Jak prawidłowo przykleić worek stomijny?

Jeśli masz od niedawna wyłonioną stomię z powodu problemów z jelitami i jest to kolostomia, a jesteś "świeżakiem" w tych sprawach z pewnością pomoże Ci moja prosta instrukcja. Wymiana worka stomijnego wydaje się trudna i na początku zajmuje nawet 20 minut, ale gdy się wprawisz będziesz go zmieniał 2-3 minuty. Przede wszystkim staraj się nie stresować - to naprawdę jest proste.

Krok 1 z 9

Oczyszczenie skóry wokół stomii Oczyszczenie skóry wokół stomii

Bardzo istotne jest by skóra wokół stomii była zdrowa - prawidłowa ma wyglądać tak samo jak skóra po tej zdrowej części brzucha. Jeśli jej wygląd Ci się nie podoba koniecznie odwiedź wykwalifikowaną pielęgniarkę stomijną. Do oczyszczania skóry wokół stomii polecam stosować specjalnie przeznaczone do tego pianki - są łatwe w użyciu, wydajne i delikatne dla skóry. Oczywiście jak to mawiają " z braku laku" można użyć też szarego mydła. Piankę nakładamy na skórę i dajemy jej chwilę - chodzi o to by dobrze rozpuściła ślady kleju po zdjętym, poprzednim worku.

Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.11.2013

Komentarze

Owszem Ewuś - jestem posiadaczką tymczasowej kolostomii - trochę moja podstawowa choroba dała mi w kość i dobrze wiem jak trudno na początku jest się ogarnąć z tą, teraz już prostą dla mnie czynnością. Długo się zastanawiałam czy taką poradę w ogóle powinnam umieszczać na takim portalu jak nasz, ale - raz kozie śmierć - i to zrobiłam.
Pozdrawiam !
Ta porada jest naprawdę przydatna dla tych, którzy muszą takie zabiegi wymiany robić. Gratuluję pomysłu wziętego z życia, ale informacje bardzo ważne. Moja ciocia ma i wiem, że też musiała się nauczyć z tym żyć. Pozdrawiam.