Jak postępować, aby dziecko zachowało prawidłową wagę?

Rola rodziców jest istotna w tym, aby pomóc dzieciom zachować ich prawidłową wagę. Rodzice, którzy uczą swoje dzieci doceniać zdrowe odżywianie i aktywne życie, otwierają im drogę do zdrowego życia.

  • Plan rozwoju dziecka, plan aktywności rodziny.
1

Każdego dnia jedzcie zbilansowane śniadanie.
Taki zwyczaj powinien być przyjęty już od dzieciństwa. Śniadanie jest najważniejsze, a zbilansowane śniadanie zawiera pożywienie z przynajmniej 3 z 5 grup żywieniowych:
- nabiał
- ryby, drób, jaja
- tłuszcze roślinne
- owoce i warzywa
- produkty zbożowe


2

Nauczyć dzieci wyboru dobrego jedzenia.

Dawać dzieciom zróżnicowane i zbilansowane posiłki ze wszystkich grup żywieniowych. Pomóc im zrozumieć, że niektóre pożywienie może być jedzone codziennie, inne tylko okazyjnie (np. słodycze, przekąski).


3

Zachęcić dzieci do rozwijania „zdrowej relacji” z pożywieniem.

Zaufać dzieciom: są one w stanie rozszyfrować znaki, które ich organizm wysyła im i to one same określają czy są głodne czy już najedzone. Proszenie dziecka o skończenie jedzenia nie jest dobrym pomysłem, bo go niejako namawiamy do jedzenia (przejedzenia się), mimo, ze już jest najedzony. Dlatego należy:
- w kuchni trzymać pożywienie zróżnicowane, aby dzieci miały wybór
- unikać dawania jedzenia jako rekompensatę za dobre sprawowanie lub karę: taka praktyka mogłaby zachęcić dziecko do jedzenia większych ilości lub do zachowania złych nawyków żywieniowych
- pozwolić dziecku samemu decydować czy wystarczająco się najadło, czy też jest jeszcze głodne.


4

Przyjąć zdrową metodę żywieniową z posiłkami zbilansowanymi.

Poprosić o uczestniczenie dzieci w przygotowywaniu posiłków (przeprowadzić grę typu „jem to, co wybiorę” – dziecko komponuje sobie posiłek z produktów spożywczych, które lubi (oczywiście pod kontrolą rodzica)
Poznawać preferencje żywieniowe dziecka, np. zapytać czy woli zjeść jabłko czy banana.


5

Jeść posiłki w gronie rodziny jak najczęściej to możliwe, aby zachęcić swoje dzieci do rozwijania dobrych nawyków żywieniowych. Posiłek w gronie rodziny jest dobrą okazją do porozmawiania o nawykach żywieniowych, o minionym dniu lub na każdy inny temat.
Należy unikać jedzenia przed telewizorem. Telewizor powinien być wyłączony podczas konsumowania posiłków.


6

Rozruszać rodzinę.

Rodzice mają ważną rolę w tym, aby zachęcić dzieci do aktywności fizycznej, np. grać razem w parku, puszczać latawce, jeździć na rowerze lub uprawiać inne aktywności fizyczne.


7

Postawić akcent na przyjemny aspekt aktywności fizycznej.

Powiedzieć dzieciom, że aktywność fizyczna to sama przyjemność i pomóc im znaleźć te aktywności, które będą lubić oraz zachęcić do spróbowania nowych. Niektóre dzieci wolą sporty zespołowe, inne wolą aktywności wykonywane osobno, bez drużyny.


8

My sami jako rodzice powinniśmy wybrać zdrowy styl życia.

Dzieci naśladują rodziców i uczą się od nich dużo. Tak więc my sami powinniśmy prowadzić zdrowy styl życia, a dzieci, biorąc z nas przykład, będą postępować tak samo.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.09.2010

Komentarze