Jak poradzić sobie z oparzeniami?

W jakich okolicznościach najczęściej mamy do czynienia z oparzeniami i jakie są ich rodzaje? Jak postępować w przypadku uszkodzeń I, II i III stopnia? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

1

Jak powstają oparzenia?

Jak powstają oparzenia?

Choć istnieje wiele przyczyn pojawienia się na skórze bolesnych zmian w postaci oparzeń, to do najczęstszych należą:kontakt skóry z wysoką temperaturą, do którego dochodzi np. poprzez oblanie jej wrzątkiem, potraktowanie parą wodną lub zetknięcie z ogniem. W takich sytuacjach mamy do czynienia z oparzeniami termicznymi;
częste przebywanie w mocno nasłonecznionych miejscach lub regularne wizyty w solarium, których skutkiem są tzw. oparzenia słoneczne. Tego rodzaju rany zazwyczaj nie zagrażają życiu i często mogą być leczone za pomocą dobrej jakości maści na oparzenia;
styczność ze żrącymi środkami chemicznymi, do których należą niektóre silne preparaty do czyszczenia, amoniak, produkty do chlorowania wody itp. W takich wypadkach mówimy o oparzeniach chemicznych;
porażenie prądem, do którego zazwyczaj dochodzi ze względu na nieuwagę i niewłaściwe korzystanie ze sprzętów elektrycznych, np. poprzez dotykanie ich mokrymi dłońmi lub korzystanie z nich podczas kąpieli. Takie rany nazywamy oparzeniami elektrycznymi.


2

Stopnie poparzeń. Jak je rozpoznać i jak na nie reagować?

Oparzenia zostały podzielone na 3 podstawowe stopnie:• przy stopniu I obserwujemy niewielkie uszkodzenie naskórka, łagodny ból, zaczerwienienie skóry oraz delikatny obrzęk poparzonego miejsca. Dobrym sposobem na zmniejszenie dyskomfortu związanego z tego rodzaju dolegliwościami jest oblewanie rany strumieniem zimnej wody przez około 15 minut. Następnie należy nałożyć na skórę czysty opatrunek z gazy wyjałowionej i na końcu owinąć ją luźno bandażem. Przy uszkodzeniu ciała I stopnia doskonale sprawdzaj się również żel lub maść na oparzenia, które uśmierzają ból, przyspieszają regenerację skóry i zmniejszą ryzyko pojawienia się blizn;
• oparzenia II stopnia oprócz naskórka zajmują także skórę właściwą i charakteryzują się umiarkowanym lub silnym bólem oraz widocznym obrzękiem. Przy tego typu uszkodzeniach na skórze często pojawiają się bąble wypełnione płynem surowiczym, których pod żadnym pozorem nie należy przebijać. Rany oparzeniowe II stopnia leczy się podobnie jak te stopnia I, ale oprócz schładzania, traktowania maścią i nakładania opatrunku, należy regularnie przemywać je wacikiem nasączonym specjalnymi środkami oczyszczającymi.
• przy stopniu III mamy do czynienia ze zniszczeniem skóry właściwej oraz części znajdującej się pod nią tkanki tłuszczowej. W miejscu oparzenia pojawiają się szare lub żółte strupy, a poszkodowany może odczuwać bardzo silny ból. Zdarza się jednak, że uszkodzeniu ulegają także zakończenia nerwowe, czego konsekwencją jest całkowity brak wrażliwości skóry zarówno na ból, jak i dotyk. Oparzenia III stopnia wymagają natychmiastowego schłodzenia i szybkiej konsultacji z lekarzem lub ratownikiem medycznym. Tego rodzaju ran nigdy nie należy leczyć samodzielnie.Aby dowiedzieć się więcej na temat oparzeń i sposobów ich leczenia, możemy sięgnąć do licznych źródeł internetowych, wśród których jednym z najpopularniejszych jest portal https://www.help4skin.pl/.


3

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Oprócz sposobów radzenia sobie z oparzeniami dobrze jest również poznać kilka podstawowych zasad, które przydadzą się, gdy będziemy musieli udzielić pierwszej pomocy osobie z tego typu uszkodzeniami ciała. O czym należy pamiętać w takiej sytuacji?• Przede wszystkim polewajmy rany zimną wodą.
• Usuńmy z okolic oparzenia wszelkie ubrania i kawałki materiału, ale nigdy nie odklejajmy ich bezpośrednio od uszkodzonego miejsca.
• Jeśli w okolicach oparzenia znajduje się jakakolwiek biżuteria, to koniecznie ją ściągnijmy.
• Jeśli mamy taką możliwość, opatrzmy ranę za pomocą gazy wyjałowionej i bandażu.
• W razie podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oparzeniami III stopnia, jak najszybciej wezwijmy pogotowie ratunkowe.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.10.2021

Komentarze