Jak radzić sobie z upałem latem?

Cieszymy się bardzo na samą myśl, że będzie cieplej latem i przed nami długie wieczory. Jednakże, kiedy temperatura zaczyna przekraczać 30 stopni Celsjusza w cieniu, a z czoła spada kolejna kropla potu, lato przestaje nam sprawiać przyjemność, a nawet może stać się groźne dla naszego zdrowia. W poniższej poradzie postaram się przedstawić kilka, pomocnych metod, jak radzić sobie z upałem w gorące lato.

1

Kontroluj temperaturę w otoczeniu

Kontroluj temperaturę w otoczeniu Sprawdzaj temperaturę na dworze i w pomieszczeniu.

Człowiek szybko się zaczyna męczyć przy wysokiej temperaturze. Dlatego nie należy od razu przybywać w pełnym słońcu tylko sukcesywnie organizm oswajać z gorącem. Aby się przyzwyczaić do panującej temperatury na dworze, potrzebujemy do tego jednego tygodnia. Przez ten okres człowiek się czuje osłabiony, nie ma ochoty na nic i każda czynność fizyczna sprawia nam trudność. Przy tak wysokich temperaturach promienie słoneczne należy rozsądnie dawkować. Nie wychodzić bez nakrycia głowy. Zbyt długie przebywanie na bezpośrednim słońcu może skończyć się niestety udarem. Niebezpieczne słońce występuje w godzinach między 10 rano a godziną 15 po południu, wówczas jest największe promieniowanie UV. Szczególnie w ciągu całego dnia należy uzupełniać płyny. Jeśli, natomiast mamy możliwość, to w odstępach czasowych ochładzać ciało pod prysznicem.


2

Pij dużo płynów, niegazowaną wodę z cytryną

Pij dużo płynów, niegazowaną wodę z cytryną Na upały jedna rada, woda z owocami.

Piewsza i bardzo ważna zasada jest picie płynów, łącznie z jedzeniem owoców i zup. Natomiast powinieneś unikać słodzonych napojów oraz kawy. Codzienna dawka powinna wynosić około 3 do 4 litrów w bardzo dni upalne. Nie pij soków słodkich lub gazowanych, to nie sprzyja ugaszeniu pragnieniu, lecz go jeszcze bardziej pobudza. Najlepsza będzie do tego woda niegazowana. Pamiętaj, że uzupełnianie płynów w organizmie jest bardzo ważne, ponieważ pocimy się nadmiernie i tracimy przez to dużo wody z organizmu. Niegazowana woda z cytryną lub innymi owocami, to propozycja na upalne dni, która orzeźwi nas i ugasi pragnienie. W gorące i słoneczne dni picie alkoholu, nawet w małych ilościach, może przynieść negatywne skutki dla naszego zdrowia. Osoby, które mają problemy z układem krążenia powinny się skontaktować z lekarzem.


3

Schodź w czasie drogi do cienia

Schodź w czasie drogi do cienia Okulary chronią oczy przed upałami w gorące lato.

Wybierajac się na wyprawę całodniową, musisz zadbać o lekkie ubranie. Odzież powinna być przewiewna, zrezygnuj ze sztucznych materiałów, najlepiej ubierz rzeczy z bawełny lub z naturalnego lnu. Przed spacerem pamiętaj o kremie ochronnym na odsłonięte partie ciała. Dodatkowe rzeczy, które powinieneś mieć przy sobie, to czapka z daszkiem lub kapelusz na głowę. Możesz też wziąć chustkę i zawiązać, aby chronić głowę przed przegrzaniem, obowiązkowo okulary przeciwsłoneczne oraz woda do picia.


4

Miej przy sobie akcesoria na bazie wody

Miej przy sobie akcesoria na bazie wody Prysznic przyniesie ulgę w upały.

Przy dłuższym pobycie na dworze, warto abyś miał ze sobą wodę w sprayu. Kupisz ją w każdej drogerii lub nawilżane chusteczki higieniczne. Możesz też zamoczyć w lodowatej wodzie ręcznik i położyć go na kark. Takie schłodzenie ciała przyniesie naprawdę ulgę bez szoku termicznego. W sklepach dostępne są mini wentylatorki, które nie wymagają żadnej wiedzy elektronicznej. W obsłudze są bardzo proste, ponieważ wystarczy włożyć jedną baterię paluszek. Te urządzenia przydają się w pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości cyrkulacji powietrza.


5

Kup wiatrak i ciesz się chłodniejszym powietrzem

Kup wiatrak i ciesz się chłodniejszym powietrzem Wentylator doda trochę chłodnego powietrza.

Przy temperaturach większych niż 35 stopni Celsjusza najlepiej pozostać w domu i zaciemnić pomieszczenia. W zamkniętych pomieszczeniach włączyć wentylator lub klimatyzację. Pamiętaj jednak, żeby temperatura w pomieszczeniu nie była zbyt chłodna do tej, która aktualnie jest na dworze, ponieważ gwałtowna zmiana temperatur może doprowadzić do szoku termicznego. Jeżeli pomieszczenie na przykład biurowe będzie za mocno wychłodzone, narażony jesteś na ciągłe przeziębienia i bóle gardła.


6

Nie zapominaj jeść w upalne dni

Nie zapominaj jeść w upalne dni Spożywaj lekkostrawne salatki w upalne dni.

Mimo, iż apetytu nie odczuwasz w czasie gorącego dnia, to należy jednak coś zjeść lekkostrawnego. Naturalnie dobrze będzie, jeśli w tym dniu zezygnujesz z tłustych potraw, jak rolady z kluskami i kapustą. Najlepiej jeść sałatki zielone z pomidorami oraz jajkiem, a do tego kwaśne mleko. Wysokie temperatury negatywnie wpływają na osoby chorujące na serce. Osoby, które mają problemy z ciśnieniem, z chorobą wieńcową. Dotyczy to również osób zdrowych. Przy wysokich temperaturach nie przemęczaj się fizycznie i jak możesz, to zrezygnuj z takiego wysiłku. Pamiętaj, że przy tak mocnym słońcu możesz osiągnąć odwrotny efekt do zamierzonego. Nie zawsze piękna opalenizna wychodzi nam na zdrowie.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.07.2014

Komentarze