Jak poradzić sobie z chrypką ?

Długie przemówienie, wieczór w klubie karaoke lub szklanka zimnego napoju w upalny dzień i pojawia się problem z mówieniem. Chrypka, o której piszę potrafi utrudnić życie, jest dość męcząca i trudno się jej pozbyć. Zanim jednak zdecydujemy się na medykamenty z apteki spróbujmy domowych sposobów.

  • woda, miód, sok z czarnej porzeczki,sok z cytryny, sok z dzikiej róży, siemię lniane,olejek herbaciany,ziemniaki, olejek eukaliptusowy
1

Napój miodowo-porzeczkowy.
W szklane ciepłej wody rozpuszczamy dwie łyżki naturalnego miodu /najlepiej lipowego/, dodajemy trzy łyżki soku z czarnej porzeczki. Pijemy małymi łyczkami dwa, trzy razy dziennie. Zamiast soku z czarnej porzeczki do napoju możemy dodać sok z dzikiej róży lub cytryny.


2

Napój z siemienia.
Łyżkę ziaren siemienia zalewamy szklanką wody i gotujemy w garnuszku ok. 10 min. Odstawiamy do przestygnięcia. Do ciepłego napoju dodajemy łyżeczkę naturalnego miodu. Taką miksturę pijemy dwa razy dziennie.


3

Płukanka olejkowa.
Do szklanki letniej wody wlewamy 8-10 kropel olejku herbacianego. Tak przygotowaną płukanką płuczemy gardło cztery razy dziennie po trzy minuty.


4

Ziemniaczane okłady.
Dwa duże ziemniaki obieramy, gotujemy, odcedzamy i rozgniatamy. Tak przygotowaną dość ciepłą papkę zawijamy w lniany ręcznik, przykładamy do gardła i owijamy szalem. Okład pozostawiamy do czasu aż papka ziemniaczana wystygnie.Okład stosujemy kilka razy dziennie.
Zamiast ziemniaków możemy także użyć siemienia.


5

Inhalacja eukaliptusowa.
Do miski z gorącą wodą wlewamy kilka kropel olejku eukaliptusowego, nachylamy się nad miską, przykrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy unoszącą się parę. Inhalacja powinna trwać ok. 20 -30 min i powinniśmy ją powtarzać trzy razy w ciągu doby. Jeśli chrypka dotyka małego dziecka, które nie wytrzyma dwudziestominutowej inhalacji możemy w czasie kąpieli umieścić w łazience garnuszek z wrzątkiem i kilkudziesięcioma kroplami olejku eukaliptusowego - zapach będzie roznosił się w pomieszczeniu i maluch mimo woli wdychać będzie unoszącą się parę.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.06.2012

Komentarze

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 16:07:32

super porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 16:06:46

super porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 16:06:46