Jak przetrwać menopauzę?

Menopauza to kolejny, naturalny i nieunikniony etap w życiu każdej kobiety. W czasie, kiedy powoli przechodzi się z wieku prokreacyjnego do początku starzenia, mogą pojawiać się różne dolegliwości. Zawroty głowy, uderzenia gorąca, bolesność stawów czy zmiany nastroju zaczynają towarzyszyć kobiecie coraz częściej. Nie załamuj się! To przecież nic strasznego. Naucz się czerpać radość z życia i odkryj, jakie jest piękne, kiedy nie masz już na głowie płaczących dzieci, nieodrobionych lekcji, a wolne chwile spędzasz z wnuczętami!

1

Menopauza to nie tragedia! To idealny moment na to, żeby nacieszyć się dorobkiem swojego życia. Spełniłaś się zawodowo, mieszkasz w swoim mieszkaniu, masz dobrze wychowane dzieci, na Twoich oczach rosną wnuki. To wszystko jest powodem do radości! Zauważ to!


2

Masz teraz coraz więcej czasu dla siebie. To idealny moment na zajęcie się swoim hobby! Marzyłaś o uprawianiu grodu? Nigdy nie miałaś czasu na czytanie książek? Kiedy ostatni raz byłaś na basenie? Musisz znaleźć na to wolną chwilę! Jeżeli w ciągu tygodnia intensywnie pracujesz, naciesz się wieczorami, nie wspominając o weekendach.


3

Zadbaj o siebie! Pierwsze zmarszczki pojawiają się na skórze w wieku 25-30 lat. Wraz z wiekiem pogłębiają się i stają coraz trudniejsze do usunięcia. Mimo wszystko próbuj z nimi walczyć! Jeżeli nie w celu ich całkowitego zlikwidowania, to chociaż dla relaksu i odpoczynku spędzonym w gabinecie kosmetycznym. Przecież po dłuższym zabiegu w SPA od razu czujemy się piękniejsze!


4

Odżywiaj się zdrowo! Twoja dieta powinna być urozmaicona. W każdym posiłku muszą znaleźć się warzywa i owoce, najlepiej świeże. Pamiętaj o odpowiedniej podaży wapnia, która zabezpieczy Cię przed osteoporozą. Codziennie, obowiązkowo mleko, serki, twarożki. Nie zapomnij także o rybach, które są doskonałym źródłem kwasów omega3, pełnowartościowego białka, wapnia i witaminy D.


5

Zapobiegaj otyłości! Kobiety przestające miesiączkować są bardziej podatne wystąpienie nadwagi. Kontroluj swoją masę ciała, by móc wcześniej zareagować!


6

Dużo pij! Najlepiej 2 l napojów dziennie. Co pić? Niegazowaną wodę mineralną, soki warzywne i owocowe (może sama zaczniesz je wyciskać?), zieloną herbatę. Woda jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, oczyszczania z toksyn i jędrności skóry.


7

Coraz częściej mówi się o fitoestrogenach. Są to związki chemiczne występujące w roślinach, działające na nasz organizm podobnie do estrogenów, których deficyt jest odpowiedzialny za objawy menopauzy. Przypuszcza się, że fitoestrogeny zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, obniżają poziom cholesterolu i działają ochronnie na serce. Gdzie ich szukać? Bogatym źródłem są strączkowe, w szczególności soja i fasola. W mniejszych ilościach znajdują się w oleju lnianym, pełnoziarnistych przetworach zbożowych, świeżych warzywach i owocach.


8

Zrezygnuj z mocnej kawy i alkoholu. Przyczyni się to do poprawy stanu zdrowia i skóry. Unikniesz rozdrażnienia, bezsenności, wypłukiwania wapnia z organizmu. Warto!


9

Ćwicz regularnie, bo przecież sport to zdrowie! Poprawia pracę serca, dotlenia i sprawia, że czujesz się pełna energii. Najlepiej zapisz się na zajęcia w klubie fitness czy na siłowni. Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy, poszukaj aerobiku organizowanego popołudniami w szkołach, kup kije do nordic walking, albo zmotywuj się do regularnych spacerów.


10

Odwiedzaj regularnie lekarza, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Często w ośrodkach zdrowia można korzystać z bezpłatnego badania kości i mammografii – nie każ na siebie czekać! Warto również kontrolować tarczycę. Wraz ze słabnięciem funkcji jajników może ona syntetyzować hormony w zmienionej ilości.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.09.2010

Komentarze

dobrze wiedzieć

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:12:06

Wszystko pieknie napisane,ale to tylko teoria,w praktyce często jest inaczej:)

Ostatnio zmieniony: 2012-11-09 08:35:00

Wszystkie punkty bardzo ważne:).

Ostatnio zmieniony: 2011-02-21 20:31:34