Jak radzić sobie z depresją?
Depresja to temat, który coraz częściej jest poruszany w przestrzeni publicznej. To bardzo dobrze, bo depresja to bardzo poważna choroba i nie należy jej lekceważyć czy zamiatać problemu pod dywan. Zignorowana depresja wcale nie zniknie, będzie się tylko rozwijać. A nieleczona może okazać się nawet śmiertelna. Jak sobie radzić z depresją? Czytaj dalej! Wiedza społeczeństwa na temat depresji jest coraz większa, choć nadal na tym polu jest bardzo dużo do zrobienia. Nadal jest bowiem całkiem spora grupa osób, które uważają depresję za fanaberię i nie traktuje jej poważnie. Jeśli cierpisz z powodu depresji, nie daj sobie wmówić, że zmyślasz chorobę, czy jesteś osobą leniwą – depresja zwana jest też rakiem duszy. A ta nazwa doskonale oddaje to, jak poważna to choroba. Na szczęście to wcale nie znaczy, że nic nie można zrobić. Depresję naprawdę można pokonać!
Czym jest depresja?
Depresja to bardzo poważna choroba, która dotyka ludzkiego umysłu. Jest też najczęściej diagnozowaną chorobą, przez co zaliczana jest do grona chorób cywilizacyjnych. W dodatku, choć statystyki na temat depresji są alarmująco duże, trzeba też brać pod uwagę to, że statystyki mogą być bardzo zaniżone – nie wszyscy, którzy zmagają się z depresją poszukują profesjonalnej pomocy. Może im się wydawać, że ich stan jest czymś, czego nie można uleczyć. Mogą też mieć wdrukowane przekonanie, że korzystanie z usług psychiatry to powód do wstydu. W końcu mogą też otaczać się ludźmi, którzy nie uważają, że depresja nie jest prawdziwa choroba i same w to uwierzyć.
Depresja jest jednak prawdziwa i bardzo groźna. Nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci – może bowiem popchnąć do samookaleczeń i nawet do samobójstwa. Zaliczana jest do chorób z grona zaburzeń nastroju i tak naprawdę nikt nie jest odporny na depresję.
Na tę chorobę może zapaść każdy człowiek – nawet dziecko może cierpieć z powodu depresji. Niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego czy zawodowego, depresja może zaatakować. Nie zawsze jest też związana z jakimś konkretnym wydarzeniem w życiu. Może, oczywiście, rozwinąć się na skutek traumy i ciężkiego emocjonalnego przeżycia. Może jednak rozwijać się całymi latami i długo pozostawać całkowicie niezauważona.
Depresja to obniżenie nastroju – taka osoba ciągle odczuwa smutek i cierpienie. Nie ma motywacji do działania i coraz trudniej jej wykonywać nawet najprostsze czynności. Może się zdarzyć, że osoba w depresji nie będzie miała siły nawet sprzątać, dbać o własną higienę, przygotowywać sobie posiłków czy nawet wstawać z łóżka.
Depresja to cichy i podstępny zabójca – odbiera człowiekowi radość życia, siły do działania, a w końcu może zabrać nawet życie. Dlatego tak ważne jest to, by zacząć proces leczenia. Może to być trudne, ale warto zacząć i pracować nad tym, by pozbyć się depresji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psychiatra-warszawa/.
Leczenie depresji
Leczenie depresji to proces, który wcale nie jest łatwy ani szybki. Leczenie może trwać przez długi czas. Jednak jeśli sposób leczenia jest odpowiednio dobrany, z każdym kolejnym tygodniem i miesiącem będziesz się czuć coraz lepiej, a przecież właśnie to jest najważniejsze. A jakie sposoby leczenia są stosowane?
Ważną rolę odgrywa farmakoterapia – dobrze dobrane leki przeciwdepresyjne są w stanie nasycić neuroprzekaźniki i pomóc mózgowi odzyskać właściwą równowagę biologiczną, co pomoże uporać się doraźnie z objawami depresji. W ten sposób odczujesz ulgę w chorobie i nabierzesz więcej energii i motywacji do działania. To niezwykle ważne, bo samo łykanie lekarstw i pełna współpraca z lekarzem psychiatrą, choć są niesamowite ważne, nie są jedynym, co należy zrobić, by uporać się z chorobą.
Bardzo ważne jest też podjęcie psychoterapii. To właśnie ona pozwoli uporać się z problemami, które Cię dręczą, lepiej poznać samego siebie, zrozumieć to, jakie mechanizmy Tobą rządzą i jakie wzorce masz wpojone w umysł. Zmiana tych wzorców nie jest czymś prostym i nie przychodzi szybko, ale może pomóc czuć się o wiele lepiej w swojej własnej skórze i pomóc sobie w przyszłości bronić się przed nawrotem depresji.
Jak możesz pomóc osobie w depresji?
Jeśli nie zmagasz się z depresją, ale jest nim dotknięty ktoś z Twojego najbliższego otoczenia, bardzo ważne jest to, by okazywać mu wsparcie. Jednak takie wsparcie musi być mądre – czasami nawet najlepsze chęci nie pomagają i zamiast pomóc można tylko zaszkodzić.
Nie zmuszaj osoby chorej na depresję na aktywności, na które nie ma ochoty. W ogóle nie zmuszaj, zmuszanie kogokolwiek do czegokolwiek może tylko bardzo poważnie zaszkodzić. Daj znać, że jesteś dla osoby chorej i bardzo chętnie będziesz służył swoim wsparciem – zawsze bardzo chętnie wysłuchasz i po prostu będziesz w pobliżu, gdy osoba chora będzie Cię potrzebować.
Nie lekceważ depresji, nie mów krzywdzących słów w stylu „weź się w garść”. Osoba nie wybrała sobie choroby, to ta choroba się po prostu przytrafiła. Nie można wziąć się w garść i przestać mieć grypy albo złamanej ręki, prawda? Z depresją wygląda tak samo.
Zachęcaj do wizyty u lekarza. Dokształcaj się i zbieraj informacje na temat depresji, by wiedzieć, z czym konkretnie masz do czynienia i reaguj, gdy widzisz nasilenie objawów lub zauważasz coś, co Cię zaczyna mocno niepokoić.
Dodaj komentarz