sytuacji. Jeżeli podejdziemy do sprawy pozytywnie tym mamy większe szanse, że uda nam się osiągnąć spodziewany efekt. Nie zakładajmy z góry przegranej, gdyż to zwiększa stres, który w dużej ilości nie działa mobilizująco.


2

Prowadzenie zdrowego stylu życia daje nam większa odporność na stres. Musimy pamiętać o zdrowym odżywianiu się, diecie bogatej w witaminy zawarte w owocach i warzywach, pokarmy zawierające magnez (np. kakao, kasza gryczana,fasola, czekolada, orzechy laskowe, płatki owsiane, groch, szpinak) i witaminę B6, której źródłami są: ryby, mięso, ziemniaki i inne warzywa skrobiowe, banany. Powinniśmy także być aktywni fizycznie, co wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Ludzie uprawiający sport żyją dłużej, mniej chorują na rozmaite choroby i oczywiście są mniej podatni na stres.


3

Stres często pojawia się wszelakimi występami publicznymi. Znanymi sposobami na zredukowanie go są: liczenie do 10, rozmasowanie karku (pobudzający go masaż zmniejszamy napięcie mięśni i działa relaksująco). Przed występami jak i egzaminami warto powąchać miętę, gdyż rozjaśnia nam umysł i pomaga w koncentracji.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.03.2012

Komentarze

Aktywność fizyczna faktycznie pozwala rozładować stres. Świetna porada.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-27 21:46:27