Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze, by uzyskać prawidłowy pomiar?

Ciśnienie tętnicze krwi, to przepływająca krew, która napiera na nasze tętnice. Mamy dwie wartości: ciśnienie skurczowe, jak sama nazwa wskazuje-nasze serce się kurczy i wypycha krew(najwyższa wartość ciśnienia ). Druga wartość, to ciśnienie rozkurczowe- nasza krew z powrotem wpływa do serca( najniższa wartość ciśnienia ). Prawidłowe ciśnienie to 120/80. Ciśnienie można zmierzyć samemu za pomocą aparatu do mierzenia ciśnienia. Dobre i wygodne są automatyczne aparaty elektroniczne naramienne z ładowarką. Można zawsze naładować baterie, będąc na przykład w podróży . Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie ,aby wynik był optymalny- opiszę w kilku krokach.

1
Prawidłowe założenie ciśnieniomierza nadgarstkowego.Zdj. własne. Prawidłowe założenie ciśnieniomierza nadgarstkowego.Zdj. własne.

Mierz ciśnienie zwykle o tej samej porze. Rano przed śniadaniem lub co najmniej godzinę po zjedzeniu śniadania i po wypiciu kawy.


2

Bezpośrednio przed pomiarem nie powinno się palić papierosów, pić kawy, pić napojów alkoholowych. One podnoszą znacznie ciśnienie.


3

Mankiet aparatu naramiennego powinien znajdować się na wysokości serca, dolna część około 2-3 centymetrów od zgięcia łokcia.


4

Jeśli mamy aparat nadgarstkowy, to mankiet aparatu powinien znajdować się na wysokości 2-3 centymetrów od zgięcia dłoni, również na wysokości serca. Łokieć najlepiej jest oprzeć o stół, unosząc dłoń do góry.


5

Pomiaru powinno się wykonywać na lewej ręce, w pozycji rozluźnionej, wyprostowanej. Nie powinno się poruszać, rozmawiać.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.11.2012

Komentarze